m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Bonus biura podróży - krótki rejs wśród lasów namorzynowych. Nasza przewodniczka i wioślarka. Lasy namorzynowe to wiecznie zielona, pionierska formacja roślinna wybrzeży morskich w niemal całej strefie międzyzwrotnikowej. Jej zasięg w tej strefie ograniczają zimne prądy morskie omywające zachodnie wybrzeża Ameryki Południowej i Afryki. Namorzyny stanowią formację ziemno-wodną powstającą na przybrzeżnych płyciznach morskich, w miejscach osłoniętych (rafami koralowymi, w zatokach, lagunach i ujściach rzek). Na ogół występują w obszarze pływów morskich i dlatego bywają nazywane lasami pływowymi.
Namorzyny rozwijają się wzdłuż brzegów morskich oraz w ujściach rzek. Ze względu na pływy morskie często podczas przypływu namorzyny zalewane są tak, że widoczne są wtedy tylko korony drzew, podczas odpływu odsłania się powierzchnia gruntu. Ze względu na ograniczanie falowania przez mniej lub bardziej splątane korzenie i pędy roślin, w namorzynach intensywnie odkładają się drobnoziarniste osady, zarówno mineralne, jak i organiczne. Namorzyny tworzone są przez rosnące w bardzo różnym zwarciu krzewy i drzewa - od pojedynczych roślin po gęsto splecione zarośla i lasy. Zbliżone warunki siedliskowe spowodowały, że rośliny pochodzące z różnych rodzin wykształciły podobne przystosowania do specyficznego środowiska. Do częstych cech roślin występujących w tej formacji należą: szczudlaste korzenie przybyszowe (stabilizują rośliny w grząskim podłożu), korzenie oddechowe zwane pneumatoforami (pozwalają korzystać z tlenu zawartego w atmosferze, wobec jego deficytu w podłożu.
Mimo roli jaką namorzyny pełnią w środowisku, jest to formacja silnie zagrożona. Lasy zastępowane są przez saliny (zakłady przemysłowe wytwarzające sól przez odparowanie wody morskiej), stawy hodowlane, dzielnice zabudowy mieszkaniowej i rekreacyjnej, instalacje portowe. Po odlesieniu, na równinach bagiennych odgradzanych wałami ziemnymi od morza zakładane są uprawy ryżu. Namorzyny ulegają przekształceniom i degradacji także z powodu zanieczyszczeń środowiska, zaburzeń równowagi między wodą słodką a słoną. Ochrona tych lasów została spopularyzowana po wielkim tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku. W miejscach, gdzie lasy namorzynowe były zachowane, zadziałały jak bariera pochłaniająca energię fali i zarówno straty materialne, jak liczba ofiar były na takich obszarach mniejsze.
Mimo szeroko zakrojonej kampanii na rzecz ich ochrony, zahamowano tylko nieznacznie tempo ich zanikania - do 0,7% strat powierzchniowych rocznie.. I to by było na tyle wiadomości przekazanych przez Wykipedię.
Finisz. Na drzewach można było zobaczyć dwa zwierzątka z gromady gadów.

najbliższe galerie:

 
Filipiny cz.  13 - Sabang.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Filipiny:  Palawan & North Luzon
1pix użytkownik masters180 odległość 7 km 1pix
Filipiny cz.  12 - Zatoka Honda.
1pix użytkownik wmp57 odległość 35 km 1pix
Cz 6 Puerto Prince Sabang - Podziemna rzeka - wioska ryback
1pix użytkownik neronek odległość 44 km 1pix
Filipiny cz. 11 - Z wizytą u plemienia Batak.
1pix użytkownik wmp57 odległość 50 km 1pix
Slit focie z EL NIDO czyli island hopping na Palawanie
1pix użytkownik tomek-gdynia odległość 89 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2078) dodano 14.02.2017 17:54

Charlie, cieszę się, że Chociaż Tobie się podobało.
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 13.02.2017 13:04

Namorzyny są formacją podziwiana przeze mnie od dawna. Fajnie, że mogłam je zobaczyć w Twojej galerii :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!