m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Retba to niezwykły akwen wodny położony w odległości 20 km od Dakaru. Francuska jego nazwa brzmi Lac Rose (Jezioro Różowe), bo taki właśnie nietypowy kolor woda w nim ma. Za różową barwę odpowiedzialne są halobakterie oraz słonolubne algi Dunaliella Salina. Cyklamenowy odcień jest najintensywniejszy pod koniec pory suchej, która w Senegalu trwa od listopada do maja. Jezioro jest bardzo słone. W 1 litrze wody Oceanu Atlantyckiego na tej szerokości geograficznej rozpuszczonych jest 38 g stałych substancji, a w 1 litrze wody jeziora Retba 380 g, czyli dziesięciokrotnie więcej. Sól pozyskiwana jest przez okolicznych mieszkańców od lat 70. XX w. i stanowi, obok dochodów z turystyki, główne źródło utrzymania. Jezioro jest płytkie. Jego maksymalna głębokość nie przekracza 3 m, z czego połowę stanowi słony szlam. Mężczyźni stojąc po pas w wodzie ładują ręcznie osad na płaskodenne łodzie. Na brzegu kobiety płuczą sól, która następnie usypana w kopce suszy się na słońcu.
Praca z reguły trwa 6-7 godzin dziennie. Żeby chronić skórę przed krystalizującą się na niej solą Senegalczycy smarują ciało masłem shea (tłuszczem wytwarzanym z nasion masłosza Parka - drzewa rosnącego  w zachodniej i środkowej Afryce). Wysuszony produkt zapakowany w 25 kg worki odbierany jest przez pośredników z Dakaru. Sól najczęściej wykorzystywana jest do konserwacji ryb. Jezioro zajmuje powierzchnię 3 km². Objechaliśmy je samochodem naokoło. Od Atlantyku Retba oddzielona jest pasem wydm. W pobliżu jeziora piaszczyste tereny zajmowane są przez rozrastającą się wioskę Sangalkam.
Gdy wyjechaliśmy spomiędzy zabudowań w naszego kierowcę diabeł wstąpił. Nie spodziewaliśmy się zupełnie takiej dawki adrenaliny, jaką nam zaserwował. Te wydmy stanowiły do 2007 roku ostatni etap Rajdu Dakar, którego meta znajdowała się nie w stolicy Senegalu, a nad brzegiem Lac Rose. Jezioro powstało z atlantyckiej zatoki odciętej przez nanoszony z północy piasek. W najwęższym miejscu pasm wydm ma obecnie szerokość kilkuset metrów. W 2008 r. najtrudniejszy i najbardziej prestiżowy rajd świata nie odbył się wcale z powodu zagrożenia terrorystycznego, a począwszy od roku 2009 organizowany jest w Ameryce Południowej. Pasjonaci saharyjskich piasków nie odpuścili jednak. Przez Maroko, Mauretanię i Senegal wiedzie trasa Africa Eco Race, który po raz pierwszy rozegrany został w 2009 r. Afrykańska impreza, której atmosfera przypomina Dakar sprzed lat, nim uległ on komercjalizacji, cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością i przyciąga licznych off-roaderów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Africa Eco Race odbywa się na przełomie grudnia i stycznia, a więc w tym samym czasie  co legendarny maraton.
Szaleńczą przejażdżkę po wertepach, zakończyliśmy...  ... nad brzegiem Atlantyku. Nasz kierowca doskonale sobie poradził z jazdą po piachu. Samochód miał wprawdzie napęd na wszystkie koła, ale jego deska rozdzielcza absolutnie nie budziła zaufania. Wszystko jednak dobrze się skończyło. Plaże w Senegalu są szeeeeerokie i zupełnie puste. Te trzy zbliżające się postacie,... ... to sprzedawcy pamiątek. Kawał drogi przeszli, żeby zaoferować nam swoje wyroby. Z powodu Eboli sezon 2014/2015 był fatalny dla branży turystycznej w Afryce Zachodniej.
Nad jezioro wróciliśmy w towarzystwie krowiej karawany. Wielbłądy też można tu spotkać. Cierpliwie czekają na turystów. Retba nie jest jedynym różowym akwenem na świecie. W Australii Zachodniej znajduje się kilka jezior z wodą w tym kolorze. Najbardziej znane spośród nich jest Hillier na wyspie Middle. Laguna Colorada w Boliwii, Salina de Torrevieja w Hiszpanii, Masazirgo w Azerbejdżanie, Tuz w Turcji... Wszystkie one są bardzo słone, a dziwny kolor wody spowodowany jest zakwitem, czyli masowym rozwojem mikroskopijnych, nierozpoznawalnych gołym okiem organizmów żywych.   Różowa barwa zmienia odcień w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Najbardziej intensywna wydaje się z lotu ptaka przy słońcu znajdującym się blisko zenitu. Zdziwioną minę Azjaty wywołał widok...
... kąpiących się Polaków. Stworzonka produkujące czerwony pigment nie są szkodliwe dla ludzi i wchodzenie do wody jest jak najbardziej bezpieczne. Bardzo wysokie zasolenie powoduje, że ciało samo utrzymuje się na powierzchni, podobnie jak w Morzu Martwym. Na zachodnim krańcu jeziora przygotowano skromne zaplecze dla chcących skorzystać z uroków zanurzenia się w gęstej od składników mineralnych wodzie. Natryski ze słodką wodą są oczywiście w Senegalu marzeniem. Piekącą sól można spłukać z siebie wodą z wiadra. Pomiędzy kąpieliskiem, a hotelikami przy wydmach rozłożyło się centrum handlowe, czyli stragany z pamiątkami i niewielkie knajpki. Nawet meczet jest w tym centrum. Kawałek dalej jest miejsce, w którym kończył się Rajd Dakar, a obecnie ma finał Africa Eco Race. Ten betonowy postument jest jedynym trwałym elementem na mecie wyścigu o długości prawie 6 tys. kilometrów, który zawodnicy przejeżdżają w ciągu dwóch tygodni. Dekoracja zwycięzców odbywa się na usypanej z ziemi rampie pod dmuchaną bramą charakterystyczną dla sportowych imprez. W czasie naszej wizyty było nad Retba sennie i spokojnie, ale... ... miesiąc wcześniej właściciel tej myjni samochodów miał pewnie pełne ręce roboty.
Ślady obecności rajdowców można dostrzec w salach restauracyjnych tutejszych hotelików. Ja nie podpisałam się na ścianie. Sposób w jaki nad Lac Rose dotarłam nie miał nic wspólnego z hardcorową wyprawą. Może kiedyś Artcze tu trafi? Hoteliki nad jeziorem są kameralne i bardzo urokliwe. W ciągu dwóch dni pobytu nie skorzystałam jednak z oferowanych przez nie luksusów. Wolałam powłóczyć się wzdłuż jeziora wypatrując skrzydlatych.
Kruk srokaty nie jest wielką zdobyczą fotograficzną, bo łatwo można te ptaki w Afryce spotkać. Szczudłak i... ... łęczak też specjalnie mnie nie ucieszyły. Pelikan mały sprawił już sporą radość, jednak najmilej wspominam... ... kanie egipskie. Ta w locie to chyba moja ulubiona fotka znad jeziora Retba.

najbliższe galerie:

 
DAKAR
1pix użytkownik bartekplk odległość 16 km 1pix
Gorée
1pix użytkownik doracz odległość 25 km 1pix
Senegal: Wyspa Gorée
1pix użytkownik magdalena odległość 25 km 1pix
Przed laty w Zachodniej Afryce
1pix użytkownik achernar-51 odległość 25 km 1pix
Wyspa Goree
1pix użytkownik bartekplk odległość 25 km 1pix
Senegal:  Dakar
1pix użytkownik magdalena odległość 30 km 1pix

komentarze do galerii (19):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 28.01.2016 22:03

Nie, Elu. Moja skóra nie lubi takiej bardzo słonej wody.

Patryk, w Senegalu większość samochodów wygląda tak, że grosza złamanego byś nie dał, że toto jeździ.

Dispar, sama nie wiem jak udało mi się 48 pstryknąć. Cieszę się, że się podoba.

Madeleine, ta woda chyba była jeszcze za "rzadka", żeby kolor był intensywny. Wydaje mi się, że pod koniec kwietnia byłby lepiej widoczny.

Charlie, ten wielbłąd na 26... hmmm... sika akurat.

Wielkopolanko, dziękuję pięknie:-)

Podróżninka, podróżników też lubię. To była tylko wycieczka z Rainbow Tours:-(

Pozdrawiam wszystkich serdecznie:-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7291) dodano 28.01.2016 21:37

Fajna ta Twoja wyprawa Magda. A Ty się nie pławiłaś w różowym jeziorze?
Fotka finałowa ekstra :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4830) dodano 28.01.2016 00:01

wciągająca relacja. Ten samochód rzeczywiście zaufania nie budzi, ale grunt że jeździ ;)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 27.01.2016 22:40

20,24, no i ptaki 48 szczególnie, podobające.
Ciekawe miejsce.
Pozdrawiam serdecznie:)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 26.01.2016 18:11

Magdaleno, ja podobnie jak Bartek, jestem trochę zawiedziona kolorem jeziora, jednak galerię obejrzałam z wielką przyjemnością. 20 - przepiękna i ptaszyska - cudne. Pozdrawiam serdecznie :)))

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 25.01.2016 08:25

Off-road w wielkiej piaskownicy - super :-)
Zaiste, różu w tym różowym jeziorze może i nie za wiele, ale coś tam widać.
Też bym sobie tak poleżała w wodzie jak Nasi na 31 :-)
Na 26 dość dziwną wielbłądzią pozę złapałaś :-)
I ptaszyska - jak zawsze pięknie uchwycone.
Pozdr.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1931) dodano 24.01.2016 17:28

Piękna wyprawa...ciekawie się z Tobą wędrowało a ptaki super uchwycone...bardzo podobająca się galeria...
pozdrawiam serdecznie:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 24.01.2016 10:16

Witam :)
1. U Ciebie jak zwykle klasa!
2. Pamiętam jak byłem mały i do szkoły przyjeżdżali różni podróżnicy z pokazem slajdów. Slajdy leciały jeden za drugim a ja z otwartą lapą wsłuchiwałem się w ich opowieści. Potem wracałem do domu i przez miesiąc odtwarzałem sobie w głowie to co widziałem na tych slajdach.A oczyma wyobraźni zamieniałem się w takiego podróżnika "pełną gębą"...
No i reasumując swój wywód, to oglądając Twoje galerie mam właśnie niemalże identyczne odczucia jak wtedy...
3. Zdjęcia takie jak 20 i 22 uwielbiam.
4. Spokojnej niedzieli, hej

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 24.01.2016 09:28

Wielkie dzięki za korektę Swift:-)))

Przemek, te wełniane czapki noszone w upale mnie też zadziwiają.

Nola, Mocar - dziękuję pięknie za wizytę:-)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6240) dodano 23.01.2016 15:05

Kruk, a zwłaszcza pustułka (?) w locie, przedniej marki. Zawsze też zastanawiali mnie Murzyni w środku Afryki, w zimowych kurtkach i wełnianych czapkach, których ja, białas, nie noszę nawet w mrozy. No, dobra - przy minus 15 wymiękam. Ale ich luty, to chyba jednak trochę inny od naszego...??
Pozdrawiam!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6784) dodano 23.01.2016 10:53

Fajne to jeziorko:) Miałam szczęście oglądać Lagunę Coloradę, więc wiem jaka to atrakcja, jezioro o różowym kolorze wody:) Przejechać się trasą rajdową na pewno było to niezapomniane przeżycie:)
pozdrawiam:)

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 23.01.2016 09:42

Magdaleno - ten mały ptaszek brodzący w pianie to łęczak - Tringa glareola

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 23.01.2016 09:26

Ciekawa i piękna wyprawa w egzotyczne kraje.
Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 23.01.2016 08:06

Miło mi bardzo, że tu zajrzeliście. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich:-)

Bartek, przed wyjazdem też oglądałam zdjęcia Retby w sieci i szczerze mówiąc barwą jeziora byłam zawiedziona, choć widać wyraźnie, że woda nie ma "normalnego" koloru. Rok wcześniej było fatalnie, bo jakieś anomalne deszcze się trafiły w porze suchej.

matviey użytkownik matviey(wpisów:42) dodano 22.01.2016 20:32

Fantastyczny reportaż. Kadry na medal!

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 22.01.2016 20:05

Cos ten róż nie do końca wam dopisał- bo patrząc na fotki w googlu, to tam w zasadzie kolory jak na balu trzylatek :) pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3204) dodano 22.01.2016 10:26

Fajne nadmorskie klimaty na pierwszych fotkach. Nadatlantyckie pejzaże też super i ta deska rozdzielcza! ;-) Pelikan i kania w locie super wyszły ;-)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3076) dodano 22.01.2016 07:33

Lubię Twoje reporterskie migawki z podróży.Szaleńcza jazda po wydmach na pewno spodobałaby mi się i to bardzo:))Miny na 30 kapitalne.Wcale się nie dziwię,że ostatnie zdjęcie ulubione,bo kania w locie jest super.Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7426) dodano 21.01.2016 22:32

Ostatnia fotka rewelka, bardzo fajnie uchwycona ta kania ..., a co do deski rozdzielczej, to nie wiem o co Ci chodzi, może na zegarach chromu nie ma, może kierownica skórą też nie jest obszyta ..., ale grunt, że jakoś to wszystko hulało ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!