m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Autokar pozostawiamy na parkingu i stromą drużką w śród zabudowań i kramów idziemy w stronę Chiostro dei Benedettini czyli Katedry Jedna z uliczek bocznych  Monreale. Dochodzi się na plac z fontanną w centralnym miejscu, po obrzeżach kilka restauracji i punktów informacyjnych. Katedra w Monreale jest największą budowlą z okresu panowania Normanów na północnej Sycylii. Jej budowę rozpoczął w 1174 Wilhelm II Dobry, w celu ograniczenia rosnących wpływów biskupstwa Palermo[1], a w szczególności tamtejszego biskupa Gualtierro Offamilio.  Dlatego też wraz z kościołem wzniesiono pałac arcybiskupi , budynki klasztoru benedyktynów.Otoczono je potężnymi murami z dwunastoma wieżami.
 Budowle te wielokrotnie przebudowywano i niewiele z nich zostało poza ruinami kilku wież oraz częścią zabudowań klasztornych z okazałymi krużgankami.  Świątynia zajmuje powierzchnię o długości 100 m i szerokości 40 m. Na zdj. Nawa centralna  Bazylika została wzdłużnie podzielona na trzy nawy za pomocą 18 kolumn zakończonych misternie rzeźbionymi kapitelami. 
Na zdj. Nawa centralna Wszystkie ściany głównej nawy, transeptu i apsyd są całkowicie pokryte złotą mozaiką o łącznej powierzchni 6340 m². 
Na zdj.Chrystus Pantokrator Dekoracje mozaikowe zostały wykonane na przełomie XII i XIII wieku przez mistrzów szkoły bizantyjskiej i weneckiej. Przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu.
 W środkowej apsydzie u góry umieszczona jest gigantyczna postać Chrystusa Pantokratora o szerokości 13,3 m i wysokości 7 m. Chrystus unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma otwartą księgę z łacińskim cytatem z Ewangelii według św. Jana:Jam jest światłością świata, kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności  

Poniżej znajduje się Madonna z Dzieciątkiem otoczona aniołami i apostołami. Górne partie ścian pokrywają całkowicie bizantyjskie mozaiki, wykonane przez artystów miejscowych i przybyłych z Konstantynopola w latach 1179 - 1182. Łącznie zajmują one powierzchnię 6340 metrów kwadratowych. W południowej części transeptu znajdują się sarkofagi królów: Wilhelma I i Wilhelma II, w północnej części spoczywa Małgorzata z Nawarry (żona Wilhelma I) i jej synowie Roger oraz Henryk. Znajduje się tam też sarkofag króla Francji Ludwika IX. Rekonstrukcja sklepień świątyni
Płyta informująca tuż przy wejściu do klasztoru Benedyktynów. Brama główna do klasztoru i na krużganki. Krużganki w Monreale zostały zbudowane przez króla Wilhelma II razem z bazyliką i klasztorem benedyktynów i stanowiły ich integralną część.
Są przykładem sycylijskiej rzeźby romańskiej i przetrwały do naszych czasów w prawie niezmienionej postaci. Krużganki - jeden z kapiteli  Krużganki zajmują powierzchnię kwadratu o boku 47 m. Krużganki - kolejny jeden z kapiteli Dookoła są arkady, w których 228 podwójnych kolumn, z bogato rzeźbionymi w postacie ludzkie lub zwierzęce kapitelami, podtrzymuje ostrołuki. Krużganki - i następny jeden z kapiteli
Dookoła są arkady, w których 228 podwójnych kolumn, z bogato rzeźbionymi w postacie ludzkie lub zwierzęce kapitelami, podtrzymuje ostrołuki. Trzony kolumn są również bardzo urozmaicone: gładkie lub żłobkowane, inkrustowane błyszczącą mozaiką lub zdobione reliefami.

najbliższe galerie:

 
Monreale
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Sycylia - Monreale
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
SYCYLIA - Noworodki z rusztu
1pix użytkownik youngatheartme59 odległość 4 km 1pix
SYCYLIA  12 - Palazzo dei Normanni
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Sycylia
1pix użytkownik czarnykot odległość 7 km 1pix
SYCYLIA 14 - Palermo miasto
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 18.11.2015 09:22

Na wieżę nie wchodziłem poprostu brak czasu. Dzieki za wizytę i miłe słowa.
Pozdrawiam wzajenie :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 18.11.2015 08:39

Kolumny i krużganki są przepiękne, można jeszcze tam wejść na wieżę i popatrzeć sobie na wszystko z góry;)
pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 17.11.2015 23:30

Tak jest, kawał ciekawej historii zawartej w bezcennej sztuce to - Sycylia polecam każdemu.Dzieki za wizyte i oceny.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5573) dodano 17.11.2015 23:26

Świetna galeria. Aż chce się tam pojechać... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 17.11.2015 21:26

Chrystus Pantokrator na każdym zdjęciu piękniejszy. Krużganki, to po prostu majstersztyk. Bardzo lubię fotografować kościoły, dlatego z przyjemnością obejrzałam tę galerię. Dziękuję, pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!