m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Fez. Postrzegany jako stolica kulturowa i duchowa Maroka. Miasto jest kwintesencją tego kraju. Jego sercem jest ogromna medyna, czyli stara część miast muzułmańskich. Tutejsza medyna jest uznawana za największą w świecie islamu. Jest nawet określana w przewodnikach jako „najbardziej skomplikowany kilometr kwadratowy świata”. I coś w tym jest, bo medyna w Fezie, to bez mała 9tys małych, wąskich i krętych uliczek... Jakoś tak wyszło, że nocleg, który bookowałem w Gdańsku okazał się oferować piękną i rozległa panoramę na pobliską medynę. Maroko zaczynamy smakować od…berber whisky, czyli soczystej, zielonej herbaty z dużą ilością mięty i cukru, jak dla mnie wyborny trunek.
Po pierwszym marokańskim śniadaniu ruszamy zwiedzać fezką medynę. Byłem przerażony labiryntem uliczek, co więcej, byłem przekonany, że tego dnia nie wrócimy już na nocleg, byłem przekonany, że nie zdołam go odszukać. Do tek pory myślałem, że Thamel w Katmandu, to rzeź, ale nie…
Medyna w Fezie dzieli się na dwie główne części, większa i zawierająca główne zabytki, to Fes el-Bali. Zwiedzane zaczynami od słynnych garbarni Chouwara. Sposób przetwarzania skór w fezkach garbarniach jest niezmienny od setek lat. Skóry są garbowane w tych samych kadziach, co wieki temu. Towarzyszy temu znaczny smród. Dlaczego? Całość moczy się między innymi w gołębich odchodach oraz krowim moczu.
Całość można obserwować z przysklepowych tarasów. Bardzo ciekawe miejsce. Skóry są różne, koźle, cielęce, nawet wielbłądzie. Po opuszczeniu garbarni jakimś zrządzeniem losu trafiamy na taras widokowy, z którego możemy podziwiać meczet Al-Karawijjin. Z samej medyny jest to praktycznie niemożliwe, uliczki są zbyt ciasne. Budowę rozpoczęto w 859r i do czasu wybudowania wielkiego meczetu Hasana II w Casablance, było to największy meczet Maroka. Dodatkowo tutejszy uniwersytet uchodzi za najstarszą uczelnię na świecie. Z tarasu jest też widok na dachy medyny. Zresztą te tarasy dają jedyną możliwość aby trochę ogarnąć gdzie się aktualnie znajdujemy. Niedaleko meczetu Al-Karawijjin jest medresa Attarine (szkoła koraniczna).
Medresy wyróżniają się bogactwem zdobień i orientalną ornamentyką. Na uwagę zwracają piękne mozaiki oraz snycerka, w tym wypadku w drzewie cedrowym. Medresę Attarine ufundowano w 1325r. Kolejnym ważnym miejsce jest Plac en Nejjarine. Znajduje się funduk oraz piękna fontanna, pokryta bogatą mozaiką.
Sam funduk jest czymś w rodzaju muzeum i niespecjalnie zachwyca, ale oferuje taras widokowy, z którego warto skorzystać. Można stąd ponownie zajrzeć od góry w ten kocioł, którym jest medyna. W Fezie są dwie garbarnie, Chouwara jest chyba najbardziej znana, ale to ta druga garbarnia Sidi Moussa uchodzi za najstarszą w Fezie. Kilka zdjęć z tarasów, które oferuję sklepy ze skórami.
Po garbarniach trafiamy do knajpki z tarasem widokowym i znów możemy jako taki ustalić swoje aktualne położenie w medynie. Coś tam jemy na szybko i zamawiamy po soczku z pomarańczy, ten wyrób, to jeden z głównych gastronomicznych odkryć Maroka, po prostu niebo w gębie, mimo, że same pomarańcze wyglądają tak sobie… O samym soku skrobnę nieco szerzej w dalszej części. Powoli posuwamy się w kierunku zachodnim medyny. Jedną z ciekawych rzeczy jest tu zegar wodny. Skonstruowany w XIVw miał odmierzać czas między kolejnymi modlitwami. Mechanizm działania nie został do końca ustalony… Niedaleko zegara jest największa medresa Fezu, Abu Inana. Pełne przepychu i misterne dekoracje pokrywają każdy skrawek ścian. Czarne inskrypcje zapisane pismem kufickim.
Misteria tych rzeźbień sięga nawet wysokich, cedrowych gzymsów.
W końcu dzieje się rzecz niesamowita, jakimś cudem po kilku godzinach medyna „wypluwa” nas po swojej zachodniej stronie! To jedno ze zwornikowych miejsc Fezu - plac Bou Jeloud, ze słynną bramą Bab BouJeloud, która niegdyś stanowiła główne wejście do medyny. W głębi minarety meczetów Sid Lazzaz i Zawija Tijaniya. Niedaleko znajduje się meczet Bou Jeloud. Wychodzimy na chwilę poza mury starego miasta, głównie aby rozkminić kwestię ichniego „PKSu” A to jeszcze raz widok z tarasu naszego hotelu, pod nami cała medyna, jej główna część Fes El Bali, z dziesiątkami meczetów i minaretów. Podczas regularnego nawoływania muezinów akustyka tego miejsca była niesamowita.

Okolice meczetu Al. Karawijjin 
Minaret Meczetu Andaluzyjskiego.
Ważnym dla nas punktem startowym w głąb Fezu stał się plac Rcif z piękną bramą - Bab Rcif. …oraz meczetem Rcif 
Dobre miejsce, aby chwilkę przysiąść w kawiarence i poprzyglądać się miejscowym.
Oprócz medyny Fes-el Bali warto udać się jeszcze do dzielnicy Fes-el Jdid. Idąc tam od strony placu BouJeloud podziwiamy zewnętrzne mury miejskie sprzed setek lat. 

W okolicy jest sporo starych bram miejskich, tutaj Bab Sagma. Dalej natrafiamy na Bab Dkaken. Okolice Fes El-Jdid, to niegdyś stara dzielnica żydowska, zwana mellahem. Znajduje się tutaj synagoga Aben Danan i duży cmentarz żydowski. Setki lat temu Żydzi byli cenieni przez sułtanów, Ci z reguły nakazywali im się osiedlać w kwartałach niedaleko swoich pałaców. Po roku 1948 prawie wszyscy Żydzi wyjechali do Izraela.
Od południa Fes El-Jdid ogranicza potężna Bab Lamar.
Stąd już niedaleko do Pałacu Królewskiego, wejścia strzeże potężna brama z siedmioma portalami. Poza tymi zewnętrznymi murami, turyście nie jest dane zobaczyć więcej.

najbliższe galerie:

 
FEZ (ف ا س  )  MAROKO
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
MAROKO - Fez - Spacer po starej medynie
1pix użytkownik paulus odległość 0 km 1pix
Garbarnia Chouwara-Fez
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Maroko - Fez
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix
Średniowieczne garbarnie
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix
Maroko - Fas al-Bali
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
katii użytkownik katii(wpisów:192) dodano 05.01.2019 19:09

Wspaniałe miejsca! Patrząc na te zdjęcia przypomniałam sobie pobyt w Maroku sprzed 10 lat. Teraz trochę bałabym się tam wrócić, a jest do czego! :-)

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 11.04.2016 22:47

No u nas też temperatura nie odpuszczała, ale z kolei smrodu w Essouairze nie kojarzę jakoś szczególnie...

Pozdrawiam ;-)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 11.04.2016 22:32

Fez wywarł na mnie ogromne wrażenie. Smród w garbarni jest mniej dokuczliwy, niż ten w porcie w Essaouirze. Herbatka miętowa jest wspaniała. Wszystkie miejsca pokazane w galerii przebiegłam w wysokich temperaturach, ale było warto. Super!
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 25.02.2016 11:39

Ja wziąłem...ale nie wąchałem ;-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 24.02.2016 21:33

Ja byłem twardy - mięty nie wziąłem

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 24.02.2016 21:25

Co Wy wiecie o smrodzie? :-) Ja aż tak nie cierpiałem, zresztą listki mięty dawali ;-)

A co do garbarni, to wydaje mi się, że Siddi Mousa była po remoncie, a nad garbarniami Chouwara było pełno dźwigów, jak...przed remontem, wiec może warto się pośpieszyć? ;-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 24.02.2016 12:13

jakoś czysto w tej garbarni :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 24.02.2016 09:53

Dokładnie można było puścić pawia;) Ale zobaczyć warto;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 23.02.2016 22:51

Sniezka też byłem w tej garbarni. Nigdy w życiu nie czułem takiego smrodu jak tam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 23.02.2016 22:38

Noo, widok z okna mieliście pierwszego sortu;)
Dla mnie najbardziej intrygujące byłyby te garbarnie, chociaż zapachowo mogłoby być ciężko.
Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 23.02.2016 12:59

Medina w Fezie jest niesamowita!:) Ale wydaje mi się, że nie można się w niej zgubić;) Zawsze znajdzie się jakieś wyjście poza jej mury, i wtedy da się określić swoje położenie:) Medresy i te wszystkie misterne zdobienia są cudowne, a sok pomarańczowy który piłam w Maroku to najpyszniejszy sok na świecie;) Nie było codziennie piwa, bo z tym to różnie w Maroku, ale sok musiał być, bez dwóch zdań!:)
pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!