m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwsze 2. zdjęcia może i nie pasują do konwencji galerii, ale pokazują ewenement na skalę  	chyba nie tylko Polski - można było jeździć na nartach. Kto będzie pamiętał grudzień 2015 	r. to prawdopodobnie trochę się zdziwi, zresztą widać, że obok prawie zielono. Ośrodek 	Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. Przylegający do poprzedniego ośrodka, ON Bania. Białka Tatrzańska, kościół parafialny pw.  Świętych Apostołów: Szymona i Judy Tadeusza, 	wybudowany w latach 1918 - 1897. Kościół murowany, dominuje cegła, natomiast ościeża okienne, drzwiowe, ściana szczytowa i dolna część wieży wyłożona jest kamieniem.
Ołtarz główny jest wykonany (1912 r.) z mosiądzu, projektował Jan Szczepkowski - później 	jeden ze słynniejszych rzeźbiarzy 20 - lecia międzywojennego.
Koncert radosnych góralskich kolęd z różnych części Beskidów zaprezentowały dwa 	połączone zespoły z Białki Tatrzańskiej. Zespół „Białcanie”, działający od 1994 r. i zespół „Mali Białcanie”, działający od 1984 r.
Oczywiście, nie może zabraknąć tradycyjnej szopki.
Przed kościołem. Prawie naprzeciw prezentowanego wcześniej kościoła, na terenie dawnego cmentarza, znajduje się najcenniejszy zabytek architektury w tej miejscowości - drewniana świątynia, 	która pochodzi z XVII / XVIII w. (zwana „starym kościołem”) - niestety zamknięty.
Położenia Białki Tatrzańskiej może zachwycać - stąd ładne widoki na Tatry Słowackie i 	Polskie, leży w dolinie rzeki Białka, która wypływa z Morskiego Oka. Zakopane, Kościół MB Fatimskiej wybudowany jako wotum wdzięczności za ocalenie życia 	Papieża w czasie zamachu w dniu 13 maja 1981 r Budowę zakończono w maju 1992 r.
Wnętrze sanktuarium. Kopuła nad prezbiterium. Oczywiście  nie może zabraknąć szopki. Z placu przed kościołem możemy się delektować widokiem na Giewont.
Nie mogłem sobie odmówić …, więc jeszcze raz :-)
Obok świątyni znajduje się kopia krzyża z Giewontu. Upamiętnia on setną rocznicę postawienia krzyża na Giewoncie. Kaplica Niepokalanego Serca Maryi wybudowana w 1951 r. W ołtarzu figurka MB 	  	 Fatimskiej przekazana kard. Wyszyńskiemu w 1961 r. przez bp. Fatimy W Rzymie, 21 października 1978 r. Jan Paweł II, dokonał koronacji figury złotymi 	koronami. Ze stadionu Wielkiej Krokwi do parku fatimskiego przy Sanktuarium MB Fatimskiej 	przeniesiono ołtarz papieski wybudowany na czas pielgrzymki Papieża do Zakopanego (6 	czerwca 1997 r.). Ołtarz ma teraz nową konstrukcję, poprzednio metalowa, teraz w całości drewnianą. W 	górnej części rzeźby ze scenami biblijnymi.
W tylnej części witraż, przedstawia Hołd Górali Polskich, który miał miejsce przy tym 	ołtarzu 6 czerwca 1997 r. po Wielką Krokwią.
Ołtarz umiejscowiony jest na stoku wzniesienia i można go oglądać z każdej strony.
W parku stacje Drogi Krzyżowej. Zakopane, drewniany kościół pw. MB Częstochowskiej, pochodzi z roku 1847. Swoje imię 	otrzymał dopiero w 30. latach XX w., wcześniej był pw. św. Klemensa.
Budowla, wystrój wewnętrzny tylko z drewna, jest wykonany przez miejscowych artystów.
Oczywiście szopka.
Kaplica Gąsieniców pw. śś. Andrzeja i Benedykta (obok kościoła) najstarsza budowla 	sakralna Zakopanego, pochodzi z 1800 r. Została ufundowana przez Pawła Gąsienicę, jak 	głosi legenda w wyniku pokuty, za pozyskane fundusze z łupów zbójeckich. 
Kościół i kaplica przylegają do Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzysku 	(„pęksowym” - objaśnia zdjęcie, „brzysku” - w gwarze góralskiej ozn. urwisko nad 	potokiem).
 Frasobliwość … .
Białka Tatrzańska, przed jednym z pensjonatów.

najbliższe galerie:

 
Zakopane,  czyli warszawiak w górach : )
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Polska - Zakopane
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Zakopane
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Zakopane - migawki
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Zakopane - 01.2009
1pix użytkownik magmark odległość 0 km 1pix
Zakopane - Dolina Rybiego Potoku
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 07.01.2016 16:09

Achernar-51 – widziałem, byłeś … . Dzięki, cieszę się, że aż Ci się tak podobało.
Pozdrawiam

waaw użytkownik waaw(wpisów:526) dodano 07.01.2016 16:06

Sniezko – dziękuję za postawienie „śladu” Twoich odwiedzin w tej „górsko – góralskiej” galerii. Fajne określenie.
Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3334) dodano 06.01.2016 18:04

Całkiem sporo tych "frasobliwych" figurek. Fajna, inna niż wszystkie górska galeria. A raczej góralska. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!