m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wejście do skansenu. Przed wejściem znajduje się mapa skansenu. Muzeum Wsi Mazowieckiej znajduje się w Sierpcu. Przez miasto przepływa rzeka Sierpienica. Na teren skansenu trzeba przejść przez urokliwy mostek.  Skansen założony został 
24 marca 1971 roku,jako regionalne muzeum etnograficzne.
Park Etnograficzny powołano w 1975 na terenie resztówki dworskiej Bojanowo.  Pierwsze obiekty sprowadzono w latach 1977-1978. Dopiero w 1987 roku doszło do zespolenia obu placówek - Muzeum Etnograficznego oraz Parku Etnograficznego - i przemianowania ich na Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.  A zatem obecna nazwa Muzeum Wsi Mazowieckiej obowiązuje od 1987 r. W tym obiekcie znajduje się czynna karczma, w której można zaopatrzyć się np. w pyszny swojski chleb.
Na terenie obejmującym 60,5 ha na styku rzek Sierpienicy i Skrwy, zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury.  W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Budynek powozowni.
Od maja do września w każdą niedzielę skansen żyje tzn. odbywają się tzw. niedziele w skansenie. Można np.przejechać się bryczką, zobaczyć jak pracuje szewc... Galerii rzeźby ludowej znajduje się obok powozowni.  Na terenie skansenu znajduje się zespół dworski wraz z parkiem krajobrazowym, oraz zrekonstruowanym budynkiem dworu. Z pięknymi wnętrzami, przygotowanymi z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną.
Widok na dwór od strony ogrodu. Tu nagrywano Pana Tadeusza. W skład zespołu dworskiego wchodzi również oryginalna siedemnastowieczna kaplica z miejscowości Dębsk.
Chałupa z Czermna. Chałupa z Czermna.
Wyposażenie chałup wiejskich oraz wygląd samych zagród wskazuje na zróżnicowanie majątkowe ich właścicieli. Kogut nieźle nas pogonił :) Otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogródkami czy pasiekami chałupy oraz żyjące tu zwierzęta sprawiają wrażenie wsi wciąż tętniącej życiem. Układ przestrzenny zrekonstruowanej na terenie skansenu wsi rzędowej nawiązuje do najczęściej występującego na ziemiach polskich typu osad rolniczych.
Przydrożna urokliwa kapliczka. Ule w skansenie w Sierpcu. Indor był bojowo nastawiony :)  Wygląd zagród wiernie odpowiada ich stanowi sprzed translokacji w czasach ich świetności.
Sierpecki skansen ulega ciągłej rozbudowie. Obecnie w Muzeum zgromadzonych jest ponad 13 000 eksponatów.

najbliższe galerie:

 
Sierpc - skansen.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
1pix użytkownik ogi odległość 0 km 1pix
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - Niedziela w skansenie
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Palmowa niedziela w Sierpcu
1pix użytkownik futermama odległość 2 km 1pix
Skansen w Sierpcu
1pix użytkownik annaoj odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2293) dodano 02.12.2015 14:58

Lubię skanseny :-) Wyciszają, uspokajają i przywodzą mi na myśl beztroskie dzieciństwo na wsi.
Mam nadzieję że nie byliście ubrani na czerwono ? Chyba że to właśnie był powód bojowego nastawinia indora :-)
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7248) dodano 29.11.2015 22:04

Zarąbiste te chałupy ..., kiedyś odwiedzę to miejsce ..., pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5460) dodano 29.11.2015 17:54

Przez Sierpc zdarzało mi się wielokrotnie przejeżdżać, ale jakoś nigdy nie zaniosło mnie do skansenu. Widzę, że trzeba będzie to nadrobić... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!