m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Do Mdiny najłatwiej dotrzeć autobusem. Na Malcie sieć autobusowa jest bardzo rozbudowana  i można bez problemu dotrze w karze miejsce wyspy. Na zdj. Plac przed wejściem do Mediny Bezpośrednio  obok Mdiny znajduje się miasto Rabat. Między nimi znajduje się park oraz przystanki autobusowe czy postoje taksówek i dorożki.
Na zdj. Postument Sw. Józefa Obok parku na placu przed Mdina kolejny postument znanego rzeźbiarza  na Malcie 1933 - 2008 r. Mdinę można zwiedzić pieszo lub dorożką, podobnie jak w Krakowie.  
Największy wpływ na rozwój kraju mieli kawalerowie maltańscy czyli rycerze świętego Jana. 

 Joannici ze skalistej nieurodzajnej wyspy uczynili bogaty kraj, serce Morza Śródziemnego, ale przede wszystkim zatrzymali inwazję Turków na Europę.
Za ten czyn wiele europejskich mocarstw sowicie ich wynagradzało. 

 Fortyfikacje, mury obronne, porty, pałace, kościoły to właśnie pozostałości po kawalerach maltańskich,  
 ...których symbol, charakterystyczny krzyż, można oglądać w wielu miejscach i w wielu postaciach. 
Mdina to dawna stolica Malty, określana mianem The Silent City - Ciche Miasto. A to z racji tego, że po mieście mogą się poruszać tylko samochody dostawcze, służb ratowniczych, samochody… nowożeńców, oraz stałych mieszkańców miasta, których jest nie więcej niż trzystu. Samo miasto, to otoczone murami, średniowieczne zabudowania, pełne urokliwych,  wąskich uliczek, po których jakikolwiek ruch samochodowy i tak byłby niemożliwy.
Mieszkańcy Malty i jej miejscowości mają zwyczaj wyraziście i jaskrawo malować drzwi wejściowe do domu, a na nich przeróżne kołatki , których spotkałem i z fociłem wiele. Choć trudno w to uwierzyć, to pierwsze wzmianki o osadnictwie w tym miejscu sięgają czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Podobnie jak reszta wyspy, Mdina była rządzona na przestrzeni wieków przez różne nacje.  Rządzili tu Fenicjanie, Rzymianie czy Saraceni. Mdina znajduje się w strategicznym miejscu - w centrum wyspy Malty, na wzgórzu, z dala od brzegów morza, czyli w miejscu najmniej narażonym na ataki wrogów.
Tak naprawdę to atrakcję samą w sobie stanowi miasto, czyli gęsty zespół uliczek i placów rozmieszczony na naprawdę niewielkiej przestrzeni. Jeśli znajdziemy się tam w momencie gdy niema tłumów turystów, można spokojnie w 1-2 godziny przejść całe miasteczko. Pod warunkiem, że nie zbłądzimy w tym labiryncie i nie zaliczymy każdej uliczki po kilka razy.
http://zobaczone.pl/malta/mdina-ciche-miasto/ Mdina - jedna z charakterystycznych uliczek w mieście
Katedra św. Pawła - największy kościół w Mdinie, została wybudowana w latach 1697-1702 w stylu barokowym. Zaprojektowana została przez maltańskiego architekta Lorenzo Gafà.  Z pierwotnego budynku świątyni, zniszczonego prawie całkowicie w 1693 roku przez trzęsienie ziemi, zachowała się tylko absyda.  Wewnątrz katedry znajdują się m.in. obrazy Mattia Preti, a także obraz przedstawiający Matkę Bożą, którego autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi. Do ciekawostek można zaliczyć także zegary znajdujące się na wieżach katedry, prawy jest normalny i wskazuje godziny i minuty, zaś lewy nietypowy: dni i miesiące.
Opuszczając Mdinę wychodzimy tą samą bramą którą wchodziliśmy na początku. Płaskożezba na łuku bramy , przedstawiająca św. Piotra i Pawła. Widoki z murów obronnych Mdiny na okoliczne miejscowości i Vallette Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Malta - Mdina
1pix użytkownik andy odległość 0 km 1pix
Malta - Medina
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Malta, Mdina
1pix użytkownik spaww odległość 0 km 1pix
Malta - Mdina i Dingli
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Mdina z Rabatem
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Malta - Rabat
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 06.12.2015 19:43

Gabi - Achernar-51 - Miasteczko jest urocze, lecz trudno to wszystko pokazać, dziękuje za wizytę i uznanie .
Pozdrawiam serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5576) dodano 06.12.2015 18:02

Lubię takie klimaty. Podobało się... Pozdrawiam. :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2688) dodano 06.12.2015 16:45

Mdina jest wyjątkowo piękna, bardzo ładnie ją pokazałeś i opisałeś,
gratuluję wyszukania tak wielu pięknych detali, z przyjemnością przeszłam się ponownie tymi niepowtarzalnymi uliczkami,
dziękuję i pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!