m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Makaki japońskie można obserwować wygodnie z tarasu knajpki, będącej na terenie parku, racząc się szkocką whisky ;-) Prawdopodobnie najbardziej znane są ze swojej zaradności.  W 1963 roku jedna z małpek wskoczyła do ciepłej wody za jedzeniem. Po kilku latach cała grupa przekonała się do ciepłego źródełka, która ogrzewało im zarumienione kuperki w czasie srogiej zimy. W małpiej grupie istnieje hierarchia, według której osobniki mniejsze stopniem muszą ustąpić pierwszeństwa do pożywienia osobnikom ze stopniem wyższym.
Młode samiczki dziedziczą stopień w hierarchi po matce. Mezalians z małpim generałem nie nobilituje samiczki, a tym bardziej jej potomstwa.

Stado bizonów europejskich znajdujące się w parku jest największym w całej Wielkiej Brytanii. Bizon europejski nie należy do niejadków- potrafi skonsumować 32 kg pożywienia w jeden dzień. Sprawia wrażenie powolnego i ociężałego. Jednak gdy życie go zmusi, potrafi przeskoczyć jednym susem 3 metrowej szerokości strumień, oraz dwu metrowej wysokości ogrodzenie bez rozpędzania się.....
Jednak taka zwinność to za mało było, aby przetrwać. Do 1927 roku zostały na wolności wytrzebione całkowicie. Tylko 54 osobniki przetrwały w zoo. Od tego czasu były systematycznie wprowadzane do środowiska w Polsce, Litwie, Białorusi i kilku jeszcze innych krajach. Mając takie optymistyczne prognozy na przyszłość można sobie spokojnie poleżeć zamiast prężyć się do susów... Poroże europejskiego łosia potrafi osiągnąć 2 metry długości i wagę...30 kg! Pomimo chybotliwego wyglądu jaki sprawiają jego długie i cienkie nogi jest świetnym pływakiem. W biegach także radzi sobie nienajgorzej, osiagając 56km/h....
To znacznie lepsze osiągi od człowieka. Obecny rekordzista świata w sprincie, jamajski lekkoatleta Bolt, biegnie 45 km/h....
Cechą rozpoznawczą rudzika jest śpiew, który słychać nawet wtedy, gdy większość leśnych ptaków milczy. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną. Tutaj wpadł z kurtuazyjną wizytą. Czajka zwyczajna. W Polsce także objęta ochroną ścisłą. Chętnych na jej jaja lub młode odciąga za pomocą sztuczki na złamane skrzydło. Młody szczygieł. Nie jest celowo trzymany w parku. Wpadł, ot tak, z wizytą... Postać dorosła. Zalicza się do elitarnego grona ściśle chronionych gatunków. W XIX wieku w Wielkiej Brytanii każdego roku tysiące tych ptaków było łapanych i trzymanych w klatkach dla ich pięknego śpiewu.
To już chyba lepiej być szarym, nie rzucającym się w oczy wróbelkiem. Samczykiem... ...lub samiczką. Samczyk w akcji. Puszczyk mszarny ma doskonały słuch. Swoją ofiarę potrafi usłyszeć spod 60cm warstwy śniegu. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 1.5 metra. W świecie zwierząt zazwyczaj samce dominują wagą i wzrostem, jednak w tym przypadku jest na odwrót.
Na wróbelki puszczyki raczej nie polują. Choć wolontariusz z pewnością zostałby  skonsumowany... Tygrys syberyjski w przeciwieństwie do innych kocich gatunków lubi wodę. Często zanurza się w upalne dni dla ochłody. W ciągu ostatnich 100 lat jego populacja zmniejszyła sie o 93%. Ponoć więcej żyje tygrysów syberyjskich w zoo niż na wolności..... Proszę państwa, oto Miś, Miś jest bardzo wściekły dziś...A nie powinien... Jego wybieg jest jednym z największych ze wszystkich zoo na całym świecie, przekraczającym 4 hektary. Nadmiar energii próbuje zostawić w starciu ze starą plastikową beczką.... Niedźwiedź polarny jest największym lądowym mięsożercą. Długość ciała dochodzi do 2.6 metra. Zamieszkuje Alaskę, Kanadę, Norwegię, Grenlandię i Rosję.
W Szkocji występuje gościnnie :-)
Naukowa nazwa znaczy niedźwiedź morski, co określa jego umiejętności pływackie łącznie z windsurfingiem na krze lodowej :-)
Futro niedźwiedzia polarnego nie jest białe, tylko przezroczyste. Tworzą je tysiące włosów wypełnionych powietrzem, które chronią go przed zimnem. Światło odbija się od futra, dając wrażenie, że jest białe. Markur. Jego rogi potrafią osiągnąć długość 1.6 m. Ponoć nieźle poluje na węże i zjada je ze smakiem. Czerwona panda występująca głównie w Himalajach. Jej nepalskie imię oznacza zjadacza bambusów. Jako, że bambus nie daje za dużo kalorii, panda połowę dnia spędza nie marnując energii życiowej :-) Wilki są niesamowicie inteligentnymi stworzeniami tworzącymi skomplikowaną strukturę rodzinną. Niemalże cała grupa jest ze sobą spokrewniona. Wielkość stada jest adekwatna do ilości pożywienia i obszaru.
Twarde zasady muszą być przestrzegane przez grupę. Należy do nich np. prawo rozrodu, które należy się tylko samcowi i samicy alfa.
Jeleń szlachetny. Wraz z nadejściem wiosny gubi stare poroże, na miejscu którego zaczyna rosnąć nowe, większe. Po około 100 dniach jest już uformowane i gotowe na jesienny wrestling, gdzie nagrodą jest zapłodnienie wszystkiego co się rusza....;-) 
Jedynym naturalnym drapieżnikiem dla jelenia w Wielkiej Brytanii jest człowiek...
A gdy braknie pokarmu desperacja myszołowca rdzawoskrzydłego jest wielka...;-)
A jednak hipnotyczne i władcze spojrzenie Męża uratowało jego boczek ;-)
A może po prostu trening w centrum sokolnictwa wypatroszył ptaka z jego instynktu?
Na takiego ptasiego impotenta to można sobie popatrzeć bez obaw... Płomykówka zwyczajna. Do swojej ofiary podlatuje bezszelestnie, aby uderzeniem dzioba w podstawę czaszki zabić, a następnie połknąć w całości. Nie gustuje w rudzikach.
Pan Kos. Legenda mówi, że kos uwił gniazdo w złożonych do modlitwy dłoniach św.Kewina. Dzięki długości modlitwy pustelnika kos mógł wychować młode. 
Jednak ja za  panem Kewinem nie przepadam. Aby dotrzymać czystości wepchnął biedną niewiastę w pokrzywy. Jeśli czuł, że jego cnota jest zagrożona przez słabą wolę walki z pokusą, to czemu sam nie wskoczył w pokrzywy? I jeszcze został za to świętym.... :-/
Na terenie parku jest oczywiście o wiele więcej gatunków niż przedstawiłam w galerii. Jednak były mniej skore do pozowania. Ale nie szkodzi. Jest pretekst, aby tam wrócić i dokończyć fotograficzne łowy. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Specjalne Atrakcje Szkocji/ Special Attraction of Scotland
1pix użytkownik fghost odległość 16 km 1pix
SCOTLAND 2
1pix użytkownik fghost odległość 17 km 1pix
The Cairngorms
1pix użytkownik bratek odległość 19 km 1pix
The Cairngorms National Park
1pix użytkownik bratek odległość 29 km 1pix
Szkocja,  Loch Ness. .  W Poszukiwaniu Nessi
1pix użytkownik sona_dora odległość 35 km 1pix
Szkocja
1pix użytkownik raphael odległość 35 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 08.12.2015 12:45

lucy56-Męża jako przynętę wystawiam i na chwilę zamierają przed szarżowaniem. Wtedy ja ten moment wykorzystuję na pstrykanie zdjęć, bo potem to już taka akcja, że najszybsza migawka nie nadąża ;-) Trzeba sobie jakoś radzić :-)
Pozdrawiam!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2791) dodano 08.12.2015 00:24

Nawijać to Ty potrafisz:)W dodatku interesująco.I na dokładkę zwierzaki pozwoliły się sfotografować! Kiedyś próbowałam-szybciej zmykały niż ja pstrykałam.Pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 06.12.2015 13:37

Cieszę się, że się podobało!
Pozdrawiam!

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 05.12.2015 10:43

Bardzo ciekawe miejsce i przepiękne zdjęcia.
Obejrzałam z wielką przyjemnością :) pozdrawiam serdecznie

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 05.12.2015 09:42

Żeby jeszcze ptactwo chciało wolniej machać skrzydłami, byłoby znacznie łatwiej ;-)
Pozdrawiam odwiedzających!

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 04.12.2015 20:01

Fotka 23 ekstra :) Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 04.12.2015 19:19

Bratek, śliczne portrety zwierzaków.
Cudowna galeria, wzbogacona wspaniałym opisem.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1834) dodano 04.12.2015 10:41

Piekna galeria i wspaniała narracja..pozdrawiam serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5069) dodano 04.12.2015 00:33

Ładnie pokazane zwierzęta... Pozdrawiam. :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 03.12.2015 21:20

Piękne zdjęcia i bardzo ciekawe opisy.
pozdr.

satan użytkownik satan(wpisów:3081) dodano 03.12.2015 20:36

Od jakiegoś czasu pokazujesz świetne zdjęcia fauny, zwłaszcza ptactwo, choć nie tylko! ;-) Miejsce ciekawe, mimo zamknięcia tych zwierząt. Te jelenie z 37 wyszly kapitalnie z tłem charakterystycznym dla "Wysp".
Gratuluję.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!