m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Podobno włoskie wakacje należy planować latem. świetna pogoda gwarantowana, ale i tłumy wszędobylskich turystów też. Ja wybrała się tam na chwile przed Bożym Narodzeniem. Pogoda nie była wcale taka zła ( w porównaniu z naszą zimą można rzec, że przyjemnie łagodna i ciepła), a i turystów jak na lekarstwo.  Rzym przecięty jest Tybrem, rzeką, o której naczytałam się nie tylko w fachowej literaturze dla turystów, ale i w wielu powieściach. Okoliczności miejskich krajobrazów, przyznaję - piękne, ale sama rzeka... no cóż... Nie ma co ukrywać, ale południe Europy ma pecha co do susz, dlatego rzeki w wielu miejscach nie są w stanie tak szybko się zregenerować. Rzym, jako miasto, wiele już widział i przetrwał mnóstwo historycznych zawirowań. Ślady antycznych budowli są widoczne niemal wszędzie.   Wszyscy znają legendę o synach Marsa, Remusie i Romulusie. Historycy twierdzą, że wszystko zaczęło się jeszcze w epoce żelaza, na szczycie Palatynu, gdzie powstała pasterska osada.   Historię miasta, a więc właściwą historię Rzymu, liczymy od 21 kwietnia 754 r.p.n.e., bo to w tym dniu Romulus założył Rzym i stał się jego pierwszym władcą.
Historia antycznego Rzymu to też historia pisana krwią, w myśl idei: chleba, wina i igrzysk. Budowla wzniesiona pod koniec I wieku n.e. Była światkiem polowań na dzikie zwierzęta, niezliczonych walk gladiatorów i męki pierwszych chrześcijan. Ostatnie igrzyska odbyły się tam w pierwszej połowie VI wieku.  Ciekawą sprawą są masowe mordy pierwszych chrześcijan w Koloseum. W zasadzie nie ma na to dowodów. Są natomiast wskazówki, iż takie kaźnie miały miejsce w Cyrku Nerona. Stając na Placu Weneckim od razu rzuca nam się w oczy ogromny marmurowy kloc. Ołtarz Ojczyzny - to jednocześnie pomnik Wiktora Emanuela II i Grób Nieznanego Żołnierza. Miejsce upamiętniające zjednoczenie Włoch.
Spacerując od Ołtarza Ojczyzny do Koloseum i z powrotem.... ... muszę się przyznać, że nie mogłam spamiętać, które forum, jak się nazywa, ale ilość starożytnych kamieni i architektonicznych szczątków powala (przynajmniej mnie, bu uwielbiam ruinki:) Świątynia Apollina Sosianusa. Podobno pierwsza świątynia ku czci Apolla powstała w tym miejscu około 400 lat przed Chrystusem. Kolejna porcja ruinek wokół świątyni Apollina.
Largo di Torre Argentina (w skrócie Largo Argentina). Miejsce odkryto na początku XX wieku, w ramach prac budowlanych. Badania archeologiczne wykazała, że to tu zbierał się rzymski senat i to właśnie tu zabito Juliusza Cezara. Dziś jest to również królestwo kotów. Upodobały sobie to miejsce i żyją w zgodzie ze starożytnymi duchami miasta.
Historii Rzymu nie da udzielić się od historii Chrześcijaństwa. Miasto naszpikowane jest wręcz kościołami. Rzym, to też Watykan. Choć stanowi on odrębne państwo, z odrębnymi uregulowaniami prawnymi i własnymi monetami euro, to jako część miast nie da się go po prostu pominąć.
Analizując historię papiestwa często wzdrygamy się na nazwisko Borgia (i kilku jemu podobnych). Rodrigo Borgia stał się w historii symbolem wszystkiego tego, czym głowa kościoła być nie powinna. Ale często zapomina się o tym, że to właśnie w on (i inni mu podobni) wnieśli spory wkład w wygląd dzisiejszego Watykanu. Pałac papieski, dzieła sztuki, freski - większość tego, co dziś tak podziwiamy pochodzi właśnie z tamtych czasów.     Ciekawostką jest, że Watykan posiada własną stację kolejową i 200 metrów torów (ale chyba żadnych stałych kursów nie ma). Bazylika Matki Bożej Większej, poświęcona Marii z Nazaretu. Kościół ładny, ale niebo nad nim o wiele piękniejsze...
Panteon. To podobno jedyny nie zmieniony, starożytny obiekt w dzisiejszym Rzymie. Świątynia wszystkich bogów wzniesiona na Polu Marsowym.   Panteon jako miejsce pogańskiego kultu uniknął rozebrania, jak inne tego typu świątynie, gdyż na początku VII wieku został podarowany przez ówczesnego cesarza wschodniorzymskiego papieżowi Bonifacemu IV. Ten z kolei przemianował świątynie na kościół pw. św. Marii Panny od Męczenników nadając mu tym samym charakter miejsca chrześcijańskiego kultu. Usta Prawdy - to chyba mój rzymski ulubieniec. Nikt nie jest w stanie powiedzieć skąd się wziął i jaką kiedyś spełniał funkcję. Legenda związana z tym medalionem mówi, że gdy kłamca włoży dłoń do ust tegoż oto osobnika, straci ją.  Rzym znany jest też ze swoich placów. Piazza Navona to jedno z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia.
Trastevere - czyli w nadwiślańskiej gwarze Zatybrze. Moim zdaniem jedno z najurokliwszych miejsc w Rzymie. Dzielnica pełna wąskich uliczek, małych knajpek i starych kamienic. Idealne miejsce na wieczorny spacer. Nie odczuwa się tu już takiego zgiełku miasta. Można odetchnąć i dobrze zjeść.   Słońce zachodzi nad Rzymem i choć jest zimowe, to i tak sporo cieplejsze od naszego.

najbliższe galerie:

 
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
1pix użytkownik kasai87 odległość 0 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Roma
1pix użytkownik immaqlata odległość 0 km 1pix
Rzym, nie tylko zabytki...
1pix użytkownik walizka odległość 0 km 1pix
Rzym - spacer po mieście
1pix użytkownik kropla_wody odległość 0 km 1pix
Rzymska opwiesc- czesc pierwsza
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7248) dodano 11.03.2016 14:09

Na ten rok zaplanowałem włoskie wakacje, może mi się uda wyskoczyć na jakąś wycieczkę do Rzymu, nawet bardzo bym chciał, bo widzę, że jest cudnie tam:)
Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1067) dodano 09.03.2016 09:06

Miło było powspominać. Fajne kadry.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3033) dodano 07.03.2016 22:02

Podoba mi się Rzym w Twoim obiektywie.Mialam okazję tam być 2 razy po 10 dni i tak krótko 😉. A 2 i 3 świetne.Pozdrawiam.

muzelea użytkownik muzelea(wpisów:167) dodano 07.03.2016 21:56

wielkie dzięki za miłe słowa :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6134) dodano 07.03.2016 21:10

Bardzo ciekawe spojrzenie na Rzym... Pozdrawiam serdecznie :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 07.03.2016 21:01

Rzym w pełnej krasie, ciekawe spojrzenie na Wieczne Miasto, szczególnie na 2 i 3 zdjęciu.
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2752) dodano 07.03.2016 20:42

Piękne kadry, cudowne klimatyczne światło, Rzym piękniejszy niz widziałem w naturze - super galeria.
Pozdr...

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 07.03.2016 20:14

fajny spacer, ogladam i kręcę glową dookoła, bo wszystko cudowne... ja bym tam musiała z miesiąc być...:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!