m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Kolejny punkt programu w stolicy Etiopii to kościół św. Jerzego. Na początek kierujemy się do muzeum katedralnego. Pomnik duchownego, którego nazwisko jakoś mi umknęło. A taki ważny musiał być ten ktoś. Wewnątrz obowiązuje zakaz fotografowania, więc dokumentacji zdjęciowej nie będzie. Szkoda, bo już nic nie pamiętam co tam było. Wystarczy kilka wizyt w muzeach i wszystko się miesza. Ten dzwon to dar dla cesarza, chyba od Francuzów, a może od Włochów. Czy to nie aby Niemiec mnie już atakuje?
Zresztą jakie to ma teraz znaczenie. Na ławeczkach wyrzeźbione wersety z Pisma Św. Katedra św. Jerzego w Addis Abebie  to katedra etiopskiego kościoła ortodoksyjnego. Kościół zbudowano na planie ośmiokąta foremnego.
Zaprojektował go Sebastiano Castagna, włoski jeniec wojenny po bitwie pod Aduą w 1896. Przewodnik prezentuje rytualny bęben, w rytm którego duchowni kościoła etiopskiego... tańczą. Jest to oczywiście taniec liturgiczny naśladujący ruchy Chrystusa w ważnych momentach jego życia. Bęben to nieodłączna część każdego etiopskiego kościoła. Kilka lat później świątynia została poświęcona świętemu Jerzemu dla uczczenia zwycięskiej bitwy pod Aduą przeciwko oddziałom włoskim. Po przejęciu władzy przez Włochy budynek katedry został podpalony w 1937 na polecenie władz faszystowskich. Cesarz Haile Selassie I zlecił odrestaurowanie katedry z okazji jego ponownej intronizacji w 1941 roku.
Katedra św. Jerzego była miejscem koronacji cesarzy etiopskich. Była tu koronowana w 1917 roku na cesarza najstarsza córka Menelika II - Zuditu, okres panowania 1916 - 1930. W 1930 katedra była miejscem koronacji cesarza Haile Selassie. Kościół stał się przez ro ważnym miejscem pielgrzymek dla rastafarian, ale o tym może innym razem. Wewnątrz każdego takiego kościła znajduje się kopia Arki Przymierza, a wstęp tam mają tylko kapłani.
Całkiem sympatyczna ośmioboczna konstrukcja kościoła. Każdy etiopski kościół przyciąga wiernych na chwilę zadumy, wyciszenia, modlitwy.
Obserwując tych ludzi czuć jak blisko Boga są w danym momencie.

najbliższe galerie:

 
Etiopia: Addis Abeba
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Etiopia cz. 2 - Addis Abeba;  Muzeum Norodowe.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Etiopia: Ketera w Addis Abebie
1pix użytkownik magdalena odległość 2 km 1pix
Etiopia: Timket przy stacji benzynowej
1pix użytkownik magdalena odległość 2 km 1pix
Etiopia cz. 4 - Addis Abeba;  Katedra św.  Trójcy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Etiopia cz. 1 - Addis Abeba; Entoto.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.03.2016 20:44

Afrykańskie miasta, gdzie krzyżowały się interesy mocarstw kolonialnych, mają to do siebie, że czasami trudno rozpoznać, gdzie się znajdujemy. Będąc w Kenii w Nairobi, nie czułam klimatu Afryki. To samo wrażenie odniosłam w Casablance, Rabacie czy Marrakeszu. Wszędzie czuje się klimat europejski, jeśli chodzi o architekturę. Takie właśnie wrażenie odbieram z Twojej interesującej galerii.
Serdecznie pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2345) dodano 16.03.2016 13:09

Dzień dobry!
Ależ po cóż ten lament Podróżninka, zapewniam Cię że to Etiopia. Gdybym tam nie był, też pewnie dałbym się zwieść.
To bardzo różnorodny kraj, co niestety, będę starał się udowodnić całą serią galerii :-)
Nie zrównam się z Artcze, ale też w życiu nie chciałbym iść w jego ślady. Wolę luksusik.
Pozdrawiam serdecznie.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 15.03.2016 22:09

Dobry wieczór!
Ależ mnie boleśnie sprowadziłeś na ziemię tą galerią. Jakoś tak mi się zawsze wydawało, że geografię mam opanowaną całkiem nieźle. A tu proszę. Gdyby nie informacja, że to galeria z Etiopii, to po samych zdjęciach w życiu bym nie obstawiał tego kraju.
Idę się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć, bo marnieję.
W galerii ciekawie i zaskakująco.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!