m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Przybywając do stolicy Malty znajdziemy tu polskie akcenty związane z wizytą Papieża Jan Pawła II.
Na zdj. płyta pamiątkowa. Malta jest jednym z najbardziej chrześcijańskich krajów w Europie.Odsetek katolików na Malcie przekracza 90% i mimo kryzysu Kościoła na całym świecie, wciąż utrzymuje się na tym wysokim poziomie. Jan Paweł II odbył dwie podróże apostolskie na Maltę. Pierwszą w 1990 roku (25 - 27 maja), drugą w 2001 roku (8 - 9 maja). Oprócz tych dwóch wizyt papież przebywał też kilka godzin na wyspie 1 września 1990 roku. Katedra Św. Jana jest jednym z najbardziej znamienitych zabytków Valetty i całej Malty.Świątynia została wybudowana w latach 1572-1581 według projektu Gerolamo Cassara.  Charakterystyczną cechą budowli jest prosta fasada, którą oskrzydlają dwie duże wieże dzwonnicze. Na zdj. wejście boczne do katedry. Surowa bryła sprawia, że świątynia wygląda jak twierdza, która budzi respekt, potęguje nastrój podniosłości i powagi. Na zdj.Wnętrze, nawa główna. Zewnętrzny wygląd budynku kontrastuje z barokowym przepychem wewnątrz świątyni. Twórcą wnętrza katedry jest Mattia Preti, artysta wywodzący się z Kalabrii.    Na zdj. Ołtarz główny z rzeźbą przedstawiającą, scenę chrztu Jezusa przez Jana Chrzciciela, dzieło wybitnego artysty Giuseppe Mazzuoli’ego. Zmiana wystroju została wykonana na polecenie Wielkiego Mistrza Cotonera. Kościoły na Malcie miały dorównywać wspaniałym świątyniom z Rzymu. Na zdj. Łuk kaplicy w nawie bocznej.
 Dekoracja samego sklepienia przedstawia sceny z życia św. Jana Chrzciciela.Nawa główna ma 53 metry długości i 15 m szerokości. Sufit i ściany zdobią piękne malowidła i rzeźby. Wzdłuż nawy, z obydwu stron rozlokowane są kaplice boczne. Członkowie zakonu pochodzili z różnych państw Europy i byli podzieleni na osiem grup narodowościowo-terytorialnych zwanych - Langues. Poszczególne kaplice zostały przypisane kolejnym langue zgodnie ze starszeństwem. Francuska, włoska i aragońska jako najbardziej znaczące zostały umieszczone najbliżej ołtarza. Warto zwrócić również uwagę na posadzkę kościoła, która wyłożona jest marmurowymi płytami nagrobnymi z licznymi napisami i herbami, pod którymi spoczywają rycerze zakonni. Jednym z magnesów przyciągających do świątyni jest obraz „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”, którego autorem jest Caravaggio - widoczny częściowo na zdjęciu Słynny malarz był przez pewien czas członkiem Zakonu Kawalerów Maltańskich. Dzieło zostało umieszczone w oratorium i przedstawia scenę śmierci Jana Chrzciciela. Po przednie zdj.
Obraz jest bardzo mroczny, widzimy konającego świętego leżącego we krwi. Nad jego ciałem pochyla się kat ze sztyletem, który zamierza odciąć głowę Jana Chrzciciela, by ją złożyć na misie podanej przez służącą. Z oratorium można przejść do przylegającego do świątyni muzeum, gdzie znajduje się kolekcja gobelinów, szat liturgicznych i monstrancji.
Z tego miejsca nie posiadam zdjęć, zakaz wykonywania. Teksty zapożyczone z :

http://www.holidaycheck.pl Zachwycające, pięknie zdobione zarówno ściany całej świątyni jak i wnętrza poszczególnych kaplic. Jedna z najpiękniejszych świątyń w Europie. Barokowy przepych i piękno detali wewnątrz robią nie samowite wrażenie. Tego miejsca absolutnie nie wolno pominąć. Uroczy kościół. Wspaniałe wnętrza opływające złotem i kunsztem wykonania.
Nawa główna którą zamyka soborowy ołtarz z rzeźbą przedstawiającą, scenę chrztu Jezusa przez Jana Chrzciciela, dzieło wybitnego artysty Giuseppe Mazzuoli’ego. Kaplice w nawie bocznej. Bogato rzezbione i złocone stalle zakonne. Całe bogactwo malowideł i fresków na sklepieniach kaplic i nawy głównej. Katedra jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-16:30, w soboty od 9:30-12:30, a w niedziele i święta zamknięta. Wejście jest płatne. 
 Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Malta
1pix użytkownik maciek odległość 0 km 1pix
Malta - Valletta ,,A
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Valletta, stolica Malty
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
 Malta - muzeum pod gołym niebem
1pix użytkownik gabi odległość 0 km 1pix
Malta-Valletta-katedra sw Jana
1pix użytkownik andy odległość 0 km 1pix
MALTA-Małe jest piękne!
1pix użytkownik klavertjevier odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1936) dodano 14.10.2017 11:54

Wspaniałe zdjęcia, Katedra jest przepiękna.....zwiedziłam ale nie mam tak pięknych zdjęć.....
pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 05.07.2017 15:52

podoba mi się wnętrze

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!