m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Witam w Agadirze, w mieście hoteli i minaretów. Nocą 29 lutego 1960 r., w przeciągu 15 sekund, zostało prawie doszczętnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Zginęło wtedy około 15 tysięcy osób, a 20 tysięcy straciło dach nad głową. Miasto trzeba było praktycznie w całości odbudować, dlatego też nie ma ono typowo marokańskiego charakteru. Po trzęsieniu ziemi w 1960 roku, Agadir został pozbawiony swojej medyny. Od 1970 roku znany włoski dekorator Coco Polizzi, pasjonat tradycyjnego budownictwa, marzył o jej odbudowaniu w jak najbardziej autentyczny sposób.
Pierwszy kamień węgielny położono dopiero w 1992 roku. Medyna zajmuje cztery i pół hektara i zbudowana jest z kamienia, ziemi i drewna, pochodzących z okolicznych regionów. Prace nad ukończeniem tej części miasta nadal trwają. Obszar ten poza budowlami z kamienia posiadał będzie sztuczne jezioro oraz ogrody botaniczne. Agadir, to również miasto słynące z zieleni. Mimo panującej suszy w okresach letnich, wszędzie jest zielono. Agadir jest typową nadmorską miejscowością z szeroką promenadą, licznymi hotelami, barami, klubami nocnymi czy restauracjami.
W parku Vallee des Oiseaux znajduje się ptaszarnia, zoo... ...oraz plac zabaw dla dzieci i wielkie widokowe koło. Jest to świetne miejsce na wypoczynek połączony z imprezowaniem. Hotel TAGADIRT wygląda jak małe Santorini. Hotel posiada duży i głęboki basen.   Dla dzieci też jest brodzik.
Hotel ma bardzo interesującą architekturę. Hotel położony bardzo blisko plaży w Agadirze. Posiada własny skrót by szybko dotrzeć do morza. Z górnych tarasów wspaniałe widoki, między innymi na  wzgórze w północnej części miasta. Wszystkie fontanny w Agadirze niestety są bez wody... W mieście można spotkać wiele barów, restauracji i sklepów...
...oraz typowych marokańskich suków. W Agadirze jest najwięcej hoteli spośród marokańskich kurortów. Większość skupia się przy bulwarze Muhammada V, biegnącym równolegle do plaży. Na ulicach sprzedawane są pamiątki i piękne olejne obrazy... Podczas pobytu w Maroku warto zobaczyć jedną z największych atrakcji miasta Agadir. Mowa o Twierdzy Kasbah.
Zabytek położony jest w północnej Afryce, w Maroko, na wzgórzu w północnej części miasta Agadir. Początki twierdzy sięgają 1505 roku. Obecnie mury twierdzy otaczają puste miejsce, bo tylko mury przetrwały trzęsienia ziemi. Zbocza Kasbah są teraz ogromnym cmentarzem ofiar klęski żywiołowej. Na wzgórzu jest arabski napis Bóg, król, ojczyzna, który jest podświetlony w nocy. Do połowy zrujnowana kasba z XVI wieku stoi na wysokości 236 m. Warto podjąć 3 km drogę do niej ze względu na widok na Agadir rozciągający się z tego miejsca. Ośmiokilometrowa zatoka w kształcie półksiężyca wcina się w ląd obramowany bulwarami oraz hotelami.
Jest to zdecydowanie najbardziej znany marokański kurort. Przyjeżdża się tu głównie dla wspaniałych, szerokich plaż i gorącego słońca.Panująca tutaj atmosfera zdecydowanie różni się od tej panującej w Marrakeszu czy Fezie. Wybraliśmy się nad morze, na zachód słońca... ,,,niebo nie chciało pokazać słoneczka, a ciężkie ołowiane chmury szalały gwałtownie nad plażą... ...kilka fotek i chwila rezygnacji...nic z tego... ...dość duży wiatr zaczął robić porządek na niebie...
... spod chmur błysnęło słonko... ...minuta po minucie obserwowaliśmy słoneczko zniżające się do horyzontu... ...na niebie zaczęła powstawać niesamowita paleta barw... ...siedzieliśmy zagapieni już nie na słońce, tylko na niebo, a właściwie na to, jak zmieniało się w ciągu chwil.... ...słonko zaszło, a niebo szalało... ...lubię takie szaleństwa...
10 kilometrów piaszczystych plaż oraz średnio 300 słonecznych dni w roku sprawia, że Agadir jest najpopularniejszą nadmorską miejscowością wypoczynkową w Maroku. Wzgórze z kazbą. Wielki napis „Bóg, Ojczyzna, Król”

najbliższe galerie:

 
MAROKO - Agadir
1pix użytkownik paulus odległość 4 km 1pix
AGADIR (1)
1pix użytkownik afrodyta odległość 4 km 1pix
Maroko Agadir
1pix użytkownik licja odległość 4 km 1pix
Maroko - różne oblicza
1pix użytkownik qbalon odległość 4 km 1pix
MAROKO - Agadir - Dolina Ptaków
1pix użytkownik paulus odległość 5 km 1pix
Agadir 2008 r
1pix użytkownik magdar odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 30.11.2015 19:48

ak - Ja natomiast bardzo lubię zachody słońca i lubię je fotografować, bo są zawsze inne i niepowtarzalne. Miło mi, że moje zachody się podobają.
Serdecznie pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 30.11.2015 19:46

barbara_31 - Basiu, byłam i jestem bardzo zadowolona z wyjazdu do Maroko. To piękny kraj pełen kolorów, zapachów i kontrastów.

paweller75 - Paweł, te zdjęcia nie tylko Ciebie zaskoczyły. Każdy, kto oglądał zdjęcia budowy współczesnego Agadiru, po prostu nie wierzył, że to Afryka :)

oli - Kolaże są dobre, żeby niektóre zdjęcia połączyć i pokazać wszystko w jednej galerii.

Dziękuję z odwiedziny w mojej galerii. Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 30.11.2015 19:42

achernar-51 - Agadir jest zupełnie inne niż pozostałe miasta Maroka. Nie ma "tego czegoś", ale ma wiele innych zalet :)
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 27.11.2015 22:23

Niezbyt lubię foty zachodzików lecz w Twoim wykonaniu są fenomenalne !
Serdecznie pozdrawiam :)

oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 27.11.2015 10:13

Ciekawa opcja z tym kolażem zdjęć dla osób, które mają ponad 50 zdjęć do pokazania innym ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 26.11.2015 22:19

Gdybym zobaczył fotkę 3 bez opisów i tabliczek, to bym powiedział, że to nowy Ursynów budują ...:)
Fajny zachód ..., pozdrawiam:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 26.11.2015 18:40

Cudny zachód słońca. Widać, że jesteś zadowolona z wyjazdu😄Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5700) dodano 26.11.2015 18:05

Szkoda, że Agadir tak mocno ucierpiał w trzęsieniu ziemi w 1960 roku i tak niewiele zabytkowej zabudowy się zachowało. Miasto wprawdzie odbudowano, jest nowoczesne, ale troche brak mu "duszy" i wyraźnie odbiega od innych miast Maroka. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!