m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Z pośród wielu marokańskich medres koniecznie trzeba zobaczyć choćby dwie najważniejsze i najpiękniejsze:Pierwsza, to ta w Fezie, a druga właśnie ta w Marrakeszu. Zacznijmy od tego, czym w ogóle są medresy?.Samo słowo medresa wywodzi się od arabskiego daras, co dosłownie oznacza uczyć. Medresy są to więc teologiczne szkoły średnie, a czasami także wyższe, w których podstawą nauczania jest Koran oraz prawo muzułmańskie. Ponieważ w islamie nauka i religia są nierozerwalnie ze sobą związane, medresy początkowo znajdowały się blisko meczetów. W Maroku uczniowie, którymi oczywiście byli i nadal są sami chłopcy, uczęszczający na nauki do medres mieli zapewnione darmowe jedzenie, ubranie, mieszkanie i oczywiście samą naukę. Nic więc dziwnego, że chętnych do nauki było wielu.Pierwsze medresy pojawiły się w Maroku w XII wieku, jednak najwięcej powstało ich w wieku XIV.
Medresę dobudowano  do meczetu w drugiej połowie XVI w. Była największą szkołą koraniczną w zachodniej Afryce. Pierwotnie gmach był niemal dwa razy większy niż obecnie. Biblioteka Ben Youssef w kompleksie Ben Youssef . Medresą, której nie można pominąć, jest znajdująca się w Marrakeszu medresa Alego ibn Jusufa, nazywana  też medresą Ben Youssefa. Przyległy do medresy meczet jest najstarszym tego typu budynkiem w Marrakeszu, gdyż został wybudowany w pierwszej połowie XII wieku. Niestety jest on dostępny tylko dla muzułmanów. Sama medresa powstała w XIV wieku na zlecenie sułtana Abu-I-Hasana Ali’ego (Abu Al-Hasan 'Ali ibn 'Othman).
Do dzisiaj medresa Alego ibn Jusufa uważana jest za największą szkołę teologiczną Maghrebu. Obecny wygląd medresa zawdzięcza w znacznej mierze przebudowie z XVI wieku (1564-1565), którą zarządził sułtan Abdallaha el-Ghaliba. Podłoga medresy oraz ściany do pewnej wysokości pokryte są ceramicznymi płytkami zellidż o typowym, geometrycznym wzorze.
Na środku dziedzińca znajduje  się basen lub fontanna. Układ ten przypominał typowy riad. Tutejszy mihrab jest zachwycający. Równie pięknie jak ściany dziedzińca zdobiona jest tu sala modlitewna. Architektura medresy:Typowe medresy z pierwszej połowy XIV wieku były dwupiętrowymi budynkami wybudowanymi dookoła kwadratowego lub prostokątnego dziedzińca.
Na ścianach i filarach w miejscu, gdzie kończą się kolorowe płytki, rozpoczynał się ozdobny, zazwyczaj ceramiczny pas, który tworzyły cytaty z Koranu. Powyżej znajdowały się koronkowe, ażurowe zdobienia ze stiuku. Najważniejszym elementem medresy była sala, w której się modlono i w której odbywały się zajęcia. Zgodnie z tradycją islamską, jedna ze ścian sali skierowana była w stronę Mekki, tzw. kibli. Najważniejszym miejscem w sali był naturalnie mihrab, czyli bogato zdobiona nisza, znajdująca się pośrodku ściany wyznaczającej kierunek, w którym należy się modlić. Sala modłów z bogato zdobionym portalem i cedrowym sklepieniem, pokryta jest delikatną sztukaterią.
 W budynku znajdują się doskonale zachowane sztukaterie tworzące swoistą księgę muzułmańskiego wzornictwa.  Na szczególną uwagę zasługuje wyrafinowana kolekcja zelijji, (zellidż),bogato zdobionych płytek zwieńczonych inkrustowanym cedrem. Medresa Ben Jusufa, to arcydzieło mauretańskiej architektury, ze słonecznym dziedzińcem i sadzawką do rytualnego oczyszczenia. Dookoła misterne dekoracje z kafli i stiuku. Z całości tej uniwersyteckiej sztuki emanuje niezwykła siła i spokój…
Siedem dziedzińców szkoły otaczają malutkie, surowe w wystroju i pozbawione wszelkich wygód pokoje dla studentów. Ze znajdujących się tu 150 pokoi, tylko część ma okna na ten wspaniały dziedziniec. Te pokoje były zarezerwowane dla najlepszych uczniów. Podczas walk pomiędzy Almohadami i Almorawidami doznał poważnych uszkodzeń. Później został odrestaurowany przez Almohadów, a następnie przez Saadytów. Medresa Alego ibn Jusufa, to piękny, emanujący spokojem i modlitewnym skupieniem budynek, zdobiony sztukateriami.
Na pierwszym piętrze znajdowały się arkadowe galerie, z których maleńkimi drzwiczkami można było wejść do niewielkich cel przeznaczonych na pokoje dla uczniów. Cele te zazwyczaj były bardzo ciemne, gdyż w ich ścianach znajdowało się tylko jedno bardzo małe okienko. Ostatnim elementem dekoracyjnym były zdobienia wykonane w drewnie cedrowym, które znajdowały się pod dachem na gzymsach i fryzach. Swego czasu jednorazowo uczono w niej aż 900 uczniów. Skomplikowane ażurowe wzory posiadały też drewniane parawany, którymi zasłaniano arkady oraz okna cel.
Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Marakesz
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Marakesz - mieszkańcy
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Marrakesz
1pix użytkownik shell odległość 1 km 1pix
Maroko cz.  13 - Marrakesh.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
MARRAKESZ 1 - PLAC JEMAA EL-FNA (Dżemaa el-Fna)
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Maroko Marrakesz
1pix użytkownik licja odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 20.11.2015 18:14

romana - W każdym marokańskim mieście, kiedy byliśmy w medresach czy podobnych miejscach, spotykaliśmy się z takimi cudownymi zdobieniami. Na mnie też zrobiły ogromne wrażenie.
Dziękuję i pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 20.11.2015 07:03

Zdobienia na ścianach nieodmiennie robią na mnie spore wrażenie. Zawsze z podziwem oglądam te misterne wzory. ile to musiało pracy kosztować...
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 19.11.2015 22:19

fajnie :)) serducho dziewczyna z Ciebie :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 19.11.2015 22:16

ak - hahaha...ja bez wyrzutu :))))))))))))), tylko nadmieniłam i informuję, co będzie dalej :))))))))

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 19.11.2015 22:10

Afrodyto, nie mam pretensji, a wręcz przeciwnie, cieszę się, że znowu zobaczyłem kawałek prawdziwego Maroko ! :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 19.11.2015 22:08

ak - Medina już była i jeszcze się pokaże w migawkach. Teraz troszkę architektury, zabytków i historii. Dziękuję za odwiedziny.
Serdecznie pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 19.11.2015 22:00

Uff wreszcie w domu :) I zaraz biegnę oglądać Maroko !
To nic, że nie ma mediny ale za to jaka piękna architektura i detale ! :)
Serdecznie pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 19.11.2015 21:13

barbara_31 - Dziękuję Basiu i zapraszam do oglądania kolejnych. Będą równie ciekawe :)
Pozdrawiam.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 19.11.2015 17:19

Piękne są te koronkowe zdobienia no i oczywiście kolorowe mozaiki. Kolejna udana galeria Afrodyto :))) Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 19.11.2015 16:43

nola76 - Ja też tam wrócę kolejny raz, bo zostało jeszcze wiele do zobaczenia. Poza tym ciągnie mnie na Saharę :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6834) dodano 19.11.2015 16:05

Właśnie wydaje mi się, że w Marakeszu nie byłam w żadnej, bo zobaczyłyśmy kilka w Fezie, potem w Meknes i już sie nam nie chciało, ale i tak wrócę do Maroka jeszcze kiedys wiec na pewno do niej wtedy zajrze:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 19.11.2015 15:44

nola76 - Ta jest bardzo piękna i oczywiście w Fezie. Zapewne byłaś w obu i trudno określić która piękniejsza. Mnie zachwyciły obie i oczywiście wszystkie zdobienia.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4237) dodano 19.11.2015 15:43

achernar-51 - To przepiękne miejsce, z którego nie chce się wyjść. A (32) to przypadek ? :):):) związany z opisem. Dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6834) dodano 19.11.2015 13:24

Piękna ta medresa, zwłaszcza te delikatne zdobienia to prawdziwe cuda:)
pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5697) dodano 19.11.2015 12:59

Piękne miejsce. A fotka pilnej uczennicy w medresie (32) super! Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!