m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Podążamy śladami Szwejka. W Czeskich Budziejowicach wsiedliśmy w pociąg i pojechaliśmy nim do Czeskiego Krumlova.  To właśnie Krumlov miał być głównym celem naszej pociągowej wyprawy po południowych Czechach. Czeska Perła wpisana na listę UNESCO i chyba drugie po Pradze miasto w rankingu czeskich miast, które z wielu powodów warto odwiedzić. Od dworca przez most nad rzeką Polečnice weszliśmy w obręb krumlowskiej starówki. A potem przez Bramę Budziejowicką i ulicą Latran poszliśmy w kierunku najwyższych wież miasta, po lewej mijając Hotel Bellevue, 4 gwiazdki, zaraz za ulicą Piwowarską XVI-wieczny, stylowy i cytrynowy. Urokliwe miasto. Istotnie.
Stare domy, Łuki koszowe, łuki eliptyczne, zaułki i podwórka. Ale najciekawszym miejscem tutaj jest krumlowski zamek z połowy XIII w. Drugi po Hradczanach pod względem powierzchni w Czechach i jeden z największych w Europie. Zwiedzanie zaczyna się od wejścia przez Czerwoną Bramę z ulicy Latran na teren pierwszego dziedzińca, zwanego „Rejdišt”. Znajduje się tu Stara Apteka, szpital oraz magazyn soli. Widać stąd po lewej wysoką i masywną zamkową wieżę, ozdobioną kolorowymi malowidłami, pierwotnie gotycką a pod koniec XVI w przebudowana na renesansową. Przypomina mi trochę wieżę z Sopron na Węgrzech.
Przeszedłszy pierwszy dziedziniec docieramy do bramy głównej. Mijamy zamkową fosę, w której zgodnie ze średniowieczną tradycją po dziś dzień trzymane są niedźwiedzie.  Drugi dziedziniec stanowi teren Dolnego Zamku. Jest bardzo okazały. Na ścianach wokół malowidła z motywami biblijnymi. Na szczególną uwagę zasługuje tu budynek pałacu z wieżą, tzw. Hradek - najstarsza część kompleksu. I fontanna na drugim dziedzińcu centralnie ulokowana. Z 1614 roku. Wchodzimy stąd na zamkową wieżę (výstup na vyhlídkový ochoz zámecké věže po 162 schodech) skąd widok jest przepyszny. Wełtawa, Stare Miasto, ba celé město a blízké okolí. A centralnie wieża stojącego na Latranie kościoła Św. Jošta. Za szybką zaś dawny klasztor minorytów z wieżyczką kościoła Bożego Ciała. Kouzelné. Muszę to przyznać.
Po zejściu z wieży czas na Górny Zamek. Jest tu sporo renesansowych budynków skupionych wokół trzeciego i czwartego dziedzińca. Wystrój ścian zewnętrznych zaskakuje. Rzadko widuje się podobne cuda.  
Za czwartym dziedzińcem jest zejście do labiryntu piwnic.
Jeżeli będziemy zmierzali dalej w kierunku zamkowych ogrodów, do piątego dziedzińca na którym znajduje się zamkowy teatr możemy dotrzeć przez Plašt’ový most. Bardzo oryginalny, kilkupoziomowy, kamienny, nad przepaścią na wysokości 40 metrów. Powstał w 1764 r.  80 metrów długości i 6,4 metra szerokości. Bardzo dobrze zachowany. Wielokondygnacyjny od strony Górnego Zamku, jego przedłużenie przy Ogrodach jest już jednokondygnacyjne. Czwarty od góry, otwarty korytarz Plasztowego mostu ozdobiony jest rzeźbami. Mężów świętych i zasłużonych.
Widać z niego ładnie i Górny Zamek i panoramę Starego Miasta z kościołem Św. Wita w roli głównej. Niezgorsza panorama Czeskiego Krumlova, a może nawet najładniejsza ze wszystkich dostępnych w mieście i okolicy panoram, rozpościera się ze wzgórza przy zamkowych ogrodach. Schodzimy w dół do Wełtawy bo miasto dolne też trzeba odwiedzić i piwa zakosztować, jakże by inaczej. Nie zapominamy gdzie jesteśmy. W krainie haszkowego dzielnego wojaka, którego imieniem i wizerunkiem słyną lokalne szynki i oberże. Rzut okiem na stary młyn z kładki dla pieszych nad Wełtawą i zamek, prawie z poziomu Wełtawy. Też ładnie się stąd prezentuje. Z tej samej kładki, na zachód od Lazebnickiego mostu, która prowadzi na ostrów. [Zdjęcie z mostku na ul. Szerokiej].
Budynki po lewej znajdują się na wyspie. A w przedzie wiadomo: Dolny Zamek z wieżą zamkową. Ze wszech miar charakterystyczną i niebywale niebanalną. Byliśmy. Ulica Szeroka w okolicy ulicy Panenskiej. Dachy jej kamienic wieńczy Plašt’ový most. Náměstí Svornosti. Hotel Zlatý Andél. Kościół Św. Wita z 1340 r. Trzynawowy z dwiema kaplicami. Druga charakterystyczna i druga ważna wieża w mieście. Na 20 metrów wysoka. Vnitřni Mésto. Miasto Wewnętrzne to ta część Krumlova, gdzie bawimy najdłużej. Przemierzamy wzdłuż i wszerz ciasne uliczki zaglądając i racząc się to tu to tam. A tu widok z ul. Horni na Zamek i kościół Św. Jošta. Ten na pierwszym planie. Wybudowany w XIV w. w gotyku i przebudowany renesansowo w 1596 r. Od XVIII w. nie pełni on funkcji kościoła. W czasach napoleońskich  było tu kasyno, a później dom mieszkalny.
Żółta fasada gmachu Muzeum Regionalnego w Czeskim Krumlowie. Aż bije w oczy. Taka tu moda najwyraźniej. Albo tradycja, nie wiem. I po raz ostatni prześwietna zamkowa wieża . Niewątpliwy symbol Českého Krumlova i wyraz jego bogatej historii. Światowej sławy czeski pisarz Karel Čapek określił krumlowską wieżę jako nejvěžovatější věž ze všech věží. Istotnie bardzo wieżowata - zgodzić się należy z panem Czapkiem. A oto Rynek. Náměstí Svornosti, czyli w wolnym tłumaczeniu Plac Zgody. Kolumna morowa, tak bardzo charakterystyczna rzecz na rynkach czeskich miast. Renesansowy ratusz, otoczony pięknymi starymi domami. Wszystko pięknie odpicowane. Znany już nam kościół Św. Jošta. I znana nam ulica Latran. Z restauracją znanego imienia. Měj se hezky Panie Szwejku!

najbliższe galerie:

 
16 CZECHY Czeski Krumlov
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Český Krumlov
1pix użytkownik xsiondz odległość 0 km 1pix
Czechy -Czeski Krumlow cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Czechy_2015 - CZESKY KRUMLOV (03)/Zamek
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Cesky Krumlov
1pix użytkownik claude odległość 0 km 1pix
Czeski Krumlov raz jeszcze
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 11.05.2016 22:34

Krumlov i Karlove Vary to miasta, które koniecznie muszę zobaczyć. Zachęca ta Twoja galeria, bo ładnie pokazałeś miasto. Tylko te tłumy... Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 10.05.2016 22:17

Ależ fajna pogoda Ci się tam trafiła ..., mam nadzieję, że jak tam dotrę, to też taką będę miał ..., a wyjazd planuję już od chyba paru lat i wybrać się nie mogę, ale kiedyś pojadę ..., przynajmniej jest to pierwsze miasto po Pradze, które chcę zobaczyć ..., pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 09.05.2016 15:52

Piękne miasto z pięknymi zabytkami.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 08.05.2016 22:20

Mnie też Czeski Krumlov zauroczył. Turystów tam mnóstwo z całego świata, ale nie ma się co dziwić,że wszyscy chcą odwiedzić to przeurocze miejsce:).
A byłeś w środku w zamku? Pamiętam,że było na czym oko zawiesić :). Tylko teatru nie udało mi się zwiedzić, bo bilety trzeba wcześniej rezerwować...
Pozdrówki ciepłe :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 07.05.2016 10:27

Michale, Migawko, Lucy - dziękuję Wam za wizytę i komentarze. Pozdrowionka :-)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3135) dodano 06.05.2016 08:25

Ależ tam ładnie, tylko jakoś nie po drodze...pozdrawiam.

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 05.05.2016 21:50

Bardzo sympatyczny spacer po tych krumlowskich kolorowych uliczkach. Klimatyczne miasto..., już wpisałam je na listę weekendowych wojaży :)
Pozdrawiam :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 05.05.2016 19:21

Dla mnie to tez perelka Czech. Mam niedaleko bo jakies 3h drogi wiec czasami tam bywam :) Byles w teatrze na zamku? Ja bylem zachwycony. Latem jest faktycznie zatrzesienie turystow, zwlaszcza tych z Japonii. Widoki z samego zamku sa naprawde genialne :)
Bardzo sie podobalo :)

Pozdrawiam
Michal

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 05.05.2016 14:33

Witaj Charlie. Zgadzam się. Bardzo urokliwe. Kwiecień to był kilka lat temu. Fakt, tłoków wtedy nie było. Pozdrawiam Cię serdecznie :-)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 05.05.2016 14:17

Się dreptało tamtędy kilka miesięcy temu :-) To jedno z urokliwszych miast w jakich zdarzyło mi się być.
Pięknie uchwyciłeś Krumlov :-)
I ludzi na Twoich fotkach jakoś tak mało. Japończyków brak :-))) Gdy ja byłam w Krumlovie, miałam wrażenie że to małe Tokio.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!