m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Pierwszym szwedzkim miastem, do którego dotarliśmy była Karlskrona czyli „Korona Króla”. Prom z Gdyni dobił punktualnie do portu. Przed terminalem promowym można wsiąść do autobusu, który dowiezie do centrum Karlskrony. Wyjeżdżając z miasta napotykam na znaki drogowe z łosiem w roli głównej. Ich populacja w Szwecji jest między 300 a 400 tysięcy osobników. Jesienią masowo upijają się sfermentowanymi jabłkami i podobno przechodzą wówczas same siebie... Skania jest rajem dla wędkarzy łowiących m.in. łososia. Szwecja należy obecnie do najbardziej popularnych kierunków wyjazdów wędkarskich w Europie. Pozowanie przez nastolatkę „jak Bóg ją stworzył” autorowi tej rzeźby wywołało skandal na południu Szwecji. A jednak rzeźba powstała i obecnie jest symbolem miasteczka znanego z zawodów wędkarskich. Następnym punktem programu była dawna prywatna suszarnia chmielu w Näsum. W Szwecji obowiązuje prohibicja. Państwo ma monopol na ograniczoną sprzedaż alkoholu. W przeszłości Szwedzi mieli ogromny problem z alkoholizmem.
W Skanii od wieków uprawiano chmiel, wykorzystywany przy warzeniu piwa. Dziś grono pasjonatów doprowadziło do odrodzenia się dawnej tradycji. W zachowanej suszarni chmielu mogliśmy nie tylko zobaczyć, jak pozbywano się nadmiaru wilgoci z szyszek chmielu, ale także wypić kawę, zjeść tradycyjne ciasto oraz nabyć piwo z miejscowym chmielem, jako jednym ze składników. Główną atrakcją Bromölla jest największa w Europie fontanna z płytek ceramicznych. Przedstawia parę scanisaurusów. Materiał do jej budowy pochodzi z miejscowej fabryki, która na początku XX wieku zatrudniała polskich pracowników sezonowych z Galicji. Wizyta w średniowiecznym kościele w Gualöv pozwala cofnąć się w odlegle czasy. Kiedy znaleźliśmy się w jego skromnym wnętrzu natrafiliśmy na ciekawą ambonę. Przyglądaliśmy się drewnianym ornamentom sakralnym...
...i staremu wydaniu Biblii. Zaskoczył nas skromny wygląd ołtarza… … a przede wszystkim średniowieczne, świetnie zachowane malowidła ścienne. Następnym punktem naszej podróży był Kristianstad, jedno z większych miast Skani. Jego część tworzy najniżej położony obszar w Szwecji. Jest jednym ze 134 miast posiadających status historycznego miasta w Szwecji. Posiada herb króla duńskiego, który ufundował miasto. Kościół Świętej Trójcy w Kristianstad z początku XII wieku uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kościołów protestanckich w całej Skandynawii.
Mnie najbardziej zastanowił ów drogowskaz we wnętrzu świątyni. Dzięki niemu nie ma szans na zgubienie się... Ale chyba najbardziej zaskoczył mnie... kącik do zabawy dla dzieci. Takie szwedzkie udogodnienie dla wiernych. Nie ukrywam, że ta płyta nagrobna trochę mnie przeraziła. W kościele spoczywa córka duńskiego króla Chrystiana IV, Hedevig pochowana ze swoim mężem. Przed nami imponujące organy, największe w krajach nordyckich, zbudowane w XVII wieku z polecenia duńskiego króla.
Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz świątyni możemy znaleźć wiele pamiątek z jej historii w formie nagrobków, płyt pamiątkowych i epitafiów. W Kristianstad znajdziemy ślady rodaków. Tu mieszkał były król Polski Stanisław Leszczyński. Po zwiedzeniu głównych atrakcji miasta zatrzymaliśmy się na lunch w jednej z miejscowych restauracji. Zamówienie jednak nie było łatwe ;) Menu tylko w języku szwedzkim ;))) Do wyboru... do koloru ... Z Kristianstad udaliśmy się do Bäckaskog, gdzie znajdował się średniowieczny klasztor norbertanów, a po reformacji zamek, który należał najpierw do korony duńskiej, a następnie szwedzkiej. Król wygląda groźnie, a na stanie zamku jest też biała dama...
Przeprawiliśmy się promem na wyspę Ivö na jeziorze Ivösjön w poszukiwaniu skamieniałych szczątków dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt. Z opowieści Daniela, miejscowego eksperta i pasjonata wynikało, że wciąż można na coś trafić... Droga powrotna z wyspy … Typowe domki na południu Szwecji. Podobno Szweda na urlopie z dala od domu dręczy najbardziej myśl, że trawa w jego ogródku zbytnio urosła ;) Położona na 33 wyspach Karlskrona pożegnała nas pięknym zachodem słońca. W oddali mijaliśmy centrum Karlskrony przygotowujące się do snu.
Ten prom został zbudowany w Stoczni Gdańskiej. Gdyby nie ten schemat… mielibyśmy problem :). Na promie nie mogło zabraknąć zdjęcia królowej Szwecji, matki chrzestnej statku. Dotarliśmy do terminalu promowego w Gdyni. Gdynia przywitała nas deszczem. A mówi się, że to w Szwecji panuje niesprzyjająca pogoda...

najbliższe galerie:

 
KARLSKRONA
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Karlskrona 2014
1pix użytkownik pasazerka odległość 0 km 1pix
Szwecja - weekendowy rejs do Karlskrony
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Karlskrona
1pix użytkownik u-optymisty odległość 0 km 1pix
Karlskrona
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
Karlskrona 1
1pix użytkownik u-optymisty odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 01.03.2016 18:52

Nola, ja pierwszy raz spotkałam się z takim "zjawiskiem" w Szwecji, natomiast w Rydze niestety nie widziałam. Faktem jest, że dzieci się nie nudzą :)))
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 01.03.2016 18:49

Paweller, namawiam Cię do tego kierunku. Skania jest urocza i warta odwiedzenia.
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6766) dodano 28.02.2016 12:57

Przyjemna wycieczka:) Te udogodnienia dla dzieci też widziałamw kościołach w Rydze, więc w tych północnych krajach to jest chyba dość popularne. Dzieciaki przynajmniej się nie nudzą w kościele;)
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 28.02.2016 00:11

Ja klimatów skandynawskich osobiście jeszcze nie poznałem, ale kiedyś na pewno wybiorę się na taką objazdówkę po Danii, Szwecji i Norwegii ..., pozdrawiam:)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.02.2016 22:05

Romana, miło Cię gościć. Jak na jeden raz to i owszem ... ale czuję niedosyt.
Serdecznie pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.02.2016 22:03

Satan, masz rację, Skandynawia jest ciekawa... sama mam jeszcze ochotę tam pojechać. Dzięki za odwiedziny.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.02.2016 22:00

Marcin, dziękuję i pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 27.02.2016 18:59

Całkiem sporo zobaczyłaś w tej Skanii. Chętnie obejrzałabym jeszcze jakąś galeryjkę ze Szwecji.
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3162) dodano 27.02.2016 14:27

Ciekawa objazdówka. Same klimaty skandynawskie bardzo mi podchodzą. Obejrzałem z zainteresowaniem.

Pozdrawiam ;-)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.02.2016 10:25

Bardzo przyjemna wycieczka.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!