m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
W niewielkiej wiosce Nubia, w drodze pomiędzy Trapani a Marsalą.udajemy się na spacer między szerokimi solnymi basenami,wyglądającymi jak ogromne lustra, odbijające błękit nieba.   Saliny trapańskie są najstarsze i ostatnie działające na Sycylii, są już od XII wieku nieodłącznym elementem krajobrazu wybrzeża Morza Tyrreńskiego. Charakterystyczny pejzaż salin, czyli prostokątne zbiorniki przeznaczone do wysuszania i krystalizacji soli z wody morskiej. Saliny przeżywały rozkwit w okresie od XIII do XV wieku. W latach 40. XVIII w. produkowaną tu sól eksportowano do północnej Europy. Dziś, działa tylko część urządzeń, wiele zbiorników zostało zaniedbanych, inne zaadaptowano do uprawy roślinności wodnej i hodowli ryb. Od 1995 r. na obszarze salin w okolicach Trapani i Nubii, pod patronatem organizacji WWF, utworzono Rezerwat Naturalny Saline di Trapani e Paceco.
 Z salin roztacza się niezwykły widok - z jednej strony na morze Tyrreńskie - z drugiej na równinę trapańską, z której niespodziewanie wyrasta wzgórze Św. Juliana. Na jego szczycie znajduje się zachowana w całości średniowieczna osada w chmurach - Erice- góra Pana. Nazwa Erice pochodzi od greckiego bohatera Eryxa. Czemu poświęciłem poprzednio dwie galerie. Zanim dotrzemy do Marsali (znanej na całym świecie z pysznego wina deserowego), warto zatrzymać się i choć przez chwilę pospacerować deptakami pomiędzy zbiornikami. Lub zakupić prywatnej produkcji pamiątki wykonane z soli.  
 zapraszam do kolejnejczęści galerii z Marsali znanej na całym świecie z produkcji pysznego wina deserowego.
Wino Marsala swoją sławę zawdzięcza m.in. brytyjskim kupcom, trudniącym się handlem Sherry w porcie Madera. W 1773 roku przycumowali w Marsali, gdzie po raz pierwszy spróbowali tego cudownego „nektaru”. Włoscy winiarze posługując się technikami zbliżonymi do produkcji win słodkich, stworzyli nowy trunek - naturalnie słodkie, wzmocnione wino, które wkrótce zawojowało światowy rynek. Był to początek globalnej przygody win Marsala, których wiodącym producentem jest Carlo Pellegrino & C. S.p. W 1880 roku Paolo Pellegrino z zawodu notariusz, który posiadał ogromną pasję do uprawy winorośli, założył własną firmę Cantine Pellegrino. Rodzinna firma doskonale prosperowała i wkrótce zajęła czołowe miejsce wśród winiarni w Marsali oraz producentów win Marsala, którą utrzymuje do dnia dzisiejszego. Historię rodziny i firmy tworzyli potomkowie Paolo Pellegrino. Tradycje i bogate doświadczenie uprawy winorośli i produkcji win przechodziły na następne pokolenia, które kolejno zarządzały firmą. Kierując się winiarską tradycją, znaną na Sycylii od wieków Pellegrino zawsze na pierwszym miejscu stawiał ziemię: rodzinne posiadłości winiarskie są wierne tej zasadzie. Winnice Pellegrino: Gazzerotta, Kelbi, Rinazzo, Triglia, Scaletta zajmują obszar ponad 300 ha. Położone są na najdorodniejszych terenach zachodniej Sycylii, które cechują doskonały mikroklimat, urodzajne gleby oraz różnorodność uprawianych szczepów winnych.
Obecnie Pellegrino posiada 3 winiarnie. Zabytkowa winiarnia znajduje się w samym centrum Marsali, zajmuje powierzchnię 300 000 metrów kwadratowych, jej zdolność produkcyjna wynosi 200 000 hl., z których 40 000 hl. wina leżakuje w dębowych beczkach. W 2007 roku zainstalowano w niej nowoczesną linię do butelkowania wina. Wydajność linii wynosi 11 000 butelek na godzinę. Poczęte inwestycje zmodernizowały winiarnię i dostosowały ją do najnowocześniejszych standardów produkcyjnych. Na zdj. Pomimo tych zmian, winiarnia zachowała swój dawny urok i klimat XIX w. Na zdj nowoczesny sprzęt produkcji Turyści chętnie degustuja wina i chętnie je kupuja w miejscowym salonie.
Proces winifikacji rozpoczyna się podobnie jak w przypadku zwykłych win. Następnie wino jest alkoholizowane destylatem winnym lub spirytusem ratyfikowanym (pochodzenia gronowego) i dosładzane skondensowanym przez 24-godzinne ogrzewanie moszczem winnym (mosto catto) lub mistellą (wł. sifone; typ wina likierowego). Dojrzewanie wina może odbywać się w sposób tradycyjny lub przy zastosowaniu metody solera (znanej z produkcji sherry): beczki kładzie się w rzędach jedna na drugiej, tak aby na dole znajdowały się te z najstarszym winem. Z dolnej beczki odciąga się pewną ilość wina, a następnie uzupełnia taką samą ilością wydobytą z beczki powyżej. Na zdj.Emblemat firmy na butelce wina. Dzięki tej metodzie, wina otrzymane w trakcie cyklu mają wyrównany smak, ... a każda butelka zawiera, przynajmniej teoretycznie, śladową ilość alkoholu z pierwszego rocznika. Na zdj metka z butelki. Panorama na Trapani ,Soliny i Marsala, widok z wzgórza Erice.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Sycylia - Trapani i okolice
1pix użytkownik nola76 odległość 4 km 1pix
Trapani i Faivignana
1pix użytkownik lmka odległość 7 km 1pix
Erice - kamienne miasto w chmurach.
1pix użytkownik ru_da odległość 8 km 1pix
SYCYLIA- SEGESTA-TRAPANI-ERICE
1pix użytkownik olaf43 odległość 8 km 1pix
Erice -Sycylia , kwiecień 2016
1pix użytkownik lmka odległość 8 km 1pix
SYCYLIA 9 - Erice II
1pix użytkownik mocar odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 02.12.2016 12:31

Afrodyto - Mnie również zainspirowały te wszystkie beczki z których co nieco po degustowałem a najbardziej o słodkim maku. Dzięki :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 15.11.2015 22:29

Super. Bardzo mnie zainspirowały te wszystkie beczki. Jestem smakoszką dobrych win, więc miejsce jak najbardziej dla mnie.
Serdecznie pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!