m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
 Ulicy Corso Vittorio Emanuele prowadząca w stronę Katedry w palermo.

 Dalszy ciąg ulicy Corso Vittorio Emanuele a polewej stronie Katedra. Katedra p.w. Wniebowzięcia NMP w Palermo jest wspaniałym połączeniem różnych stylów architektonicznych, z licznymi inspiracjami ze sztuki Wschodu. Widok bogato zdobionej fasady kościoła otoczonej palmami i śródziemnomorską roślinnością na długo zostaje w pamięci. Katedra została wybudowana w 1185 roku przez Waltera Ophamila, arcybiskupa normańskiego z czasów króla Wilhelma II Dobrego. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się świątynia bizantyjska i meczet Saracenów.
Pewne elementy średniowiecznego kościoła przetrwały do dziś, ale obecny neoklasycystyczny wygląd katedry to w większości zasługa przebudowy pod koniec XVIII wieku. Również z tego okresu pochodzi charakterystyczna główna kopuła oraz małe kopuły nad nawami. Obecne wejście do świątyni wybudowano w stylu gotycko-katalońskim, z trzema arkadami. 
Na zdj. Główne wejście do Katedry Główna fasada zachowała wygląd z XIV-XV wieku. Pomiędzy wieżami znajduje się gotycki portal z cenną rzeźbą Madonny. Katedrę zbudowano na planie krzyża. Wnętrze jest podzielone na nawę główną i dwie boczne. W kaplicach pochowano niektórych królów Sycylii, między innymi Henryka VI, jego syna Fryderyka II oraz Piotra II Sycylijskiego. Cennymi elementami wnętrza są pozostałości drewnianego chóru z roku 1466 oraz marmurowych ozdobnych gzymsów wykonanych w XVI wieku przez Giaginiego.
Znajduje się tu także wiele cennych obrazów i rzeźb: marmurowa figura Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku, obraz Madonna della Scalla Giaginiego, czy polichromia z XIII wieku. W Kaplicy Relikwii można zobaczyć relikwie między innymi świętej Krystyny, Agaty, Świętego Kosmy, a także pierwszego patrona Palermo, świętego Mamilianusa.
W Kaplicy Relikwii można zobaczyć relikwie między innymi świętej Krystyny, Agaty, Świętego Kosmy, a także pierwszego patrona Palermo, świętego Mamilianusa.  Po prawej stronie prezbiterium znajduje się kaplica św Rozalii a w jej ołtarzu, w srebrnej urnie znajdują się relikwie tej świętej, patronki miasta Palermo. Na zdj.Ołtarz św. Rozalii
Katedra p.w. Wniebowzięcia NMP w Palermo Srebrny relikwiarz św.Rozali Fragment sklepień Katedry, malowane plafony na suficie. Św.Rozalia dziewica i pustelnica. Urodziła się 6 października 1129 roku na zamku Oliwella w sycylijskim Palermo, zmarła w 1165 roku, a jej ciało odkryli pielgrzymi 4 września. W podziemiach znajduje się krypta z grobowcami z czasów rzymskich, bizantyjskich i normańskich.
Kaplica Najświętszego Sakramentu. Adoracja. Nabożeństwa: 
Dzień powszedni 7:30, 18:00 Niedziela i święta 8:45, 9:45, 11:00, 18:00  Sarkofag Kś.Pino Puglisi zamordowany przez mafię sycylijską. Józef Puglisi. Pino Puglisi; ur. 15 września 1937; W dniu swych 56. urodzin, 15 września 1993 roku został zabity przez mafię. - włoski błogosławiony Kościoła katolickiego. 25 maja 2013 w Palermo został beatyfikowany. http://e-sycylia.pl/katedra/katedra-w-palermo
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Palermo - Sycylia
1pix użytkownik taliah odległość 0 km 1pix
Sycylia - Palermo
1pix użytkownik stewal odległość 0 km 1pix
Palermo - Sycylia
1pix użytkownik whisky1979 odległość 0 km 1pix
SYCYLIA 12 - Palazzo dei Normanni
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Sycylia - Palermo i Mondello
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Palermo
1pix użytkownik kszyniu odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 24.11.2015 20:48

Afrodyto , Marcin1980 - dzięki za wizyte i ciepłe słowa.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 24.11.2015 17:03

Piękne kadry, znakomita narracja, dodają galerii wiele smaku i kunsztu. Wysoka półeczka na "10"
Serdecznie pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 24.11.2015 14:47

Piękne wnętrze.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!