m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
… (na Śląsku) - dawniej. Najbardziej charakterystyczna budowla uzdrowiska, przy głównym deptaku, Zdrój 	„Wojciech” -  zakład przyrodoleczniczy. Wzniesiony w latach 1877 - 80 bezpośrednio nad gorącym źródłem wody mineralnej. Budowla jest wzorowana na planach łaźni tureckiej. Elewacje wzorowane na stylu neorenesansu i neobaroku. Kopuła nad „łaźnią” - basenem z wodami mineralnymi.
Na piętrze znajduje się pijalnia wód mineralnych - można popijać i spacerować „na okrągło”. Podobnie jak w basenie, wody siarkowo -fluorkowe: „Zdzisław” i „Maria Skłodowska Curie”. Jak przystało na „prawdziwych” kuracjuszy, udajemy się na spacer po parku. Za drzewami Szpital Uzdrowiskowy „Adam” wybudowany w 1864 r. Dąb szypułkowy, Dąb Marii: ob. 465 cm, wys. 19, rozp. korony 28 m, szac. Wiek ok. 330 	lat. Dąb posadzony przez Marię Hoffman (żonę wysokiego dworzanina cesarza Leopolda I Habsburga), na pamiątkę skutecznej kuracji. Odpoczywali pod nim: Fryderyk II, Fryderyk Wilhelm II, Johan Wolfgang Goethe i Marianna Orańska. Dąb, z poprzedniego zdjęcia, „podparłem” autorytetami, bo wówczas powstała legenda, że 	codzienny, kilkominutowy odpoczynek pod dębem sprawia, że u kobiet wracają siły, a mężczyzną poprawiają się ich męskie możliwości … , i jak tu być kuracjuszem tylko jeden dzień - przecież w każdej legendzie jest ziarnko prawdy … ;-) 	Po parku i okolicach Bad Landeck (Inschlesin), na przestrzeni stuleci, spacerowało wielu dostojników kurujących się w lądeckich termach.
Wśród nich był Fryderyk II król Prus 1765 r., Johann Wolfgang Goethe - znany już wtedy 	wybitny poeta 1790 r. , Ludwika (Luiza) - królowa pruska 1800 r., … … Johann Quiny Adams - wtedy amerykański dyplomata i polityk 1800 r., a później , szósty 	prezydent Stanów Zjednoczonych. ... … Fryderyk Wilhelm III - król Prus 1813 r., Aleksander I - car Rosji 1813 r. Ponownie zbliżamy się do centralnej części zdroju. W głębi barokowy, pochodzący z 1688 r. 	kościół NMP „Na Pustkowiu. Po 1789 r. służył okresowo jako zakład kąpielowy. Kościół został przebudowany w 1801 r. i wtedy też dobudowano wieżę.
Budowla z elewacją trójszczytową, dzielona płaskimi filarami - pilastrami.
Górna część kolumny znajdującej się przed głównym wejściem. Aleja Modrzewiowa jest jedną z najstarszych form zieleni miejskiej w Lądku - Zdroju. Aleja pochodzi z 1782 r. Widać, że Dom Zdrojowy lata świetności ma już za sobą. Pochodzi z 1782 r. Największą przebudowę przeszedł w 1800 r., gdy kamień węgielny 	położyła wspomniana już wcześniej kr. Luiza.
Naprzeciwko 	Domu Zdrojowego znajduje się muszla koncertowa (pocz. XX w.). Portal Zakładu Przyrodoleczniczego „Nowy Jerzy”, powstał w końcu XVIII w. (później przebudowywany). Nad bramą budynku, który przylega do „Nowego Jerzego” znajduje się płaskorzeźba Św. 	Jerzego, który od wieków jest patronem Lądka - Zdroju. Patron jak najbardziej odpowiedni, bowiem był imiennikiem księcia  fundatora kaplicy Św. Jerzego oraz strzegł ludzi przed 	chorobami i dziewice przed złem. Jesteśmy na Wzgórzu św. Jerzego. Przy ul. Leśnej znajduje się kilka ciekawych obiektów, 	niektóre z nich mają ciekawą historię. Dom Królewski, obecnie Willa Cecylia (sympatyczne miejsce, blisko centrum z dobrą 	kuchnią), tak nazywany ponieważ tu 3.08.1813 r. odbyło się spotkanie króla Prus Wilhelma III z carem Rosji Aleksandrem I (ciekawą historię tego domu opisano na: http://willa-cecylia.eu/historia/).
W centralnym miejscu wzgórza (zwanym też daw. Świętojerskim) znajduje się kaplica Św. Jerzego, wybudowana w latach 1656 -58, umiejscowiona na rzucie 8. boku. W takim samym kształcie jest kopuła, ze szczytową latarnią. Dawniej był to jeden z najbardziej znanych obiektów, obecnie nie widać śladów użytkowania. Obok w takim samym kształcie, dzwonnica z ażurową galerią i baniastym hełmem. Służyła 	jako Wieża Zegarowa. Jej smukłość upodabnia ją do minaretu. Wokół Park im. St. Moniuszki. Wzniesienia dają możliwość zorientowania się w najbliższej 	okolicy … … nad dachami Lądka ;-) …
…  w okolicy Stawów Biskupich, … … z łowiskiem i smażalnią. Ponoć najlepszy pstrąg w Kotlinie Kłodzkiej, ponoć - bo o tej 	porze roku, turysta, to chyba taki jakiś „natręt”, zamknięte (a chętnych było dużo). Trudno, dalej realizujemy program kuracyjny. Wracamy do centrum: Kawiarnia Wiedeńska, a tam wiele pyszności. Dawniej pijalnia (1842 r.) nazwana Albrechtshalle na część męża 	fundatorki ks. Marianny Orańskiej - ks. pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Budynek ozdobiony jest dorycką kolumnadą, miejsce to pełniło funkcję hali spacerowej. Przed kawiarnią „elektryczna” fontanna (ciekawa historia tej budowli: http://kawiarnia-wiedenska.pl/historia.html). Trochę zasiedzieliśmy się: „Jest już ciemno, ale wszystko jedno ...”. Kuracjusz odpoczywać też musi - dziękuję za wspólny spacer.
Dobranoc

najbliższe galerie:

 
Lądek Zdrój - miasto nocą
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
Lądek Zdrój i okolice,  luty 2019r - cz. I
1pix użytkownik satan odległość 0 km 1pix
Lądek Zdrój
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
Lądek Zdrój - uzdrowisko nocą
1pix użytkownik knfred odległość 0 km 1pix
Lądek Zdrój
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 0 km 1pix
Polskie miasta - LĄDEK ZDRÓJ
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 29.12.2015 15:58

Charlie – jak słoneczko świeci i grzeje plecy „kuracjusza”, to jest fajnie ;-)
Szkoda tylko, że takiej pogody nie było w czasie wypraw w otaczające Lądek Zdrój góry
- ale galerie będą, zapraszam wkrótce.
Pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 29.12.2015 13:32

Fajne miejsce, którego urodę podkreśla dodatkowo jesienna słoneczna aura. Pięknie :-)
Pozdr.

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 07.12.2015 16:36

Podróże_ …, Acherner, Eljot, Oli – dzięki za odwiedziny i pozostawienie „śladu”.
Fajnie ze Lądek się Wam podobał, zapraszam do następnych galerii z okolic Lądka Zdroju (będą w najbliższym czasie).

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 07.12.2015 16:31

Paweller75 – mam jeszcze kilka różnych odsłon kopuły i fontanny, ale nie wiem czy galeria by to „wytrzymała” ;-)
Dzięki za komentarz
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 06.12.2015 22:46

Zarąbista ta kopuła od wewnątrz ..., i ta fontanna w nocy też super się prezentuje:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!