m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Pamukkale -Bawełniany zamek lub Bawełniana twierdza, turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu (w starożytności zwanej Doliną Lycos), około 18 km od Denizli. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez. Wypływająca z gorących źródeł woda, bogata w związki wapnia i dwutlenek węgla, ochładzając się na powierzchni, wytrąca węglan wapnia, którego osady układają się w nacieki i stalaktyty. Na zboczu góry, wykorzystując nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane w formie tarasów, oddzielone od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od około 14 tysięcy lat. Twory te w czasach rzymskich nazywane zostały trawertynami. Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego.
Park Narodowy utworzono w celu ochrony trawertynów. Pobudowane w górnej części zbocza hotele przyczyniły się do stopniowego wysychania źródeł wody termalnej i postępującej degradacji środowiska. W związku z tym władze tureckie nakazały zamknięcie hoteli a następnie ich rozebranie. Obecnie można oglądać ich pozostałości. W 1997 została zamknięta trasa prowadząca przez naturalne tarasy. Dla turystów udostępniona jest część południowa, wzdłuż wybudowanego przez ludzi wąskiego kanału, którym płynie woda termalna napełniając utworzone sztucznie baseny. Wejście na trawertyny, z uwagi na ochronę osadów, jest możliwe tylko po zdjęciu obuwia. Zawartość wapnia w spływającej wodzie jest tak wysoka, że może pokryć osadem grubości 1 mm powierzchnię około 4,9 km² rocznie.
Betonowe zapory tworzące sztuczne baseny są już dokładnie przykryte tym osadem. Pamukkale położone jest na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Przepływ wody (ilość i miejsce płynięcia) jest regulowany przez pracowników parku tak, aby równomiernie zasilać naturalne i sztuczne baseny. Nie są to jedyne źródła wody termalnej położone na tym terenie. Tlenki zawartych w wodzie metali są przyczyną zabarwienia osadów na kolor czerwony, zielony i żółty. Wycieczka do Pamukkale stanowi dla wielu turystów żelazny punkt wczasów w Turcji. Wiele zostało już o Pamukkale powiedziane i napisane, ale ciągle pojawiają się nurtujące podróżników pytania: ... ...Czy warto tam pojechać? oraz Czy to prawda, że niedługo Pamukkale zostanie zamknięte dla zwiedzających?. W 1997 roku zamknięto dla turystów trasę spacerową prowadzącą przez naturalne tarasy, a zamiast niej przygotowano dla nich trasę alternatywną. Wiedzie ona południową częścią Pamukkale, wzdłuż sztucznego kanału. Płynie nim woda termalna, napełniająca przygotowane baseny.
Betonowe zapory, dzięki którym stworzono tą trasę, są obecnie całkowicie przykryte osadami wapiennymi. Przepływ wód termalnych jest dokładnie regulowany w sposób, który zapewnia równomierne zasilanie zarówno naturalnych, jak i sztucznych basenów. Kąpać można się obecnie w Pamukkale we wspominanych powyżej sztucznych basenach na wapiennych tarasach oraz w słynnym Antycznym Basenie. Faktycznie, działający na terenie Pamukkale basen jest odrestaurowanym kąpieliskiem z czasów rzymskich. Położony na przyjemnie ocienionym przez palmy, sosny i cyprysy terenie basen wypełniony jest ciepłą wodą termalną. W czasach starożytnych, powyżej tarasów powstało miasto - uzdrowisko o nazwie Hierapolis. Teren, który można zwiedzić w ramach jednego biletu wstępu jest bardzo rozległy, warto więc zaplanować sobie co najmniej pół dnia, jeżeli zamierzacie zarówno oglądać zabytki antycznego Hierapolis, jak i kąpać się w wodach termalnych Pamukkale.
Jedną z najwspanialszych budowli na terenie Hierapolis jest teatr, wzniesiony w III wieku n.e., za panowania rzymskiego cesarza Septymiusza Severa. Budynek stoi na miejscu wcześniej istniejącego teatru z czasów cesarza Hadriana (II wiek n.e.). Do jego budowy wykorzystano również budulec pozyskany ze zniszczonego przez jedno z trzęsień ziemi teatru hellenistycznego, znajdującego się w północnej części miasta. Teatr został zbudowany z wykorzystaniem greckiego pomysłu, polegającego na oparciu widowni o naturalne zbocze wzgórza. Widownia teatru (czyli cavea) jest podzielona na dwie części - górną i dolną - przez okrężne przejście (tzw. diazomę). Dziewięć sektorów (kerkides) zostało wyznaczonych przez osiem przebiegających z góry na dół przejść. W dolnej części widowni znajduje się duża marmurowa eksedra czyli półkolista nisza, w której na siedziskach z oparciami w kształcie lwich łap zasiadali najważniejsi widzowie.
Szacuje się, że w teatrze mogło zasiadać około 10 tysięcy widzów.Budynek sceny był ozdobiony bogatą, niegdyś trzykondygnacyjną fasadą, stojącą na podium przedstawiającym między innymi sceny z udziałem Apollina i Artemidy. Fasada ta była poddana gruntownej renowacji i wzmocnieniu w 352 roku n.e. W tym samym okresie przebudowano tzw. orchestrę czyli półkolistą przestrzeń znajdującą się między sceną a widownią, w sposób umożliwiający napełnienie jej wodą i organizowanie przedstawień bitew morskich. Południowa brama w murach miejskich Hierapolis pochodzi, podobnie jak brama północna, z czasów panowania cesarza Teodozjusza I Wielkiego, czyli z końca IV wieku n.e. Została zbudowana z bloków trawertynu oraz kamieni pozyskanych z terenu agory. Jej wygląd jest bardzo zbliżony do bramy północnej: z obu stron znajdowały się niegdyś wieże obronne, a nad otworem znajduje się nadproże łukowe. Brama została odrestaurowana i obecnie wchodzą przez nią na teren Hierapolis turyści rozpoczynający zwiedzanie od wejścia wschodniego. Tuż przy bramie południowej stoją pozostałości gimnazjonu, zbudowanego po trzęsieniu ziemi w 60 roku n.e. Na jego terenie nie przeprowadzono do tej pory systematycznych prac wykopaliskowych, ale jest on wyraźnie widoczny i łatwy do rozpoznania po rzędzie fragmentów kolumn.
Zachowała się nawet inskrypcja z napisem gimnazjon. Przypuszcza się, że teren dziedzińca gimnazjonu otaczały niegdyś kolumnady w porządku doryckim. Do ważnych miejsc jakie należałoby odwiedzić w Herapolis należą:Łaźnie miejskie,Nimfeum, Świątynia Apollina, Plutonium, Dom z kapitelami jońskimi, Brama południowa i mury obronne, ... ...oraz Gimnazjon, Brama świętego Filipa, Most, Ośmiokątne łaźnie, Schody na szczyt, Budynek bizantyjski, Fontanna przy sanktuarium, Kościół przy grobowcu świętego Filipa, Grobowiec świętego Filipa, Martyrium świętego Filipa, Agora... ...następnie Nimfeum trytonów, Wielkie łaźnie rzymskie, Katedra, Ulica Frontiusa (kolumnadowa), Latryny, Północna brama bizantyjska, Brama Domicjana, Grobowiec Flawiusza Zeuxisa, Łaźnie/kościół przy nekropolii, Nekropolia północna, południowa i wschodnia... W nekropoliach można obejrzeć grobowce, które niestety zostały splądrowane, ale widnieją na nich tabliczki, do kogo należał grobowiec. Najważniejsze to:Marcus Aurelius Philoumeno Streneion, z II w. n.e., Grobowiec Gladiatorów z II III w. n.e., ...Grobowiec, w którym pochowano Aeliusa Apollinariusa Makedona oraz jego żonę, datowany na drugą połowę II wieku n.e., znany jest również jako grobowiec klątwy.
Powodem jest długa inskrypcja zawierająca klątwę, jaka miała spaść na każdego, kto ośmieli się wykorzystać ten grobowiec bez stosownego zezwolenia. Jako wzmocnienie tego przesłania dołączona jest informacja o karze grzywny nakładanej przez radę miejską, gdyby sama klątwa miała okazać się niewystarczająca. Hierapolis, jak każde typowe miasto starożytne, mogło pochwalić się świątyniami, teatrem, rynkiem, nazywanym wówczas agorą oraz łaźniami publicznymi. Pozostałości tych budowli możemy podziwiać przechadzając się pośród ruin, jednocześnie słuchając ogłuszających dźwięków cykad. Na zwiedzenie Herapolis trzeba przeznaczyć wiele godzin. To bardzo rozległy teren, dla bardzo cierpliwych ludzi, którzy kochają ruiny. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Turcja Pamukkale
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Pamukkale (Turcja)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
Turcja - Pamukkale
1pix użytkownik rzeleg odległość 1 km 1pix
Biała galeria, czyli  Pamukkale.
1pix użytkownik hana odległość 1 km 1pix
Turcja -Hierapolis
1pix użytkownik andy odległość 1 km 1pix
Pamukkale - Turcja
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.01.2017 19:23

To ciekawe miejsce, my byliśmy tam w 2000 r. Chyba z roku na rok tych tarasów jest coraz mniej.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 08.02.2016 21:23

Dziękuję wszystkim, którzy odwiedzili moją galerię.

przemysław - Nacieki są śnieżno białe, w niektórych miejscach lekko żółtawe. Całość jest piękna.

ak - Trawertyny robią wrażenie. Chodząc, trzeba zachować szczególną ostrożność, bo można się nieźle wywalić :)

achernar-51 - Całe to miejsce w połączeniu jest bardzo piękne. Pamukkale i Herapolis są warte, by poświęcić im sporo czasu.

lucy56 - To prawda, że miejsce jest bardzo popularne, ale każdy ma inne spojrzenie i zawsze uchwyci coś nowego i coś innego.

nola76 - Na Pamukkale i Herapolis potrzeba wielu godzin na zwiedzanie. Można też obejrzeć wszystko z daleka, nie schodząc do teatru. Jednak widząc tak piękne miejsce, nie można pokusić się o zobaczenie z bliska.

charlie - Dziękuję. Miło mi, że galeria się podobała i mimo wszystko jest inna od pozostałych, choć taka sama.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 08.02.2016 10:48

Pięknie :-)
Powstało już tak wiele galerii z tego miejsca, że wydawać by się mogło, że żadna kolejna nie pokaże już nic interesującego.
A jednak... nic bardziej mylnego, czego dowodem jest Twoja galeria. Bardzo fajna 5 :-)
Teatr też super :-)
Pozdr.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 07.02.2016 10:21

Na pewno warto tam pojechać:) To piękne miejsce:) Ja żałuję, że miałam tam tak mało czasu, ale niestety byłam z wycieczką z Bodrum, czyli 5h w jedną stronę w autobusie, to na zwiedzanie czasu dużo już nie zostało;)
pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 06.02.2016 23:26

Popularne wśród OŚ miejsce ale każdy wnosi coś nowego:) I ma rację ak ,bo teatr pięknie i dzisiaj się prezentuje.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 06.02.2016 00:25

Pamukkale wygląda niczym pokryte bielutkim śniegiem, a amfiteatr w Hierapolis to prawdziwa perełka... Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 05.02.2016 21:23

Piękna sprawa te trawentyny, nie wiedziałem o nich ! ... a teatr cudo, sporo ich już zwiedziłem lecz tak dobrze zachowane detale są rzadkością.
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 05.02.2016 20:16

Więc jednak, nacieki są białe...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!