m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Fasil Ghebbi to kompleks zamków w mieście Gonder, które w XVII i XVIII wieku pełniły funkcję rezydencji cesarzy Etiopii. Bywa określany jako „afrykański Camelot”. Miasto Gonder zostało założone w 1636 roku przez cesarza Fasiledesa (1632-1667) i wkrótce stało się politycznym i handlowym centrum Etiopii. Bogaty ośrodek zaczął przyciągać rzemieślników i artystów z całego kraju. Wedle przekazów, pierwszy zamek został zaprojektowany przez budowniczego z Indii, kolejne były już budowane przez samych Etiopczyków. Jak zaświadcza szkocki podróżnik James Bruce, który przebywał podówczas w Etiopii, w pracach uczestniczyli też budowniczy pochodzenia greckiego. Jest również możliwe, że pewien wpływ na powstanie zamków mieli jezuici portugalscy. Biblioteka Jana I - dwupiętrowa biblioteka królewska została wzniesiona przez syna Fasiledesa - cesarza Jana I (1640-1682. Kompleks służył jako siedziba etiopskiego ośrodka władzy do 1864 roku.
Na kompleks Fasil Ghebbi składają się zamki, pałace, kościoły oraz inne budynki. Architektonicznie Fasil Ghebbi przypomina europejskie zamki średniowieczne i bywa określany jako „afrykański Camelot”. Całość otoczona jest kamiennym murem o długości 900 metrów. W skład zespołu pałacowego wchodzą m.in.: pałac Fasiledesa - zbudowany z drewna i gliny ok. 1640 roku, trzypiętrowy pałac cesarza Fasiledesa jest największą budowlą kompleksu.
Na pierwszym planie widoczny potomek cesarza z królewskiego rodu Salomona odwiedzający własność przodków.
Jego architektura zdradza wpływy portugalskie, indyjskie i aksumickie. Odrestaurowany w latach 1999-2002 przy pomocy środków UNESCO. Fasilides pochodził z dynastii salomońskiej, wywodzącej swoje rzekome pochodzenie od starożytnego króla Salomona oraz królowej Saby. Urodził się 20 listopada 1603 roku. 12 lutego 1628, niecieszący się popularnością cesarz Susnyjos I ( ojciec Fasilidesa ), za sprawą prowadzących w Etiopii misje jezuitów, oficjalnie podporządkował się papiestwu w Rzymie. Decyzja cesarza spowodowała wewnętrzny zamęt w całym kraju, gdzie od ponad tysiąca lat prawie wszystkich chrześcijan reprezentował Kościół koptyjski. Fasiledesa, który był przeciwny jezuitom próbował podobno nakłonić swojego ojca do zmiany polityki, bezskutecznie. Dopiero po abdykacji ojca, przejął tron 14 czerwca 1632 roku i w tym samym roku oficjalnie przywrócił tradycyjną wiarę Etiopczyków, czego wyrazem było sprowadzenia nowego abuny od patriarchy Aleksandrii w celu odnowienia stosunków z Kościołem koptyjskim.
Duchowni koptyjscy chcieli jezuitów skrócić o głowę na co nie zgodził się Fasilides, odesłał ich żywych z Etiopii. Wśród budowniczych pałacu Fasil Ghebbi znajdowali się prawdopodobnie Felaszowie (czyli etiopscy Żydzi) oraz Hindusi. Kilka ujęć z wnętrza pałacu. Gonder stał się z czasem faktyczną stolicą Cesarstwa Etiopii, a sam Fasiledes, choć większość czasu spędzał na wyprawach wojennych, oraz podróżach, jest uznawany za pierwszego z tak zwanych „cesarzy gonderskich.
Pałac Jozue I Wielkiego - jeden z najbardziej bogato zdobionych pałaców na terenie kompleksu, wzniesiony przez Jozue I Wielkiego (1686-1706 ). Za czasów swojej świetności miały zdobić go ornamenty z kości słoniowej, złote liście, kamienie szlachetne i malowidła. Został częściowo zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1704 roku oraz podczas bombardowań brytyjskich w 1941 roku. Dach się nie ostał. Pozostałości polichromii sufitowej. Jozue I Wielki był wnukiem Fasilidesa, a sam był cesarzem w latach 1682 - 1706.
Jan I był cesarzem Etiopii w latach 1667-1682 i był 4 synem Fasilidesa. Na zdjęciu jego pałac... ... i biblioteka po raz kolejny. Jan I prowadził politykę separacji ludów etiopskich pod względem religijnym.
Wprowadził między innymi zarządzenie zakazujące kontaktów między wyznawcami różnych religii, na przykład islamu, chrześcijaństwa, czy animizmu. Ze względu na zamieszanie w państwie, jakie spowodowali jezuiccy misjonarze Jan zdecydowanie przeciwstawiał się wpływom europejskim. W 1669 roku cesarz rozkazał gerazmaczowi Mikaelowi wypędzić wszystkich katolików żyjących jeszcze w Etiopii. Ci, którzy nie zmienili wiary i nie wstąpili w szeregi koptyjskiego Kościoła Etiopii, zostali zesłani do sułtanatu Sannaru, mieszczącym się na terenie dzisiejszego Sudanu. W innym przypadku zostało zabitych sześciu franciszkanów wysłanych do Etiopii przez papieża Aleksandra VII w celu nawrócenia Etiopczyków na katolicyzm. Kolejny dowód, że religia to źródło konfliktów i wojen, cierpienia i śmierci... miłość Boga i bliźniego to tylko cząstka każdej religii.

najbliższe galerie:

 
Gonder,  miasto w Etiopii
1pix użytkownik pedro1912 odległość 0 km 1pix
Etiopia cz.  13 - Gondar;  kościół Debre Birham Selassie.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Etiopia cz.  14 - Gondar;  łaźnie Fasilidesa.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Etiopia: Gonder - afrykański Camelot
1pix użytkownik magdalena odległość 8 km 1pix
Etiopia cz. 17 - Wioska felaszy.
1pix użytkownik wmp57 odległość 9 km 1pix
Ethiopia
1pix użytkownik rudeboy78 odległość 50 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5758) dodano 04.06.2016 09:39

Miejsce zupełnie nie pasujace do klimatu Etiopii. Robi jednak wrażenie. Ładnie je obfotografowałeś:))

gabi użytkownik gabi(wpisów:2530) dodano 04.06.2016 09:11

Gonder zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Konfrontacja takich budowli z XVII wieku z chatynkami, jakie znajdują się współcześnie tuż obok szokuje.
Z przyjemnością obejrzałam, zwłaszcza, ze sama stamtąd nie mam nawet jednego zdjęcia, zapomniałam naładować.
pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5343) dodano 02.06.2016 18:13

Bardzo ciekawe miejsce. Obejrzałem z przyjemnością. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!