m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski, 1 grudnia 1602 r. wystawił na zamku w Krakowie akt fundacyjny oraz przekazał teren pod budowę klasztoru oo.Bernardynom. Dokument zatwierdzony został w 1603 r. przez biskupa krakowskiego i króla Zygmunta III. 2 sierpnia 1603 r. nastąpiło poświęcenie kamienia węgielnego przez nuncjusza papieskiego Klaudiusza Rangoniego. Na zdj. Akt erekcyjny. Kościół i klasztor, wzniesiony w latach 1604-1609 według projektu Jana Marii Bernardoniego i został konsekrowany przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego. Widoczny na zdj. Widok ogólny sanktuarium W 1609 r. Mikołaj Zebrzydowski przekazał bernardynom srebrną figurę Matki Bożej Anielskiej zakupioną w 1590 r. w Loreto i poświęconą przez papieża Sykstusa V, którą umieszczono w ołtarzu głównym. Na zdj. Ołtarz główny zaprojektowany wg. projektu konfesji św.Piotra w Rzymie w skali trzy krotnym pomniejszeniu, styl barokowo rokokowy.Na zdj.Fgura Matki Bożej Anielskiej Prezbiterium, po stronie lewej portal prowadzący do kaplicy Cudownego Obrazu M B Kalwaryjskiej. Na zdj. Ołtarz główny prezbiterium
Nawa główna .w 1979 r. Papież Jan Paweł II osobiście nadał kościołowi głównemu tytuł bazyliki mniejszej. Na zdj. Nawa główna bazyliki Po śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego w 1620 roku opiekunem sanktuarium został jego syn Jan Zebrzydowski, Na zdj.Sklepienia bazyliki i freski ...a następnie Michał Zebrzydowski, który rozbudował kompleks klasztorny przez poszerzenie go o drugi wirydarz od strony północnej (1654-1655) i wybudowanie kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej (1658-1667). Ostatnia wielka fundatorka, Magdalena Czartoryska, powiększyła kościół o długą, szeroką nawę (1680-1702), ufundowała też fasadę i dwie wieże przy elewacji frontowej (1702-1720). Po śmierci Magdaleny Czartoryskiej zakończył się okres wielkich fundatorów - odtąd źródłami funduszy na rozbudowę Kalwarii stały się ofiary szlachty, duchowieństwa oraz pątników. Na zdjęciach sklepienia kościoła zostało ozdobione, w miejsce barokowych stiuków, freskami w stylu Młodej Polski, pędzla Włodzimierza Przerwy Tetmajera i Karola Polityńskiego.
Główną nawę zamyka obszerny i bogato zdobiony chór organowy oraz instrument ufundowany w 1706r przez Teresę z Brzezia Kamocką. Na zdj. Chór organowy Nawa główna strona prawa widoczny fresk Włodzimierza Przerwy Tetmajera przedstawiający uroczystość koronacji 15 sierpnia 1887 r. cudownego Obrazu M B Kalw. Kult maryjny w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest związany z obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. To przed nim wielokrotnie modlił się Karol Wojtyła jako dziecko, młodzieniec, ksiądz, biskup, a później jako papież. Na zdj. Kaplica MB Kalwaryjskiej Odwiedził je podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1979 roku oraz ponownie w 2002 roku. Na zdj Dar JP II dla sanktuarium w 1979 r Karola Wojtyły - Jana Pawła II.W stulecie koronacji obrazu, 10 czerwca 1987 przekazał dla sanktuarium złotą różę. Ceremonia miała miejsce podczas III pielgrzymki Papieża do Ojczyzny, podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach. Na zdj. z lewej strony obrazu złota róża papieska. Benedykt XVI przybył do Kalwarii Zebrzydowskiej z Wadowic w dniu 27 maja 2006r. modlił się za Jana Pawła II zgodnie z życzeniem Papieża-Polaka, który prosił o modlitwę w tym sanktuarium za życia swego i po śmierci.Na zdj Dar Papieża Benedykta XVI dla sanktuarium w 2006 r.
Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej jest dziełem nie znanego malarza , nosi wdzięk Madonn Rafaela styl eleusa. Do Kalwarii Zebrz.został przyniesiony 5. V. 1641r przez Stanisława Paszkowskiego z Brzezia .Koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej miała miejsce 15 sierpnia 1887. Dokonał jej kard. Albin Dunajewski. 7 czerwca 1979 r. pozostanie dla Kalwarii Zebrzydowskiej jedną z niezapomnianych, wielkich i bardzo pamiętnych dat. Na zdj. Obraz Jerzego Kumali ,,spotkanie syna z matką Był to dzień przybycia Ojca Świętego do sanktuarium. Wprawdzie wśród innych, odwiedzanych przez Niego miast polskich, miejsce to było jednym z wielu, ale w sercu Papieża głęboko się zapisało. Na zdj. Złoty krzyż JP II ofiarowany 19 sierpnia 2002r. To zaś spowodowało, że tak dostojny Gość uszczęśliwił swą obecnością również i ten ośrodek religijny.Na zdj. Tron papieski JP II W ostatnim dniu ósmej podróży apostolskiej do Polski, 19 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II kolejny raz nawiedził sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na zdj. Strój JP II Na zdj. Tron papieski JP II, z 2002r.
Na zdj. Oryginalna sutanna papieża JP II z 1979r. Benedykt XVI modlił się przed obrazem Matki Bożej 27 maja 2006, podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Na zdj. Tron papieski Benedykta XVI. Wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej należy do najbardziej czczonych obrazów maryjnych w Polsce. Na zdj. Wota pielgrzymów za otrzymane łaski Kaplica Matki Bożej Kalwaryjskiej

Duży kontrast światła wpadającego wyłącznie przez okna w górnej części i latarnię kopuły, a w dolnym półmroku ,,rozstawione parami masywne kolumny, jak również mocno zarysowane gzymsy nad owalnymi arkadami reprezentują w tej kaplicy barok. Na zdj. Liczne Wota pielgrzymów ofiarowane za otrzymane łaski za wstawiennictwem MB Kalwaryjskiej. Dekoracja stiukowa wnętrza kopuły nosi wyraźne ślady wpływów włoskiego mistrza Jana Chrzciciela Falkoniego. Obrazy w sześciu polach między stiukami wykonał w 1887 r. kalwarianin z pochodzenia prof. Antoni Gramatyka. W tym też roku obraz cudowny otrzymał złote korony.
Sanktuarium Kalwaryjskie odwiedził również w 1627 r Władysława (późniejszego król ) Władysława IV) po zwycięstwie pod Chocimiem. 1817. Kalwarię odwiedza cesarz austriacki Franciszek I z żoną Karoliną. Tzw. czasy Galicji.


Chór zakonny i stalle za ołtarzem głównym w stylu barokowym ufundowane 1660-1669 r przez Michała Zebrzydowskiego, ostatniego właściciela z rodu Zebrzydowskich. Stalle zakonne ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu wykonane przez o. Teofila Berezę i innych braci zakonnych. Stalle strona zachodnia Stalle strona południowa
Stalle strona północna Stalle i ołtarz główny od strony wschodniej, widok centralny. Głowa Chrystusa z krzyża Wojewody Krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego Ołtarz główny za prezbiterium oraz krzyż z 1590 r. Wojewody Krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. 1667 (9 IV). Umiera Michał Zebrzydowski, wojewoda krakowski. Jego dobra przechodzą w ręce rodziny Czartoryskich przez córkę Annę, zamężną z Janem Karolem Czartoryskim. 1668. Śmierć Anny z Zebrzydowskich Czartoryskiej. Jej mąż, Jan Karol Czartoryski, żeni się po raz drugi z Magdaleną z Konopackich, ostatnią większą dobrodziejką kalwaryjską i fundatorką nawy głównego kościoła. Na zdj. Barokowa ambona cz.górna. 1680-1702. Budowa nawy głównego kościoła. Kontynuatorami przedsięwzięcia po śmierci Magdaleny Czartoryskiej (1694) są jej zięć Józef Bogusław Służka (zm. 1701) i syn, Józef Czartoryski (zm. 1750). Na zdj. Barokowa ambona cz.dolna.
Na zdj. Tradycyjna szopka Bożonarodzeniowa w nawie głównej bazyliki. Wykonawcą szopki są bracia zakonni. Figurki ruchome i całe sceny sprowadzane są z Neapolu i Rzymu Jest to jedna z większych dekoracji w rejonie Krakowa głównymi motywami szopki są stajenka betlejemska , kopia miasta Betlejem i pałac Heroda. Jedno z detali szopki.
Widok dziedzińca klasztornego w zimowej szacie. Brama główna prowadząca na dziedziniec z 18 w.
DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA-Klasztor OO. Bernardynów
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Polskie miasteczka - Kalwaria Zebrzydowska
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Dróżki kalwaryjskie - zima 2018r
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
 KALWARIA ZEBRZYDOWSKA- Sanktuarium w zimowej szacie.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Kalwaria - kilka obrazków
1pix użytkownik felix odległość 0 km 1pix
Dróżki Kalwaryjskie - Śladem JANA PAWŁA II. (Cz.II)
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 30.01.2016 19:51

Ciekawe miejsce, a ja jeszcze tam nie byłam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 25.01.2016 22:02

Zapraszam mogę byc osobistym przewodnikiem :)
Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 25.01.2016 07:31

Ciekawie. Będzie trzeba się kiedyś wybrać :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!