m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Widok z samolotu hmm....faktycznie czerwona , goła wyspa.Wycinka i wypalanie drzew to bardzo częsta praktyka. Wieczorny widok z hotelu na Tanę /Antananarywo/. Śpimy w hotelu Belvedere leżącym na jednym ze wzgórz na których są domy tych bogatych. Przejazd z lotniska do hotelu pokazał niesamowitą biedę i brud stolicy.Zastanawiałam się w co ja się znowu wdałam.Hotel ładny, ale prądu nie było , woda ciurkała ale zimna.Po długiej podróży nie napawało to optymizmem.Ale jedzonko na kolację było pyszne i nastój wrócił do normy. Tana w porannym świetle wydawała się weselsza i bardziej kolorowa. Obowiązkowy punkt w zwiedzaniu miasta tablica ku czci hrabiego Maurycego Beniowskiego.Swego czasu chciał z Madagaskaru zrobić kolonię Polski. W ścisłym śródmieściu - kolonialny budynek dawnego dworca kolejowego, obecnie mieści się tam restauracja w której wieczorami spotykają się biali mieszkańcy Tany i skromna Polonia. Karmią rewelacyjnie. Takie samochodziki i jeszcze piękniejsze to norma na ulicach Tany. Kto wie co to jest? Bo nie mam nazwy.
Jak to w byłych francuskich koloniach , królują bagietki. I dobrze się mają . A w Tanie dzień jak co dzień.Uliczna jadłodajnia . Codzienna praca. I handel. Toczy się wszędzie , na straganach , na ziemi , wzdłuż ulic , wzdłuż torów. Przy drogach. Sprzedać i kupić można wszystko. Mało tu chińszczyzny , więcej staroci z Europy , szczególnie ciuchów. Zwróćcie uwagę na wózek z żółtymi kanistrami -w takich transportowana jest woda.A wózek to samodzielny pojazd z kierownicą na sznurki przyczepione do przednich ,maleńkich kółek. Widok takiego pojazdu załadowanego 'pod sufit' pędzącego z górki po krętej drodze, z hamulcem w postaci pięty kierującego uzbrojonej w kapeć z pociętej opony robi wrażenie.
W Tanie częste są takie widoki.A przewodnik mówił , że to bogate miasto. Bezdomny chłopiec pali ognisko ze śmieci , aby się w nocy ogrzać .W Tanie, w nocy płonie wiele ognisk , noce na wys. ok. 2 tys. m są chłodne. Po 30 dniach włóczęgi po wyspie , gdy wróciliśmy do stolicy, stwierdziłam , że Tana to faktycznie bogate miasto. W dolinach pomiędzy wzgórzami istnieje setki cegielni. W miejscu wybranej gliny , z której robi się cegły powstają poletka ryżowe , warzywne - systematycznie zalewane z pomocą sieci kanałów. Na takich 'wysepkach' jak ta stworzonych w miejscu gdzie nie wybrano ziemi stoi dom właściciela lub robotnika pracującego na polu. Tu na brzegu rzeki suszy się cegła. Mijaliśmy setki takich cegielni. Praca w nich jest bardzo ciężka bez żadnej mechanizacji. Bardzo częsty widok na Madagaskarze. Suszące się na ziemi , krzakach , drzewach , skałach pranie.
Na przedmieściach Tany w niewielkim rezerwacie przyrody po raz pierwszy zetknęłam się z lemurami .Były tam też jaszczurki , żółwie promieniste , kameleony , różne endemiczne rośliny. Pobyt w rezerwacie dał zaledwie przedsmak tego co mnie czekało. Lemury zawsze i w każdych okolicznościach robią niezatarte wrażenie . Te małe rozbójniki są pełne wigoru i temperamentu.
Spotykałam je potem wielokrotnie i byłam 'napadana' w celu zdobycia banana . Trafiłam na dobrą porę , widziane przeze mnie lemury miały wiele małych. Są rozkoszne.
Tutaj Pan Lemur objada liście z drzewa. Trochę odpoczynku po jedzeniu. Przyglądamy się sobie nawzajem. Mają ostre kiełki.Chociaż żadne lemury nie są agresywne . Nie gryzą , nie drapią. Łatwo zauważyć różnice charakterów u poszczególnych gatunków.Ale wszystkie wyznają jedną, twardą zasadę. Nie ma banana ,nie ma przyjaciela. Żółw promienisty.Gatunek endemiczny na Madagaskarze i okol. wyspach.
Po tylu wrażeniach posiłek w lokalnej restauracji' .To domki pracowników. Jak widać naczynia pucowane do czysta. To restauracyjna kuchnia. Drób zaglada do kuchni zapytać , czy będzie potrzebny. Tym razem nie był. A to zamówiony przez nas ryjek - do spróbowania.Kotlety wieprzowe były świetne .A ryjek nie został skonsumowany. Jedziemy zwiedzać pałac królewski. Przydrożne stragany z batatami.
na takich kramikach kupowaliśmy pyszne pączusie i pieczone w cieście banany. To brama wjazdowa na terytorium posiadłości królewskiej. Malgasze bardzo lubią być fotografowani. Ta pani zaczepiła mnie , pokazała na migi , że chce foto i dokładnie oglądnęła rezultat. Pałac królewski w Ambohimanga.
Na Świętym Wzgórzu. Drzewo przystrojone rogami zebu.Dar dla przodków. Kult przodków na Madagaskarze jest bardzo silny.Z przodkami trzeba żyć w zgodzie - bo mogą zaszkodzić .A królewski przodek -pewnie potrafi zaszkodzić po królewsku. Tu wejście.
Pałac wybudował tu król Andrianampoinimerina.Panował w latach 1787-1810. Był silnym władcą.Wprowadził oficjalne kodeksy cywilny i karny , jednolite jednostki miary i objętości. Wprowadza rozmaite regulacje gospodarki.Jednak jego pałac -jest bardzo prymitywny. W środku nie wolno robić zdjęć. Właściwie nie wiem dlaczego. Podłoga to gliniane klepisko. Kilka drewnianych zydelków.Łóżko wysoko nad ziemią .Król żył bardzo prymitywnie. To jak żyli jego poddani? Ranavalona okrutna przejęła władzę po śmierci męża.O jej wyczynach krążą legendy.Swój pałac wybudowała również na świętym wzgórzu , ale już na modłę europejską.Jednak nadal jest to po prostu kilka pokoi urządzonych po europejsku. Tutaj grobowiec Ranavalony. Cały pałac zrobił na mnie przygnębiające wrażenie. Widział wiele okrucieństwa i szaleństwa. Pod pałacem treningi jakiś sportów walki.
Trenują wszyscy od małego do dużego. Kolacja w restauracji dworcowej w Tanie na zakończenie dnia.

najbliższe galerie:

 
MADAGASKAR- Impresja naszej podróży
1pix użytkownik klavertjevier odległość 4 km 1pix
MADAGASKAR,, kameleony
1pix użytkownik martyna odległość 68 km 1pix
Madagaskar-subiektywnie - podróż dłubankami.
1pix użytkownik nata14 odległość 93 km 1pix
MADAGASKAR- Fauna
1pix użytkownik klavertjevier odległość 99 km 1pix
MADAGASKAR-Mieszkańcy i ich zwyczaje
1pix użytkownik klavertjevier odległość 122 km 1pix
Madagaskar subiektywnie
1pix użytkownik nata14 odległość 142 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 17.03.2016 21:38

Nata, od momentu kiedy obejrzałam galerie Martyny, moja miłość do tego kraju stała sie gorętsza...
Dziś, po obejrzeniu Twojej galerii, nabrałam jeszcze większej ochoty na Madagascar.
Fajna relacja.
Będzie więcej?
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 21.02.2016 00:22

O matko! 30 dni urlopu!:) Musiałabym się zwolnić, żeby pozwolić sobie na taki wyjazd;) Do Afryki mnie nie ciągnie zupełnie, ale galeria fajna, egzotyczna, ciekawa, a lemury super:)
pozdrawiam:)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 16.02.2016 22:31

Reniu, bardzo ciekawa byłam Twoich wrażeń z Madagaskaru, ciekawa czy i Ciebie wyspa zachwyciła tak jak mnie ? Famadihany zazdroszczę jak cholera !!! Jeśli mogłabym Cię prosić o galerię z tej "uroczystości"!!! ... ?? ;) Przelotu szarańczy też doświadczyliśmy, ale Famadihany niestety nie mieliśmy szczęścia oglądać, bo jak wiesz ceremonia ta zgodnie z tradycją, odbywać się może jedynie w porze suchej tj. od czerwca do września, my byliśmy tam w maju... Zresztą myślę, że to tak niecodzienny obrzęd, że wiele osób chętnie oglądnie galerię. Pozdrawiam Cię serdecznie ! ;) M.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 16.02.2016 18:36

Martyna dzięki , za podpowiedzi . Pączusie po prostu pyszne.Ranek zaczynałam od wyjścia na targ z własnym kubkiem w ręku , kupowałam kawę a potem od straganu do straganu - objadałam się pączusiami , pierożkami , bananami w cieście... Pyszności.
Pozdrawiam :))

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 16.02.2016 18:31

Wielkopolanka , dzięki.
Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 16.02.2016 18:30

Surykatka , będzie więcej przyrody :) Madagaskar to endemity i różne dziwności. Będzie żyrafka , baobaby , rożne gatunki lemurów, kameleonów , gekonów...
Pozdrawiam.:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 16.02.2016 18:27

Dispar, ryj wrócił do kuchni i myślę... że się nie zmarnował. Wiesz , że lubię szerokie kadry i no nie wiem. Uczę się . Na razie wpadłam na robieniu nocnych zdjęć aj-aja. Nie dosyć , że ciemno , to jeszcze się ruszał :))). Cieszę się , że się podobało. pozdrawiam:).

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 16.02.2016 09:59

Cześć Renia, ależ czekałam na tę relację, nie mam teraz czasu, ale wieczorkiem wrócę ... ;) Pozdrawiam, M.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 16.02.2016 09:00

Wspaniały spacer z Tobą....galeria piękna i ciekawa...lemury urocze....bardzo podobało się....
pozdrawiam serdecznie:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 15.02.2016 22:34

Kurcze, Madagaskar:). To musiał być niezapomniany miesiąc. Będzie więcej przyrody? Lemury są cudowne :)
pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 15.02.2016 20:53

To Cię zaniosło.
Miesiąc, to bardzo rozsądny przedział czasowy.
Na tak odległym końcu świata, który mało co, nie byłby naszym województwem, musi być sporo do zobaczenia.
Pokazuj nam więcej.
Fotograficznie idzie Ci coraz lepiej.
Kup sobie jednak aparat z funkcją zdjęć w pionie.
Wiem, że uważasz to za niepotrzebną fanaberię, bo nie wierzysz w istnienie kadrów w pionie, ale może jednak spróbuj.
Koszt, owszem trzeba ponieść, ale radocha jest z odkrycia świata bardziej wyprostowanego.
I co? Ten ryj się zmarnował?
Podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 19:00

Lucy , ja spróbowałam ale nie dałam rady a rzadko mi się to zdarza.Bo jadłam już naprawdę różne rzeczy.
Pozdrawiam.:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:58

Magdalena ,ja chciałam zobaczyć przede wszystkim baobaby.Udało mi się być w alei baobabów o wschodzie i zachodzie słońca. Było bosko. Inne endemiczne rośliny też zachwycają. No a lemury , kameleony ....:))
Polecam i pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:55

Paweller , dzięki .Pozdrawiam:))

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:54

Podrozninka, w porze suche błoto bywa ale z rzadka :) Najbiedniejszej części jeszcze nie pokazałam.To co było w galerii to było bogato. Jest spora różnica w warunkach życia pomiędzy wybrzeżem a np. górami. Klimat wymusza...
Pozdrawiam.:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:50

Rozmusiaki , ryjkowi przyglądała się cała grupa,zdecydowała się 1 osoba, w smaku był ponoć niezły.
Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:49

AK, szkoda że ich w Polsce niema.Są śliczne. Cieszę się ,że się podobało.Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:47

Achernar- dzięki za objaśnienia. 2cv podobał mi się ze względu na okna , śmieszne lampy i "uśmiechnięty pyszczek" , chociaż faceci gdy to mówiłam to się ze mnie podśmiewali. Jaszczurki nie zidentyfikowałam .Trzeba jakiegoś specjalisty od gadów.
Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:42

Irena, Madagaskar jest nieporównywalny do niczego co widziałam. bardzo naturalny,nieskomercjalizowany.
Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 15.02.2016 18:41

Ula , Madagaskar jest fascynujący.Zobaczyłam z grubsza 1/3 i chętnie bym tam wróciła. Malgaszom , szczególnie dzieciom ale i starszym olbrzymią przyjemność sprawiało to , że mogli się potem zobaczyć na ekraniku.Ile było śmiechu , zdziwienia , radości ...nieraz zastanawiałam się czy oni widzieli lustra.
Pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 15.02.2016 11:22

Świetnie pokazałaś Madagaskar.Ryjka też bym nie tknęła;)Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 15.02.2016 09:28

Po relacjach Martyny zaczęłam marzyć o Madagaskarze, a przede wszystkim o zobaczeniu flory i fauny tej wyspy. Bardzo jestem ciekawa Twoich opowieści, tym bardziej, że 30 dni to kawał czasu. Pozdrawiam i czekam na kolejne części:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7523) dodano 14.02.2016 21:58

Bardzo ciekawa relacja ..., swoją opowieścią bardzo zainteresowałaś, czytało się jak dobrą książkę ..., galeria rewelka, pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 14.02.2016 21:47

Dostawałem po gaciach, że mieszkamy prawie w szopie, a tu się okazuje, że ja to sobie żyję jak pączek w maśle. Lepiej jak król. Cudownie!!! :)
Nigdy tam nie pojadę, bo po błocie to się nachodzę w pracy aż zanadto. Niemniej przyznać muszę, że galeria z Madagaskaru baaaardzo mi się podoba.
Świński ryj na talerzu.... ehhhh...... już prędzej bym skoczył na bungee niż tego spróbował...
1O/1O
:))))) .)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4814) dodano 14.02.2016 21:46

Cześć Nata,
Bardzo fajna galeria,taka prawdziwa bym powiedział :)
Jedyne co mi się nie podoba to ryjek.Jest obrzydliwy :(
Pozdrawiam !

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 14.02.2016 21:14

fascynująca galeria ! prawdziwa ! :)) 2CW jeżdżą jeszcze gęsto po Francji, tam i w Niemczech istnieją kluby właścicieli tych śmiesznych lecz prawie niezawodnych autek, w Hiszpanii jest ich sporo lecz już bez zrzeszania się :))
Opisy, atmosfera, zdjęcia ... no extra wyprawa !
Pozdrawiam. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 14.02.2016 20:24

Bardzo ciekawy reportaż i fajne zdjęcia. Na fotce 6 to kultowy w swoim czasie Citroën 2CVV, znany choćby z licznych filmów z Louisem de Funès. Był produkowany w latach 1948-1990, a nazwa 2CV oznacza moc silnika 2KM (po francusku: "deux chevaux-vapeur", czyli "dwa konie parowe). Na fotce 7 są inne bułeczki, nie bagietki, ale to prawda, że bagietki są podstawowym pieczywem w byłych koloniach francuskich. A jeśli chodzi o fotkę 19 to mam pytanie, czy to jakiś ichni padalec?
Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 14.02.2016 19:37

tez bym chciała kiedyś zobaczyć ten kawałek świata...super i pozdrawiam serdecznie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 14.02.2016 17:02

Mam nadzieje, ze pokazesz nam jeszcze Madagaskar. 30 dni to duzo . Skoro Malgasze tak lubia sie fotografowac, to miejsce dla mnie. Afryka mnie nie ciagnie, ale Madagaskar to inna bajka. Bardzo bym chciala tam kiedys pojechac. Pozdrawiam Urszula;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!