m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Mury Volubilis pochodzą w części z II i III wieku n.e., jednak wykopaliska dowiodły, że miasto założyli kupcy kartagińscy już w III w. p.n.e. Około 40 r. n.e. Dom Rycerza/ Dionizosa
Słynie z mozaiki przedstawiającej Dionizosa (Bachusa), który natrafia na nagą Ariadnę śpiącą na plaży. Dom Rycerza/ Dionizosa Dom Rycerza/ Dionizosa Dom Rycerza/ Dionizosa
Naprzeciw Kapitolu stoi potężna pięcionawowa bazylika, z częściowo odrestaurowaną ścianą i kolumnadą. Prócz funkcji sakralnych pełniła ona rolę miejsca zgromadzeń lokalnego senatu oraz sądu. Na lewo część fenicka miasta; w centrum Bazylika i Świątynia kapitolińska Bazylika i forum.
Za bazyliką rozciąga się główny plac miasta, forum. Pełnił on m. in. funkcje reprezentacyjne, a obok znajdowało się kryte targowisko (macellum). Dom Atlety (Akrobaty, Cyrkowca). Tuż na północ znajdują się pozostałości niewielkiego Domu Atlety.
Nazwa wywodzi się od bardzo charakterystycznej mozaiki, która przedstawia wręczanie nagrody zwycięzcy wyścigu konnego i pokazu zręczności. Dom Herkulesa. Otwarty w przeciwieństwie do innych domów w północno -wschodniej dzielnicy. Pokój wejściowy (recepcji) zdobią mozaiki z różnych przedmiotów: porwanie Ganimedesa,  Dwanaście prac Herkulesa i cztery pory roku. Kapitol. Niedaleko Domu Orfeusza wznosi się Kapitol zbudowany w 217 roku w najwyższej części miasta.
Poświęcony był najważniejszym bóstwom: Jowiszowi, Junonie oraz Minerwie. Budowla ta wydaje się być identyczną kopią świątyni Jowisza w Rzymie. Jest to tak naprawdę niewielka platforma, na którą prowadzą schody. Na platformie znajdują się kolumny, na których bociany uwiły sobie gniazda. Dom Kolumn. Na prawo od domu Efeba znajduje się Dom Kolumn, z wewnętrznym dziedzińcem otoczonym różnorodnymi kolumnami. Jego zacienione zakamarki to przyjemne miejsce na krótki odpoczynek od palącego słońca.
Mozaiki najlepiej prezentują się w kolorze, kiedy polejemy je wodą, lub dostaną troszkę cienia. Pomimo upływu lat i warunków atmosferycznych mają się całkiem nieźle. Termy Galienusa, największe publiczne łaźnie w mieście. Łaźnie publiczne i latryny. W tym miejscu znajdowały się łaźnie... ...a w następnym pomieszczeniu latryny... ...mieli również w tamtych czasach kanalizację :)
Dom Orfeusza. Od wejście po lewej stronie znajdują się pozostałości Domu Orfeusza. Była to rezydencja bogatego kupca, na co wskazują wyjątkowo duże rozmiary budynku. Na małym dziedzińcu zachowała się mozaika z morskimi zwierzętami, m. in. dziewięcioma delfinami. Mozaiki zobaczymy także w części publicznej, między innymi rydwan z żoną Neptuna, Amfitryną oraz Orfeusza z lirą. Ta ostatnia to najlepiej zachowana i największa owalna mozaika znaleziona w Volubilis. Z domu Orfeusza przemieszczamy się do budynku z prasą oliwną, zrekonstruowaną na potrzeby muzeum. Za Domem Atlety znajduje się mniejszy Dom Psa, z pokojami pogrupowanymi wokół perystylu i basenu. To tu znaleziono w 1916 roku figurę atakującego psa, który dziś jest ozdobą kolekcji Muzeum Archeologicznego w Rabacie.
Nie tylko bociany zamieszkały Volubilis. Zdarzają się i mniejsze ptaszyny :) Na terenie ruin rosną okazałe opuncje. W sierpniu był właśnie sezon na pyszne owoce. Po podbiciu Afryki Północnej przez Rzymian, Volubilis było jednym z miast leżących na najdalszych krańcach cesarstwa rzymskiego. Według niektórych historyków, Rzymianie stosownie do swoich potrzeb ustalili, co wolno, a czego nie wolno produkować w ich posiadłościach w Afryce Północnej. W efekcie takiej polityki trzebiono lasy, aby zwiększyć obszar pod uprawę pszenicy. Ogromne przestrzenie ogołoconych z drzew terenów wokół Volubilis potwierdzają taką tezę.
Mieszkańcy Volubilis, Berberowie, Grecy, Żydzi i Syryjczycy, aż do nadejścia islamu posługiwali się łaciną i wyznawali chrześcijaństwo. Zespół archeologów z Maroka i Francji jest przez cały czas na miejscu i niemal codziennie dokonuje odkryć. Nie wiem co te owce skubały, ale się pasły :) Informacje o najważniejszych obiektach w językach angielskim, francuskim, arabskim i hiszpańskim są umieszczone na tablicach. Odkopane znaleziska mają w przyszłości być wystawione w miejscowym muzeum. Obecnie wiele z nich eksponuje muzeum archeologiczne w Rabacie. Połamane kolumny, wyrastające wśród żółtych strzelistych traw, zwalone kapitele, wyzierające spod dywanu wysuszonej często trawy, sprawiają wrażenie sielskie i ponadczasowe. Wrażenie to potęguje pusta przestrzeń, która ciągnie się za ruinami aż do horyzontu. Nic nie zakłóca tu ciszy, a żaden obcy, współczesny element nie przeszkadza w rozmyślaniu o tym, jak żyli tu ludzie.
Zdaje się, że miasto jeszcze duma o swojej przeszłości. Volubilis istniało przez około 1500 lat, obróciło go w ruinę dopiero trzęsienie ziemi, to samo które zniszczyło Lizbonę. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Volubilis - starożytne miasto.
1pix użytkownik jo_ta odległość 0 km 1pix
VOLUBILIS 1 Rzymski akcent w Maroku
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
MAROKO - Volubilis
1pix użytkownik paulus odległość 0 km 1pix
MEKNES 4  Mulaja Idris [MAROKO]
1pix użytkownik afrodyta odległość 3 km 1pix
Volubilis - وليلي
1pix użytkownik muczacza odległość 4 km 1pix
Maroko.  Volubilis.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 30.08.2017 21:10

mozaiki super

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 30.08.2017 21:08

piękne te ruiny

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 15.11.2015 22:40

ak- Ślady Imperium mogą być dobrą lekcją dla wszystkich. Przykładem może być sposób, jak budować drogi. Rzymianie byli w tym temacie bardzo dobrze obeznani. Nie bez kozery brzmi powiedzenie, że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 15.11.2015 22:35

achernar-51 - Tak, dobrze nazwałeś: Wspaniałości. Ktoś by powiedział ruiny...owszem, ale za to jakie :):):)
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:5978) dodano 15.11.2015 12:06

Baaardzo lubię ślady Imperium:))) ... po takich mozaikach spacerowałem ! W Sabracie (Libia) , tam było jeszcze można :)
Pozdrawiam serdecznie :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5012) dodano 15.11.2015 11:54

Wspanialości! Zwłaszcza mozaiki. A i okolica przepiękna. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!