m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zwiedzanie Cinque Terre zaczynamy od przeglądania mapy. Możemy to robić nie ruszając się z fotela. 

O poranku przyjeżdżamy na nadbrzeże portowe w La Spezia. Nie możemy znaleźć miejsca parkingowego, ale pojawia się uczynny czarniutki Afrowłoch, który za niewielką opłatą wskazuje nam jakieś właśnie zwolnione miejsce. Parking też nie jest drogi. Zaledwie 5.60 Euro za cały dzień.
Spoglądamy na położoną na wzgórzu dzielnicę miasta i usiłujemy dostać się na pokład statku. Za chwilę odpłyniemy. Płynąc mijamy potężny kontenerowiec i widoczne na horyzoncie góry masywu Carrara.
Mijamy również stojący na redzie wielki statek pasażerski. Przepływamy obok bazy marynarki wojennej.
Kolejną atrakcją są ulokowane w tym rejonie hodowle małży.
Po kilkunastu minutach na horyzoncie pojawia się Portovenere, niewielkie miasteczko w Ligurii, jedno z najpiękniejszych miejsc na zachodnim wybrzeżu Włoch. W 1997 roku razem z Cinque Terre zostało uznane za część Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stojący na skalistym cyplu kościół Św. Wawrzyńca został wzniesiony pomiędzy rokiem 1118 a 1130, po tym, gdy Portovenere zostało włączone do Republiki Genui. Był on wielokrotnie restaurowany i dlatego zachował się w dobrym stanie. Ten  piękny kościół, położony jest w ścisłym centrum miasta, niedaleko zamku Doriów. Co roku, 17 sierpnia, obchodzone jest tu święto „Białej Madonny”, patronki Portovenere. Mijamy skalisty przylądek na którym wznosi się kościół i zamek, a z urwistej skały, przed laty skakał do wody Lord Byron.
Ach ci romantycy !
Przepływamy wzdłuż skalistego wybrzeża aby po kilkunastu minutach,  u podnóża gór, dojrzeć jedno z najpiękniejszych miasteczek tego regionu - Riomaggiore. Wpływamy do skalistej zatoki i miasteczko mamy jak na dłoni. Przemieszczamy się główną ulicą idąc wciąż wyżej i wyżej.
Im wyżej tym ładniejszy widok na szczyty domów i na morze. Tutaj, w górnej części miasta, znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. W dole widać stację kolejową z gęstniejącym tłumem na peronie. Widać wykutą w skale ścieżkę zwaną Droga Miłości. Niestety nie mogliśmy nią powędrować bo wiodąca do niej brama była zamknięta na kłódkę. Skoro o miłości mowa to Halinka kocha psy. Z wzajemnością. Nie mogąc wędrować Drogą Miłości do Manaroli popłynęliśmy statkiem.
Statek dopływał do przystani u podnóża skały i było by pięknie gdyby nie tłum ludzi oczekujących na niego. Nie opuściliśmy przeto naszych miejsc na pokładzie i popłynęliśmy dalej.
Po drodze minęliśmy miasteczko Corniglia. Trzecim, oprócz Portovenere i Rigomaggiore, miejscem wartym odwiedzenia jest Vernazza.
W zatoce do której dopływamy,
u podnóża ciekawej skały kołyszą się łódki. Jesteśmy na głównej ulicy Vernazzy. Historia miasta sięga XI. Kiedyś była tu wioska rybacka, a położony na wysokiej nadmorskiej skale Zamek Doria (XV w) bronił okolicy przed piratami.
25 Października 2011 r Vernazzę dotknął kataklizm. Po ulewnych deszczach nastąpiła gwałtowna powódź, której towarzyszyły lawiny błotne. Teraz miasto odbudowano, a o kataklizmie i walce z żywiołem  przypomina ten plakat. Za dar ocalenia wielu domów i ludzi mieszkańcy Vernazzy postawili kaplicę poświęconą Matce Boskiej. Centrum Vernazzy zwrócone jest ku morzu. Piazza Marconi stanowi deptak zastawiony stolikami restauracji i kafejek Przy Piazza Marconi stoi kościół pod wezwaniem Świętej Małgorzaty Antiocheńskiej zbudowany ok. 1318 r.
 Wnętrze kościoła. W okolicach Piazza Marconi jest tłoczno. Nawet miejsca na krawężnikach zajęte.
Plaża nad brzegiem bajora przy Piazza Marconi nie wydaje się zbyt atrakcyjna. No ale jak mawiali starożytni Rzymianie de gustibus non est disputandum. Tu już nie ma tłoku tylko trochę twardo. Są również puste miejsca czekające na plażowiczów szukających samotności. Przed nami Monterosso. Miło pospacerować malowniczymi uliczkami starego miasta
i zagłębić się w urocze zakątki takie jak na tym i dwóch następnych zdjęciach. Obiektyw skierowałem na dłonie kreślące obrazek zazdroszcząc artyście, że ja tak nie potrafię. Pomału opuszczamy miasto kierując wzrok ku pięknej hotelowej plaży. Jeszcze można przysiąść kojąc wzrok widokiem skał i morza
aby po chwili dołączyć do tłumu oczekującego na statek.

najbliższe galerie:

 
Cinque Terre (Pięć Ziem)
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Cinque Terre
1pix użytkownik misiog odległość 1 km 1pix
Włochy - Vernazza
1pix użytkownik nola76 odległość 2 km 1pix
Vernazza, Cinque Terre - inne oblicze
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 2 km 1pix
02 WŁOCHY Cinque Terre
1pix użytkownik paweller75 odległość 2 km 1pix
Włochy-Vernazza
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 16.03.2016 20:30

I znów pięknie, kolorowo i turystycznie. Kadry I Klasa:)
Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 16.03.2016 14:29

Paweł zdecydowanie odradzam odwiedzenia tego miejsca w sezonie;) No chyba ze lubisz tłumy, ale nie takie zwykłe tłumy, tylko mega ogromne, ze nie mieścisz sie przykładowo na statek albo do pociagu zeby się przemieścić między jedną a druga miejscowością;)
pozdrawiam:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 16.03.2016 13:25

Jacek, mi najbardziej się podoba Wasza aktywność i umiejętność cieszenia się życiem, co nie każdemu stypendyście ZUS jak to ładnie określasz jest dane.
Tylko pogratulować,
pozdr.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 16.03.2016 12:22

Gabi.Cieszę się, że jak zwykle pochwaliłaś i te moją galerię. Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 16.03.2016 12:21

Klavertjever. Życzę udanej wyprawy do Italii. Tle tam pięknych miejsc, że trudno się na coś zdecydować. Nie wiem tylko jak będzie w tym roku z przekraczaniem granic. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 16.03.2016 12:16

Podrózninko. Dziękuję za radę. W ostatniej galerii wrzuciłem zdjęcia w takiej wielkości w jakiej je zrobiłem i jest OK. Pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.03.2016 10:36

Przed chwilą zajrzałam do galerii Olaf a teraz u Ciebie podziwiam urodę Włoch.
Cudny region zaprezentowałeś. Na przyszły rok, muszę zaplanować Italię, choć wiem, że będzie trudno coś wybrać. Uwielbiam góry, ale takie kolorowe miasteczka z duszą, też mnie pociągają.
Świetna i malownicza galeria.
Pozdrawiam.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 13.03.2016 20:31

Jacek, piękne miejsce i jak zawsze u Ciebie interesujący opis, bardzo fajne są Wasze wojaże.
pozdr.

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 13.03.2016 08:31

Hehe, taki ze mnie znawca, a ani razu jeszcze tam nie byłem :))) Ale faktycznie dawno temu Włochy bardzo mnie pasjonowały. Do tego stopnia, że nawet zacząłem się uczyć włoskiego. Oczywiście skutek jest mizerny, więc swoje uwielbienie przerzuciłem na Hiszpanię :))) Okazuje się jednak, że smykałkę do języków mam na poziomie kury i biegle władam tylko łaciną gdy się zdenerwuję...
Hm.. z tym doradzaniem, to nie bardzo wiem co napisać. Ja po prostu zdjęcia na portal wrzucam o takiej wielkości w jakiej zrobiłem. Nie zmniejszam ich. Proponowałbym zapytać Przemysława o tę kwestię. On jest lepszym nauczycielem niż ja.
Udanej niedzieli życzę!

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 12.03.2016 21:19

Podrozninko. Jak widać jesteś znawcą Włoch. Ja też bym w rankingu ciekawych miejsc we Włoszech wybrzeże Liguryjskie lokował na dalszym miejscu po Dolomitach, Toskanii, Umbrii, Rzymie i okolicach Jeziora Garda. Na Sycylii, Sardynii i w Kalabrii jeszcze nie byłem. Zdjęcia nie wskakują na cały ekran i nie wiem co zrobić, żeby wskakiwały. Może mi coś doradzisz. Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 12.03.2016 21:12

Pawellerze. Po naszej wizycie na Wybrzeżu Liguryjskim stwierdziliśmy, że warto się tam wybrać, ale tylko raz i wystarczy. U szczytu sezonu musi tam być okropnie tłoczno. Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 11.03.2016 14:21

Hm, pewnie gdybym się tam wybrał w lipcu, to te tłumy byłyby ze dwa - trzy razy większe? ..., bardzo udana galeria, fajny opis ..., i bardzo się podobało, pozdrawiam:)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 09.03.2016 13:58

Dzień dobry.
1. W kategorii "Włochy" Cinque Terre są u mnie na bardzo wysokim miejscu. Zaraz za Sycylią, Sardynią, Kalabrią, Rzymem, Toskanią i Dolomitami.
2. Niedawno chyba Tereza też prezentowała galerie z tego miejsca. Urokliwe miasteczka. Przepadam za takimi klimatami. Podobało mi się. Szkoda, że zdjęcia nie wyskakują na cały ekran... :/
3. Oj oj, no to co to za miłość, która jednej głupiej kłódki nie sforsuje? Hm? :))))
Uśmiechniętej środy życzę!

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 09.03.2016 13:51

Mietku. Radzę ruszyć się z fotela, zabrać swoje dziewczyny i ponownie wybrać się do Włoch może już nie na narty, ale na spacer po górach i włoskie przysmaki zakrapiane winem. Mamy to w przyszłorocznych planach bo w tym roku czekają na nas Zadar i okolice. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 09.03.2016 13:46

Nolu. Jak czytam Twój komentarz to widzę, że pomimo iż byliśmy w Cinque Terre w różnym czasie to odczucia nasze są podobne. Kraina mocno przereklamowana, ale cóż trzeba ją "zaliczyć", a na wakacje wybrać jakiś inny region Włoch nieco dalej od morza np. Jezioro Garda, Umbrię czy Góry Sibillini. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 09.03.2016 13:38

Paniwu. Dziękuję za miły wpis. Dobrze było Tobą wędrować, a nawet po mimo tłoku i pewnych niedogodności zła się nie lękałem bo byłaś ze mną. Serdeczności.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 09.03.2016 13:33

Przemku. Dobrze wiedzieć, że gdy "klasycy" portalu, pod szafę na stojąco wchodzili Ty przecierałeś szlaki. Chapeau bas ! Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 09.03.2016 13:30

Achernarze, Lucy, Barbaro, Sona-Doro, Antalo, Kalino. Dziękuje za odwiedziny mojej galerii i komentarze. Pozdrawiam.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 08.03.2016 21:00

Mocno doceniam taką szczerą - żywą realcję :) bo w czerwcu tam będę :) Pozdrawiam

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 08.03.2016 16:58

Uroczo i takie podobne te miasteczka... Skały niezwykle ciekawe...

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 08.03.2016 14:41

Ależ tam pięknie! Zatesknilam za Włochami ...
Pozdrawiam

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 08.03.2016 14:18

O matko!:) Myślałam, że takie tłumy to mogły być tylko w lipcu i sierpniu, a jednak we wrześniu też nie lepiej. To jest piękny region Włoch, naprawde warto tam pojechać, ale nie w sezonie. Tłumy ludzi dosłownie wszędzie, w pociągu, na statkach, na ulicach, w knajpach, na mini plażach skutecznie potrafiły zniechęcać. Ścieżka Miłości nadal zamknięta? Myślałam, że od 2013 już zdążyli ją otworzyć. Też żałowałam, że nie udało nam się nią przejść, ale nie udało się nam sforsować bramy zamkniętej na kłódce;)
pozdrawiam:)

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 08.03.2016 11:37

Jacku! Siedzę w fotelu i przeżywam wraz z wami szalone emocje. Piękną mieliście wycieczkę. Piękna ta kraina "Pięciu Ziem". Być może raj na ziemi z palmami. Dziękuje i pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:631) dodano 08.03.2016 09:36

Oj, tłoczno, tłoczno!!! To była ta ciemna strona tej wyprawy. Miało być romantycznie, a tu tzw. "ścieżka miłości" zamknięta na kłódkę i to podobno od kilku lat. Skandal!!! Ale nie odebrały te mankamenty uroku naszej wyprawie. Zwiedziliśmy miasteczka Cinque Terre spacerując po ślicznych uliczkach i oglądając je od strony morza. Jedna i druga wersja oglądu bardzo mi się podobała. Tylko ten niesamowity tłok, Uff! Dzięki za tą wycieczkę, z drobnym całusem.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 08.03.2016 09:16

Tłoczno ale pięknie. Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 08.03.2016 09:12

Bardzo malownicza część Ligurii. Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 08.03.2016 00:00

Po prostu przepięknie i niezwykle wspomnieniowo!
Serdecznie pozdrawiam!
PS: I baaardzo przepraszam: w Cinque Terre, to ja byłem jeszcze w czasach, gdy "klasycy" portalu, pod szafę na stojąco wchodzili...;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!