m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Rozpoczynamy naszą wodną przejażdżkę z Wyspy Kępa Mieszczańska. Przed przystanią jeden z wrocławskich krasnali. Krasnal Nawigator wyznaczył trasę, więc na wodę. Wybieramy najładniejszą „łódeczkę”. Marina „Topacz” przy Mostach Uniwersyteckich. Nabieramy prędkości. Most Pomorski Południowy (dł. 68 m) przesłania przepływową elektrownię wodną Wrocław I (moc 4,830 MW). Główny gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. Mijamy Mosty Uniwersyteckie.
Most Św. Wojciecha, z prawej Wyspa Tamka (Wyspa Św. Macieja). „Pod mostem” dawny areszt wojskowy, zbudowany w latach 1859-1860. Na  wyspie znajdują się dwa budynki: widoczny Zakład Chemii Leków UM, drugi Instytut Biochemii i Biologii Molekularnej UW. Jedna z najmniejszych wysp odrzańskich w obrębie Wrocławskiego Starego Miasta już za nami. Szybko przepłynęliśmy pod mostami Piaskowym, Pokoju i za nami też już Most Grunwaldzki. Most wiszący, jednoprzęsłowy, dł. 112,5 m zbudowany w latach 1908 - 1910. Połowa października, niespodziewanie na Odrze duży ruch. Parostatek Wiktoria. Ciekawe, czy się zmieści? ;-)
Kolej linowa „Polinka” łączy kapus główny PW (Na Grobli) kompleksem edukacyjno - badawczym „Geocentrum” (wybrzeże Wyspiańskiego). Dł. kolejki gondolowej ok. 500 m, każdy z dwóch wagoników może pomieścić 15 osób, kurs z jednego brzegu na drugi trwa 2,5 min. Zintegrowane Centrum Studenckie PW, obiekt nazywany jest potocznie „dziurawcem” albo „serowcem”. Autorzy projektu twierdzą, że postrzeganie pozornie bezwładnie rozrzuconych, owalnych dziur zależy od rodzaju wykształcenia widza, dla nich samych inspiracją była zaś taśma perforowana (kto jeszcze pamięta te taśmy lub karty?). Pierwsza spotkana nimfa wodna „Goplana”. Czujemy się bezpiecznie! Nasz tor wodny nie jest zakorkowany, natomiast droga na Biskupin … , most Zwierzyniecki nad Starą Odrą przeważnie w szczycie „stoi”. Nereida” - nimfa morska słynąca z wielkiej urody (jak wszystkie córki Nereusa i Doris).
Tylko pozazdrościć … … - pełny relaks. Zbliżamy się do mostu gazowego między ul. Na Grobli i ul. Biegasa. W tym miejscu, Krasnal Nawigator, nakazał dokonanie zwrotu - do mariny. Ponownie most Grunwaldzki. W głębi, z dwoma wieżami, Katedra pw. św. Jana Chrzciciela, obok    	Kolegiata pw. pw. św. Krzyża i św. Bartłomieja. Za przęsłem 	siedziba Dolnośląskiego Urzędu 	Wojewódzkiego.
Ciekawostki, legendy: „Miasto stu mostów: legendy Grunwaldzkiego” - 	http://wroclawnadodra.pl/miasto-stu-mostow-legendy-grunwaldzkiego Muzeum Narodowe - budynek dawnej Rejencji, czyli Zarządu Prowincji Śląskiej, wzniesiony w latach 1883-1886 jako pierwszy gmach rządowy w Niemczech 	zaprojektowany w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Do muzeum należą dwa oddziały: Panorama Racławicka i Muzeum Etnograficzne. Nadbrzeżna ulica Fryderyka Joliot-Curie. Od mostu: Instytuty Matematyki, 	Informatyki, Chemii. W głębi widoczne punktowce na placu Grunwaldzkim, dawniej 	nazywano je „wrocławski Manhattanem” . Miały być piękne, upodobnione do białego 	marmuru, a powstały, jak wszystko wokół tego placu, smętne i szare. Most Pokoju - odbudowany w 1959 r. dł. 125,3 m. Za mostem z lewej strony Biblioteka UW (w „wiecznej” budowie). Znana nam już piękność; Nereida - tu musiała wykonać nawrót, nie mieści się pod małymi mostami Tumskim i Piaskowym, na Wyspę Piasek.
Most Tumski, zwany Mostem Zakochanych, lub Mostem Katedralnym, zbudowany 	w 1889 r. dł. 52,19 m. Manewruje Driada - musimy czekać. Na Wyspie Piasek przy bulwarze Piotra 	Włostowica: kościół NMP na Piasku (łacińskie wezwanie: Sancta Maria in Arena 	czyli NMP na Piasku, stąd nazwa wyspy). No i pięknie … . ;-) Kościół pw. św. św. Piotra i Pawła. W pobliżu jazu na Tamce.
Ponownie Most Uniwersytecki - część północna, dł. 78,5 m ... … część południowa, dł. 51,5 m. Podpływamy w pobliże Pomorskiego Południowego … … i szybki nawrót przy apartamentowcu Marina. Przepływamy obok znanej nam już budowli. Ponownie Wyspa Tamka.
Rejs dobiegł końca, dobijamy do Wyspy Słodowej, gdzie przy jej brzegu jest przycumowana pływająca knajpka. Ahoj!

najbliższe galerie:

 
Wrocław
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Spotkanie Obieżyświatów,  20. 06. 2015,  Wrocław - cz1
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Wrocław cz. II - Domy Towarowe z początku XX w. - 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Breslau czy Vratislavia?
1pix użytkownik jaros odległość 0 km 1pix
Wrocław (postkomunijny spacer po rynku)
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Wrocław po zmroku
1pix użytkownik czupur odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 03.12.2015 18:40

Paweller75 – barkę namierzyłem (Google wszystko pokaże), przycumowana za wyspami i nie mogłem jej widzieć. Fajna „łajba”, przy okazji trzeba do niej wstąpić – z zewnątrz i wewnątrz dobrze się prezentuje.
Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 03.12.2015 18:27

Charlie – dziękuję za odwiedziny, Wrocławianie chyba czują się mile „połaskotani” Twoim wpisem.
„Gucia” nie spotkałem ;-)
Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 03.12.2015 15:58

Dwuktornie spędzałam weekend majowy we Wrocławiu i za każdym razem pływaliśmy z dzieciakami 'Guciem' :-)
Widoki ze strony Odry urzekają.
Wrocławianie - jako krakuska nie waham się powiedzieć: macie piękne miasto !
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7585) dodano 02.12.2015 23:09

Na spotkaniu Obieżyświatów we Wrocławiu nigdzie nie pływaliśmy, ale spędziliśmy trochę czasu na wodzie, znaczy się na barce Tumskiej ..., wyszukiwałem jej tutaj, ale nie zauważyłem ..., jednak parę miejsc rozpoznaję, więc gdzieś tam jest ..., pozdrawiam:)

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 02.12.2015 19:14

Afrodyta, Romana, Achernar-51, Ak – czytając Wasze komentarze myślę, że galeria się podobała ;-) dziękuję.
Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 02.12.2015 18:27

Fajny sposób na zwiedzanie Wrocławia. Jakby nie było trochę tych szlaków wodnych tam mają :)
Pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6366) dodano 02.12.2015 08:47

waaw wiem i co roku próbuję przynajmniej... ale zawsze wycieczkę po Odrze coś załatwi mi na cacy :DDD

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5681) dodano 02.12.2015 07:10

Nie widziałem Wrocławia z tej perspektywy. Wygląda całkiem fajnie. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 01.12.2015 22:10

Fantastyczna galeria ze wspaniałym przewodnikiem.
Zawsze mówiłam, że pływanie jest ważniejsze od chodzenia. Zanim nauczyliśmy się chodzić, już umieliśmy pływać!
Serdecznie pozdrawiam.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 01.12.2015 13:59

Cieszę, że zajrzałeś. Życzę realizacji wiosennych planów, warto zobaczyć Wrocław trochę z innej strony.
Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6366) dodano 01.12.2015 13:38

Świetna galeria, masa wiadomości... taka wycieczka marzy mi się od trzech lat i zawsze ale to zawsze coś stanie na przeszkodzie... No nic, może wiosną przyszłego roku :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!