m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Plac Niezależności, przy stacji metro Chreszczatik.

Stoi tu kilka busów, których właścicielo bardzo energicznie namawiają do skorzystania z ekskursji do Miezhyhorii. Była posesja Janukowycza już przed przyjazdem była jednym z głównych celów mojej podróży.

Koszt przejazdu busem na miejsce 100 hrywien, wejście na teren posesji 50 hrywien = ok. 27 zł Czy Janukowycz sam to wszystko sobie urządził?
Oczywiście nie, a bynajmniej nie do końca.

W XIV prawosławni mnisi założyli tu klasztor, który przez większość czasu do roku 1787 był pod opieką Kozaków Zaporskich. Po wielu latach przestoju, w 1888 klasztor wraz z całym terenem został oddany Wspólnocie Żeńskiej. W 1919 r. Wspólnota została zlikwidowana, w 1933 r. został tu otwarty dom wypoczynkowy dla pisarzy, a klasztor w 1935 r. został wysadzony w powietrze. Na jego miejscu utworzono dacze dla 'wybitnych' radzieckich działaczy, a po upadku ZSRR, kompleks przeszedł we władanie ukraińskich polityków.
Ja dowiedziałem się o tym kompleksie wypoczynkowym dopiero po obaleniu prezydentury Janukowycza. Słyszałem o złotych sedesach, żyrandolach i pięknych zabytkowych meblach, ale by wejść do środka trzeba było pukać i dzwonić do drzwi (z tego co mówili żołnierze ochraniający teren) nawet do pół godziny.. żeby tego było mało, nawet jeśli ktokolwiek by drzwi otworzył i jeśli chcielibysmy opłacić wejściówkę 200 hrywien, to nie mielibyśmy gwarancji, że na pewno uda nam się dostać do środka, bo to zależy od widzi mi się osób za to odpowiedzialnych Więc pozostało nam zwiedzanie tego co na zewnątrz.

To co było dla mnie głównym magnesem z tego ośrodka to ciekawa kolekcja zabytkowych aut, która w ciągu tygodnia tylko w środy jest niedostępna dla zwiedzających. Ja oczwywiście byłem akurat w środę.. Mer Lwowa Andrij Sadovyj kiedyś zapytany co myśli o urzędującym ówcześnie prezydencie Janukowyczu, powiedział, że duży wpływ na jego umiłowanie do bogactwa ma jego pochodzenie
Wiktor Janukowycz pochodził z biednej rodziny, więc po dojściu do władzy chciał spełnić większość swoich marzeń z dzieciństwa. Stąd dobrze zachowane dziś parki... Strzelnice.. Widok na Morze Kijowskie (nazwa potoczna używana przez Kijowian), które w rzeczywistości jest oczywiście Dnieprem Ogromne jachty pilnie strzeżone.. Centrum Spa dla psów, w którym w apogeum było ponoć wg osoby oprowadzającej po centrum ok 35 ras psów ściągniętych w większości przez Janukowycza.
Były to owczarki niemieckie, rasy kaukazkie i wiele innych, ale niestety nie znam się na psach, więc nie będę kłamał jakie jeszcze tam były.. No i co ciekawe było też mini zoo.. Jeleń / Olien Muffon Strusi było zdecydowanie najwięcej Były też osiołki, kury, kuropatwy i jeszcze kilka innych zwierzątek
Pociągi zaskoczyły mnie na duży plus!
Tu na zdjęciu Intercity, który właściwie zupełnie niczym nie różni się od naszego, no oprócz ceny.
Za 250 hrywien, czyli ok 43 zł przejechałem z Kijowa do Lwowa z herbatą w cenie. Jeszcze lepiej było jadąc w pierwszą stronę, gdzie za 190 hrywien przejechałem ze Lwowa do Kijowa w wagonie kupe (4 miejsca spalne w jednym przedziale - rewelacja!), do wyboru miałem jeszcze jedynie droższą klasę deluks z odosobnionym przedziałem, albo płackarta, z łóżkami ustawionymi dwupiętrowo w poprzek po długości całego wagonu- tańsze, lecz już nie było wolnych miejsc

najbliższe galerie:

 
Kijów I.
1pix użytkownik jotwu odległość 10 km 1pix
Kijów
1pix użytkownik muczacza odległość 15 km 1pix
Ukraina,  Kijów cz. 1
1pix użytkownik daleko_stad odległość 18 km 1pix
Kijów - dzień 2 - miasto złotych kopuł
1pix użytkownik nola76 odległość 18 km 1pix
Ukraina - Kijów II
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 19 km 1pix
Kijów raz jeszcze
1pix użytkownik achernar-51 odległość 19 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 03.02.2016 19:46

bartekplk, powiem Ci szczerze, że nie wiem czy jeszcze tam są. Teren był tak ogromny, a czasu tak malutko, że nie zdążyłem ich zobaczyć. Nie widziałem wcześniej informacji, że one tam w ogóle były, więc też nie zapytałem nikogo czy dalej są..

oli użytkownik oli(wpisów:144) dodano 03.02.2016 19:41

paweller75, gdzie teraz jest Janukowycz i jak się miewa to nie mam pojęcia - jedyne co mogę przypuszczać to, że pod skrzydłami swojego wschodniego "bratanka"..
Wiesz coś więcej może? ;>

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.12.2015 11:56

a galeon i grecką śiwatynie już usuneli?

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7580) dodano 06.12.2015 22:41

Przezacnie tam facet miał ..., ale podobno, tam gdzie teraz mieszka, też nie ma źle ..., w sumie to może być i prawda, bo co miał zabrać, to zabrał ..., a np. takie zoo to chyba tak do końca to nie za bardzo mu się przyda, to zostawił:)
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5673) dodano 06.12.2015 18:00

Szkoda, że nie udało Ci się wejść do środka, ale i tak ciekawa wycieczka... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!