m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Wzgórze Entoto wraz z otaczjącym je parkiem narodowym to pierwszy przystanek naszej podróży po Etiopii. Kobiety dźwigające na plecach chrust robią przygnębiające wrażenie. Wzgórze porastają lasy eukaliptusowe przywleczone tu z Australii. To właśnie one są cennym źródłem materiału opałowego. Klick z ulicy. Brama wejściowa na teren kościoła św. Marii zbudowanym na szczycie wzgórza.
Już tutaj czuć sacrum tego miejsca, już tutaj wierni oddają Bogu cześć. Na pierwszy rzut oka można się pomylić. To nie jest muzułmanka, tylko chrześcijanka. Dwóch naszych bossów kupuje wejściówki. Ten skromny okrągły budynek to pierwszy kościół w tym miejscu. Epitafia nagrobne. Wystrój wnętrza dość skromny.
Pamiątkowa fotka. Papryka susząca się na słońcu... ... przed domem mieszkalnym będącym jednocześnie miejscem pochówku posługującym tu duchownym. To nie żart... tu mieszkają kapłani. Odwiedzamy pozostałości pałacu cesarza Menelika II, panującego w Etiopii na przełomie XIX i XX wieku ( 1889 - 1913 )
Menelik II uważany jest za potomka dynastii salomońskiej (według legendy pochodzącej od starożytnego króla Salomona i królowej Saby ). Wnętrza pałacu są nader skromne, trochę zachowanych ścian. Menelik II dobrz zapisał się w historii Etiopii, odparł próby skolonizowania Etiopii pokonując oddziały włoskie 1 marca 1896 w bitwie pod Aduą i podpisał z Włochami traktat kończący wojnę włosko-abisyńską. Kilka lat różnicy w kalendarzu wynika stąd, że dla kościoła etiopskiego Chrystus urodził się wcześniej. Ciekawa konstrukcja dachu. Menelik II zjednoczył cały kraj, przeniósł stolicę do Addis Abeby i zwrócił się w stronę Zachodu.
Wprowadził wiele reform: zakazał handlu niewolnikami, stworzył regularną armię, ograniczył przywileje szlachty, rozpoczął budowę kolei, popierał rozwój handlu. W 1904 roku Franciszek Józef I nadał mu Krzyż Wielki Orderu Świętego Stefana. Materiał budowlany nie wydaje się być trwały. Kościół św. Marii był zamknięty...
... co wcale nie przeszkadzało wiernym w chwili skupienia i modlitwy. To także miejsce odpoczynku strudzonego obywatela.
Jeszcze rzut oka na ulicę i jej mieszkańców. Matka i jej dziecko - motyw stary jak świat i ciągle piękny. Nasz środek lokomocji na północy.

najbliższe galerie:

 
Etiopia cz. 3 - Addis Abeba;  Kościół św.  Jerzego.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Etiopia cz. 2 - Addis Abeba;  Muzeum Norodowe.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Etiopia: Addis Abeba
1pix użytkownik magdalena odległość 6 km 1pix
Etiopia: Timket przy stacji benzynowej
1pix użytkownik magdalena odległość 7 km 1pix
Etiopia cz. 4 - Addis Abeba;  Katedra św.  Trójcy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 7 km 1pix
Etiopia: Ketera w Addis Abebie
1pix użytkownik magdalena odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 15.03.2016 10:47

Fajnie tak pooglądać kadry z Czarnego Lądu siedząc sobie przed monitorem...
Na razie mnie nie ciągnie w tamtym kierunku, ale może kiedyś. Póki co... tamtejsza temperatura trochę mnie przerasta ;-)
A sama galeria baaardzo mi się spodobała. I mam wrażenie że jeszcze do niej wrócę ;-)
Jakiś taki dziwny spokój i wyciszenie z niej bije...
Pozdr.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3106) dodano 06.03.2016 22:45

Widzę, że będzie trochę Afryki ale to dobrze😊.Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.03.2016 12:45

Nola - z tą zależnością pomiędzy majętnością a religijnością człowieka to myślę, że masz rację.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6796) dodano 06.03.2016 12:38

W ciężkich warunkach żyją ci ludzie, zwłaszcza kobiety, jak zresztą zauważyła Romana. Są biedni, ale bardzo religijni. Mam wrażenie im człowiek bardziej majętny tym coraz dalej mu do Boga... tak mnie jakoś naszło przy tej galerii i niedzieli;)
Egzotycznie, ogladam z ciekawością galerie z czarnej Afryki choć w ogole mnie tam nie ciągnie. Im wiecej ogladam tym bardziej sie przekonuje ze to nie kierunek;)
pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.03.2016 07:03

Zawsze podziwiam kobiety tak ciężko pracujące jak panie z pierwszych fotek. I zawsze nasuwa mi się pytanie: co w tej chwili robią ich mężowie, synowie... ? Biorąc pod uwagę region świata podejrzewam, że nic albo niewiele. Bo przecież to kobieta jest tam wołem roboczym... a nie biedny facet.
Jak już kiedyś pisałam u Magdaleny Afryka centralna i południowa coraz bardziej mnie ciekawi, więc cieszę się, że zaczynasz nową serię galerii z Etiopii.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!