m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
… ale wczoraj zadzwonił do mnie znajomy z Zielonej i tak nam się fajnie wspominało stare dzieje, że postanowiłem jednak portalowy serwer zapchać. Oczywiście owych starych dziejów Wam opowiedzieć nie mogę. Dzieci tu może siedzą… A poza tym wolałbym mieć nadal dobre zdanie sam o sobie :) Zabiorę Was raz jeszcze na północne rubieże wyspy.  Jednak najpierw może kilka słów o północnych Irlandczykach. Mieszka ich w Ulsterze nieco ponad półtora miliona. To raczej niedużo. Gdyby odliczyć Belfast, Derry, Armagh i parę trzydziestotysięcznych miasteczek, wyszłoby, że przemierzając Irlandię jest szansa nie spotkać nikogo. Inaczej sprawa się ma ze spotkaniem owiec.
Z nimi Irlandczycy konkurować ilościowo w stanie nie są. Owce są na każdym kroku. Na każdym pastwisku. I za każdym zakrętem. Są jak gnu w Serengeti. Milionów miliony. Ale jak to mówią: jaka Tanzania, takie antylopy… :) Wracając do miejscowych…Podobno na Północy mówią po angielsku. Myślałem, że znam ten język. Myślałem - ku memu zaskoczeniu - błędnie.
Z początku zastanawiałem się nawet czy nie trafiłem niechcący do Norwegii. Szeleszcząco-zaciągający szwargot w niczym mi nie przypominał dźwięków, które zasłyszałem w BBC. Gdzie sobie językowo nieźle radziłem? Ano w sklepie (samoobsługowym) i na lotnisku. Raz spróbowałem konwersacji z rolnikiem z Richhill. Tak mi się rozmowa „kleiła”, że o mało nie zacząłem się jąkać… Irlandczycy ci z Północy różnią się trochę od tych z Południa. Z początku wydają  się być nieco zamknięci. Za to chętnie otwierają się po pracy. Najchętniej zaś siedząc w pubie przy shocie z  Blackbush’em lub z pintą Guinness’a w ręku . Wówczas stają się świetnymi kompanami do posiadówki. Pogadać z nimi można o wszystkim. O wszystkim z wyjątkiem polityki i religii oczywiście.
Ja akurat i o jednym i o drugim pojęcie mam mgliste, więc spokojnie mogłem zgłębiać tajniki hodowli owiec. Dodam z nieukrywaną satysfakcją, że wraz z długością posiadówki moja znajomość angielskiego weszła na poziom najwyższy. Potrafię już beczeć po angielsku. ;) Ogólnie Irlandczycy północni to bardzo sympatyczni i uczynni ludzie. . Jak na tak permanentny brak słońca i nadmiar deszczu, których doświadczają codziennie od trzeciorzędu , dziwiło mnie, że potrafią w ogóle wykrzesać z siebie cokolwiek innego niż depresja i przygnębienie. Tu z pomocą przyszła mi nauka. Gdzieś, kiedyś, ktoś przeprowadzał badania wpływu kolorów na ludzką psychikę. I co mu wyszło z tych badań? Wyszło, że kolor zielony odstresowuje. Żaden inny nie koi tak skutecznie układu nerwowego. A jak się chcesz zrelaksować to co zrobić? Zielonym dać po oczach! A widok zielony w Irlandii jest częstszy nawet od widoku owiec.
Zieleń irlandzka bije na głowę wszystkie inne zielenie. Powiem szczerze, że tylu różnych jej odcieni, to jeszcze nigdzie - oprócz w pudełku kredek - nie widziałem… Tak sobie drepczemy i drepczemy a nie powiedziałem jak trafić w to miejsce. Wyobraźcie sobie, nie ma większej łatwizny. Otóż ja na wybrzeże dojechałem samochodem z kolegą Grześkiem. Grzesiek był jedyną osobą, która podjęła się jazdy autem z kierownicą po prawej stronie. Ale rozumiem, większość z Was Grześka nie zna, więc pozostaje nieco bardziej skomplikowana podróż. Dolecieć do Belfastu to dziś żaden kłopot. Belfast ma nawet dwa lotniska, choć najczęściej ląduje się na położonym daleko od centrum lotnisku International.  Dalej sprawa się lekko komplikuje.
Generalnie należy kierować się na północ, w stronę Portrush, Bushmills lub Ballycastle. Pomimo, że autobusy w Irlandii Północnej są szybkie i komfortowe, to najczęściej łączą główne miasta. Żeby dojechać np. w okolice Giant’s Causeway trzeba się z dwa razy przesiąść. A na koniec kawałek dojść piechotą bądź podjechać takim irlandzkim tuk tukiem. Ot, cały ból. O podróży koleją lepiej zapomnieć jeśli się nie chce maszerować na wygwizdowie dziesiątki kilometrów. Stopa też nie proponuję, bo się w taki sposób po Irlandii nie poruszałem. Jeśli już uda się Wam tu trafić musicie bardzo uważać. Szczególnie spacerując górą wzniesienia.
Barierek nie ma, wiatry są porywiste, klify strome, a dno u ich podnóża pełne skał. Romantyczny spacer North Antrim Cliff Path dla paru osób stał się spacerem  ostatnim. Pokazuję w galerii widoczki z hrabstwa Antrim, bo chciałbym Was zachęcić do odwiedzin tego regionu Europy. Irlandia Północna może nie jest tak popularna i tak „mistyczna” jak Szkocja. Niemniej urokliwych miejsc jest tam również pod dostatkiem. A gdyby brzydka pogoda - czyli w sumie pewnik - nie pozwoliła Wam niczego zwiedzić, to daję głowę, że... ...w promieniu kilometra znajdziecie ciepłą przystań w postaci jakiegoś irlandzkiego pubu, w którym grają irlandzkie rytmy i podają irlandzką whiskey. Jakby nie patrzeć wyjazd się uda... Ja sam od czasu pierwszej wizyty na wyspie Św.Patryka się w niej zakochałem. I zapadłem na istną klifofilię.
Choroba to podstępna, a nieleczona dość szybko postępuje. I o ile jeszcze niedawno uważałem, że krajobrazowo nie ma nic piękniejszego niż widoki górskie, to dziś już tak pewien tego nie jestem. Tu kończę pisanie. Jeśli do wyjazdu nie zachęcą Was  zdjęcia, to moje paplanie nie zrobi tego tym bardziej. Zmykam. Jak mi się zachce coś robić, to zaproszę Was na przykład do The Ulster History Park. Albo wejdziemy na najwyższą górę Irlandii Północnej Slieve Donard w Mourne Mountains, co Wy na to? Kiedy mi się zachce to nie bardzo wiem, bo ostatnio zrobiłem się tak leniwy, że leniwiec przy mnie to pracoholik…
Do zobaczenia, c ya

najbliższe galerie:

 
   IRLANDIA PÓŁNOCNA - Zielono
1pix użytkownik podrozninka odległość 2 km 1pix
Zielona Wyspa - Irlandia Północna
1pix użytkownik kszyniu odległość 2 km 1pix
Antrim Coast
1pix użytkownik dsk odległość 3 km 1pix
Irlandia Polnocna III
1pix użytkownik irolek odległość 9 km 1pix
Irlandia Polnocna II
1pix użytkownik irolek odległość 15 km 1pix
Irlandia Północna
1pix użytkownik klarens odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2119) dodano 05.12.2015 10:42

Chciałabym wyruszyć w wymienione przez Ciebie miejsca ale dużo bliżej dotarłam i to...za Twoją przyczyną! W tym cywilizacyjnym miejscu taki był właśnie zasięg😁,pozdrawiam już z domu.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:859) dodano 02.12.2015 12:51

1. Charlie - 1. To nie słońce, to lampa chyba ;) 2. Tak, bazaltowe. Każdy odwiedzający jest zobowiązany do wyciosania jednego takiego sześciokąta i ustawienia go na kupce - to moja wersja nieoficjalna. Oficjalną znajdziesz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grobla_Olbrzyma. 3. Ja przy czterdziestej owcy usypiam... 4. Mostek jest bajer. Ma nawet wszystkie deski i liny :)
2. Kordula157 - Chyba się w młodości za dużo naoglądałem Johnny'ego Bravo i teraz te moje interpretacje jakieś przewrotne i błędne :) Mam jednak nadzieję, że w ogonie peletonu nie jadę jak jakiś maruder ... Bo to to już by była kicha.
3. A to gdzie się Lucy56 wybrałaś, że taki zasięg internetowy kiepski? Na Antarktydę? W dżunglę amazońską? Na orbitę okołoziemską? Czy do kopalni? Już jestem ciekaw stąd się widoczki niebawem pojawią...
Bardzo fajnie, że Panie tu wpadły. Cieszę się z każdej wizyty i każdego komentarza. Owocnej środy życzę, hej.

charlie użytkownik charlie(wpisów:1724) dodano 02.12.2015 09:54

Ha... skoro w Irlandii słońce jest na wagę złota, to masz niebywałego farta, bo na niektórych zdjęciach ewidentnie widać ślady jego działania :-)
Fantastyczne formacje skalne na 10-12. Czyżby skały bazaltowe ?
Owce uwielbiam. Nawet w ilościach milionowych :-)
Widoki cudowne, a mostek... lekko przerażający. Niemniej chętnie bym się po nim przespacerowała :-)
Pozdr.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:4800) dodano 01.12.2015 20:49

Przewrotna i bledna jest Twoja interpretacja.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2119) dodano 29.11.2015 23:38

Podrozninka jeśli chodzi o mnie to i mój serwer możesz zapchać 😊, może być zieleń, czerwień a nawet róż ! Irlandią to już dawno mnie zarazileś, że nie wspomnę o innych miejscach.
Zaglądam tu nie po cichu tylko trudno mi pisać. Jesteśmy poza domem i zasięg kiepski, prawie godz.oglądam 1 galerię,więc rozumiesz😉.Klify,owieczki i wszystko co pokazujesz gra mi w sercu jak ulubione irlandzkie rytmy.Pozdrawiam serdecznie z równie pięknego aczkolwiek odmiennego miejsca.😀

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:859) dodano 29.11.2015 19:49

Marcin1980 - Ty nie miło oglądaj, tylko jedź tam i sam się przekonaj jak miło jest stanąć na krawędzi klifu, gdy wiatr chce Cię zdmuchnąć do oceanu...
Włącz sobie to w walkmanie lub mptrójce: https://www.youtube.com/watch?v=1FKoX7u_Jo8 i będziesz w niebie........ Gwarantuję! Hej

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1665) dodano 29.11.2015 10:22

Piękne wybrzeże, miło było obejrzeć.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:859) dodano 28.11.2015 18:31

1. Bratek - Pogoda jest przewidywalna jak nigdzie indziej. Będzie deszczowo i wietrznie. Na bank :)
2. Przemysław - Nie mam zielonego pojęcia co mnie naszło...
3. Oli, Bartekplk, Lucy56 - tak po cichu wpadliście, że dopiero zauważyłem. Dzięki. Miłego weekendu

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:4964) dodano 28.11.2015 11:44

Pal diabli wytrzymałość serwera, co Cię naszło!?? Więcej takich "aneksów"...;)
Pozdrawiam!

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 27.11.2015 21:16

Ten mostek także i mnie kusi, tylko ta irlandzka pogoda jeszcze bardziej jest nieprzewidywalna od szkockiej....
Ostatnio jak tam byłam to wiatr gwizdał jak wściekły i trzeba było na d... siedzieć a nie zwiedzać ;-)
Pozdrawiam!

romana użytkownik romana(wpisów:4928) dodano 27.11.2015 18:51

Podrózninka - a jest taki zawód LEŃ ? Albo może wiesz gdzie można dostać pracę, w której robi się NIC. Bo u mnie w firmie robienie NIC jakoś nie jest zbyt dobrze widziane ;-)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:859) dodano 27.11.2015 18:34

1. Kordula157 - Rozumiem, że dyskretnie dałaś mi sygnał, żebym nieco przetrzebił swoje zbiory. Spoko, mam już czwarty dan w usuwaniu galerii :)
2. Achernar-51 - No to się cieszę.
3. Paweller75 - Może żona miała zamknięte oczy z przerażenia i zielonego nie dostrzegła? ;)
4. Romana - Mógłbym leniuchować zawodowo...
Dzięki, że zajrzeliście. Miło. Hej

romana użytkownik romana(wpisów:4928) dodano 27.11.2015 07:02

Ja czuję się zachęcona. Bardzo mi się tu podoba, bo jest wszystko to co lubię: zieleń, skały i woda. No może trochę słoneczka więcej by się przydało. Ale skoro tam już tak mają, że słoneczko jest na wagę złota to niech by już nawet i tak było. Też bym nie marudziła gdybym mogła się tam znaleźć.
A Ty się w końcu bierz do roboty, ile można leniuchować ? Czekam na obiecane galerie ;-)
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:6871) dodano 26.11.2015 22:34

Ciekawa teoria z tym zielonym kolorem ..., w sumie może masz i rację, ale pamiętam swoją wyprawę na Beachy Head w południowej Anglii, tam też było cudnie zielono, ale strasznie wiało i żona dostała takiego stresu, że zaraz zrzuci nas ten wiatr z klifów, że wolała się wycofać, a kolor zielony jej chyba nie pomógł:))) Galeria rewelka ..., mega fajne foty i cudowne krajobrazy ..., pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4062) dodano 26.11.2015 22:32

Nie wiem jak innych, ale mnie ta galeria bardzo zachęciła do wpisania Irlandii na listę miejsc wartych odwiedzenia. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:4800) dodano 26.11.2015 22:22

Takimi ładnymi fotkami własnie powinien być zapełniany portalowy serwer, niestety zapełniaja go nic nie warte galerie. No cóz , takie czasy, pozdrawiam:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!