m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Awinion jest dużym ośrodkiem kulturalnym.Corocznie odbywa się tu znany festiwal teatralny. Festiwal teatralny w Awinionie to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Jego twórcą był Jean Vilar,który zorganizował pierwszą edycję w 1947 r.Odbywający się corocznie festiwal jest imprezą międzynarodową. Dwa dnie przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu rozpoczyna się oplakatowywanie miasta.Słupy,płoty,balkony,bramy,mury - po kilku godzinach plakaty są wszędzie. Następnego dnia odbywa się wielka parada otwierająca festiwal.Przez kolejne trzy tygodnie festiwal jest niekończącą się ucztą,której różnorodność przyprawia o zawrót głowy. Festiwal oprócz tradycyjnych przedstawień teatralnych tj.tragedie,komedie,dramaty,teatr kukiełkowy,teatr cieni obejmuje również imprezy muzyczne,taneczne i filmowe.Wybór jest niezwykle szeroki.
Część przedstawień ma miejsce w Pałacu Papieskim,inne odbywają się na ulicach.
Na placu przed Pałacem Papieskim znajduje się Hotel des Monnaies - była siedziba nuncjusza apostolskiego Scypiona Borghese,którego emblematy ze smokiem i orłem zdobią jej barokową fasadę. Później funkcjonowała tu mennica miejska,następnie budynek przekształcono w koszary kawalerii.W czasach rewolucji znajdował się sztab generalny żandarmerii,a obecnie jest siedziba konserwatorium.
Pałac Papieski jest jednym z najważniejszych i największych obiektów sztuki budowlanej okresu gotyku,a zarazem przykładem gotyckiej budowli militarnej. Rezydencja papieska z zewnątrz wygląda jak forteca,o czym świadczą wysokie mury,masywne ściany i wąskie okna. Pałac Papieski był wznoszony w dwóch fazach.Stąd możemy w kompleksie wyróżnić dwa pałace:Stary i Nowy.
Budowę rezydencji - twierdzy rozpoczął papież Benedykt XII,a kontynuowali jego następcy. Stary Pałac reprezentuje bardzo surowy i oszczędny styl.Nowy Pałac ma cechy tzw.gotyku promienistego. W Pałacu Papieskim rezydowało 5 papieży,tu przyjeżdżali z wizytą królowie i cesarze. Pałac miał własną mennicę,odbywały się w nim uroczyste ceremonie religijne i świeckie,spełniał także funkcję sądu. W czasie rewolucji francuskiej wnętrza zostały splądrowane i zniszczone,a w XIX w.budowlę przekształcono w koszary,zabierając cenne wyposażenie.W XX w.pałac został odrestaurowany i uznany za zabytek narodowy.
Obok Pałacu Papieskiego znajduje się katedra Notre-Dame-des Doms.Odbudowana w XII w. w stylu romańskim,z akcentami prowansalskimi.Od XIX w.dzwonnice katedry wieńczy złocona figura Matki Bożej o wadze 4,5 tony wykonana z ołowiu. Pont Saint Benezet - most wybudowany w XII wieku,stanowił niegdyś jedyną możliwą przeprawę na drugą stronę Rodanu. Most kojarzony jest z piosenką ''Sur le pont d'Avignion''.
Długi na 900 m most spinał brzegi rzeki wspierając się na 22 przęsłach.Od XVII wieku miasto doświadczały liczne powodzie,które doprowadziły do zniszczenia mostu. Aktualnie zachowały się 4 przęsła starego mostu oraz romańska kaplica poświęcona patronowi flisaków.Pochowano w niej Benezeta,który wg.legendy był inicjatorem budowy mostu.

najbliższe galerie:

 
Prowansja - Avignion/Chateauneuf du Pape
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Francja 2014 - Awinion
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Avignon
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Francja - Awinion
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
FRANCJA. Awinion - Papieska Forteca
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Parę fot z Awinion
1pix użytkownik ak odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3873) dodano 28.06.2016 16:12

Dziękuję za komentarze.Pozdrawiam Was serdecznie:)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 22.06.2016 10:53

Byłam w Avignon kilka lat temu. Było bardzo gorąco ale mi się podobało 😃fajnie było znów tam sobie pospacerować.
Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6201) dodano 19.06.2016 13:08

Piękna galeria Tereso, no i miło powspominać ! :)
Pozdrawiam serdecznie :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3873) dodano 18.06.2016 09:11

Achernar-51,Sniezka...miło,że zajrzeliście.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3349) dodano 17.06.2016 17:13

O tym moście jest znana piosenka.
Śliczna architektura w tym mieście, pałac papieski monumentalny, robi wrażenie.
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5390) dodano 17.06.2016 14:16

Fajna galeria. Miło było sobie przypomnieć Awinion, który miałem okazję odwiedzić też w czasie tego festiwalu. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!