m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W drodze na Kasprowy Wierch, o dziwo nie było kolejki do kasy. Kasprowy Wierch to szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m. Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela - górala Kaspra.
Zima w całek okazałości, temperatura -19 ale odczuwalna, jak podają - 30 :) Podziwiamy i mimo mrozu nie mamy dość :) Dokąd teraz? Wieczorny spacer po Zakopanem.
Restauracja Witkiewiczówka. Zakopane oferuje turystom wiele atrakcji, ja skorzystałam z kuligu z pieczonymi w ognisku kiełbaskami. Wejście na wystawę tylko'' 15 zł, a tam kilkanaście figur w jednej sali. Inna atrakcja Zakopca to wystawa figur lodowych i kolejne 15 zł :)
Krupówki - reprezentacyjna ulica Zakopanego. Nie mogło oczywiście zabraknąć stoisk z oscypkami. Przed cmentarzem po lewej stronie od wejścia znajduje się zabytkowy kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, powstały w latach 1847-1852 W Zakopanem byłam w drugiej połowie stycznia, więc nie brakowało świątecznych akcentów. Zabytkowy kościółek przy cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Nazwa cmentarza pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której jest zlokalizowany, Jana Pęksy.
W gwarze góralskiej „brzyz” („brzyzek”) oznacza urwisko nad potokiem. Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 osób zasłużonych. Znajdują się tu groby: K.Makuszyńskiego,K.Przerwy-Tetmajera.W.Orkana i innych. Willa Atma K.Szymanowskiego. I nadszedł czas odwiedzić Gubałówkę. Zdjęcie z miłym misiem to kolejne 15 zł :)
Panorama Tatr z Gubałówki. Kaplica Matki Bożej Różańcowej na Gubałówce powstała pod koniec lat 60. XX w. Zabytkowa studnia na Harendzie. Willa Harenda zakupiona przez kujawskiego poetę.
Z wizytą u Jana Kasprowicza. Poeta nabył dom w 1923r. od angielskiej malarki Winifred Cooper za pieniądze zarobione na tłumaczeniu Szekspira. Niestety mieszkał tam tylko przez 3 lata. Z woli wdowy po Kasprowiczu muzeum zachowało wygląd domu z czasów życia poety. Mauzoleum Kasprowicza i jego trzeciej żony.
Powstanie parafii rozpoczęło się od pomysłu Ks. Jana Hyca - tutejszego rodaka, który zasugerował Pani Marii Kasprowiczowej by na parceli, obok muzeum stanął kościół. Wdowa po Poecie przekazała parcelę jako darowiznę. Z czasem pojawiła się możliwość przeniesienia XVII wiecznego, zabytkowego i opuszczonego kościoła p.w. Św. Anny z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakrzowską świątynię budowano w latach 1710 - 1720.Poświęcenie świątyni na nowym miejscu miało miejsce 6 sierpnia 1950 r. Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym w Białce Tatrzańskiej jest drewniana świątynia pochodząca z przełomu XVII i XVIII w. Kościół pod wezwaniem Świętych Apostołów Szymona i Judy wzniesiony został około 1700 roku, na miejscu strawionego przez pożar kościółka z roku 1636. Świątynia zbudowana przez miejscowych cieśli Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego pod kierunkiem księdza Marcina Drużbackiego przetrwała do dnia dzisiejszego. Białka Tatrzańska widok na stoki narciarskie. Białka Tatrzańska - wieś podhalańska  położona nad Białką.
Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska w Białce Tatrzańskiej. A to Baniuś jedna z wielu atrakcji tego miejsca.

najbliższe galerie:

 
Tatry - budzi się dzień
1pix użytkownik wujryszard odległość 0 km 1pix
Tatry
1pix użytkownik francheesco odległość 1 km 1pix
Zakopane
1pix użytkownik gosias odległość 1 km 1pix
Nosal
1pix użytkownik hana odległość 1 km 1pix
NASZE PIĘKNE GÓRY
1pix użytkownik kabjan odległość 1 km 1pix
Zakopane w zimowo świątecznym nastroju
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 01.02.2016 22:20

Fajnie zobaczyć Tatry w zimowej szacie ..., a jak widać, śniegu tam na górze trochę napadało ..., 32 rewelka:)
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2228) dodano 01.02.2016 15:46

Śpiący Rycerz w zimowej szacie wygląda zacnie :-)
Na wystawę rzeźb lodowych bym poszła, ale te figury woskowe... na Madame Tussauds to nie wygląda, więc lepsze chyba 15 zeta w kieszeni :-)
A kulig z pieczonymi na ognisku kiełbaskami to już insza bajka ;-)
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4815) dodano 01.02.2016 10:23

Można by rzec, że miasto "wszystko po 15 złotych" ;)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.01.2016 17:56

Dziękuję za zimowy wirtualny spacer po Zakopanem i okolicy:)
Zabytkowa drewniana architektura i świąteczne akcenty super:)
Obejrzałam i przeczytałam z przyjemnością.Pozdrawiam!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2262) dodano 31.01.2016 15:45

Niezłe foty ale wolę Zakopane jesienią/nie przepadam za dużym śniegiem/-pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5349) dodano 30.01.2016 20:36

32- podobające.
Ale na to miasto mam alergię.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!