m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (32):

 
Z Kaśką lądujemy w Bolonii, a że nas nie stać na Lamborghini, do Florencji dojeżdżamy wielkimi prędkościami lecz innym środkiem transportu. Do zrealizowania tej wycieczki zainspirowała mnie książka „Inferno” Dana Browna. Zilustrowanie zabytków Florencji opisanych w książce było znakomitą przygodą pogłębiającą przekazaną tam treść, jak i dobrym pomysłem na własną wycieczkę po stolicy Toskanii. Powieść ta staje się czymś więcej, kiedy sami zobaczymy miejsca czy dzieła sztuki, które w niej występują. Niezaprzeczalną zaletą Dana Browna jest to, że potrafi przeprowadzić przez skomplikowany świat sztuki w sposób lekki i ciekawy. Florencja na tle Apeninów, kolebka renesansu. Miasto, w którym swoje pierwsze kroki stawiało dwóch największych  tytanów odrodzenia -  Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Siedziba Medyceuszy. Tu urodził się Dante Alighieri.
Widok na symbole Florencji - potężną kopułę na katedrze Duomo, wieżę pałacu Vecchio oraz wieżę Badia Fiorentina. Zaczynamy od korytarza Vasariego, który ciągnie się przez pół miasta i do którego tylko nieliczni mają wstęp, a jego dzieje fascynują od ponad 400 lat. Prowadzi z pałacu Pitti przez most Ponte Vecchio,  galerię Uffizi do pałacu Vecchio. Korytarz powstał w XVI wieku na rozkaz ówczesnego władcy miasta, Kosmy Medyceusza. W korytarzu Vasariego mieści się obecnie galeria obrazów, w której znajduje się ponad 1000 prac, głównie autoportretów, takich artystów jak Velazquez, Canova, Rubens czy Delacroix. Most Ponte Vecchio z widocznym u góry korytarzem Vasariego.
Inaczej - Most Złotników. Galeria Uffizi.  Żeby obejrzeć w tej galerii dzieła takich mistrzów jak : Rafael, Leonardo da Vinci, Boticcelli, Rembrant, Caravaggio, po bilety trzeba stać godzinami,  w długiej czasami na kilkaset metrów kolejce. Wejście korytarza do pałacu Vecchio z galerii Uffizi. Pałac Vecchio przy Piazza della Signoria -  niezwykłe miejsce, gdzie rzeźby światowej sławy stoją tak sobie po prostu, na ulicy. ”Fontanna Neptuna” zaprojektowana przez Bartolomeo Ammannatiego. Kopia Dawida - Michała Anioła. Oryginał stoi w galerii dell’ Accademia.
”Perseusz z głową Meduzy”- rzeźba z brązu autorstwa Benvenuto Celliniego. Idziemy dalej, zostawiając za sobą Plac Piazza della Signoria. I stając na placu Piazza del Duomo przed katedrą Santa Maria del Fiore znaną również jako II Duomo, wykrzykujemy głośne wow. Wykonana w całości z marmuru. Z Carrary sprowadzono biały marmur, z Prato zielony a różowy z Maremmy. Kolorowy kamień, ułożony przede wszystkim w geometryczne wzory zdobi wszystkie elewacje katedry. W panoramie miasta z daleka jest widoczna czerwona bryła sklepienia przykrywającego wschodnią część kościoła.
Przekrycie zostało zaprojektowane na planie ośmiokąta. Jest to nowatorskie rozwiązanie, które na stałe weszło do historii architektury. W środku freski na sklepieniu nad prezbiterium. Baptysterium San Giovanni ... ... gdzie mieszczą się sławne  „Drzwi Raju” - dzieło Lorenzo Ghiberti. Bazylika San Lorenzo z XV wieku. Pałac Medyceuszy ...
... zbudowany w latach 1444-1462 dla Cosimo de' Medici. Po zwiedzeniu Florencji, odwiedziłyśmy jeszcze Pize i Livorno. A w marzeniach pozostawiłam Volterę, która również została opisana w pewnej powieści.

najbliższe galerie:

 
Włochy-Florencja cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
FLORENCJA - rekonesans w chmurach i deszczu . . .
1pix użytkownik jasko227 odległość 0 km 1pix
Italia , Florencja cz. 2 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Italia - Santa Croce i Piazza della Signoria
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Florencja
1pix użytkownik warika odległość 0 km 1pix
Włochy - Toskania
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 14.08.2016 23:11

Świetnie wygląda kopuła od wewnątrz ..., oczywiście z zewnątrz jeszcze lepiej, jest wizytówką miasta i teraz to nie wyobrażam sobie Florencji bez Duomo ..., super galeria ..., pozdrawiam:)

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 13.08.2016 19:19

Arla - dzięki za podpowiedzi i już nie mogę się doczekać :). Pozdrawiam...

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 13.08.2016 18:17

jasko227 - na via Maggio polecam Ci degustację pizzy za grosze. Jest to parę kroków od Palazzo Pitti.

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 13.08.2016 18:04

jasko227 - To widok z Piazzale Michelangelo. Jeździ tam nawet autobus z pod dworca kolejowego ... bodajże 15.

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 12.08.2016 08:46

no cóż - prawdopodobnie za miesiąc będzie mi dane zajrzeć do Florencji i w tym kontekście Twoja galeria będzie mi szczególnie pomocna ( zwłaszcza,że śladami "Inferno" chciałem podążać ). Piękne zdjęcia,bardzo przyjemnie się ogląda - gratuluję !. Jęśli mógłbym uzyskać namiary na punt widokowy ze zdjęcia nr 7 to będę dozgonnie wdzięczny :). Pozdrawiam...

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 21.03.2016 08:47

'Inferno' jeszcze nie przeczytałam, ale przyznaję że zaintrygowałaś mnie tą swoją Florencją na tyle, że chyba sięgnę do Brown'a :-)
Pozdr.

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 20.03.2016 11:48

Obejrzałam z wielką przyjemnością. Florencja jest przepiękna !!! Byłam 2 dni przed Wami ;))) pozdrawiam serdecznie

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 19.03.2016 12:42

świetny spacer śladami lektury... Jak to dobrze, że to jest możliwe... I niech zostanie jak najdłużej...

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3061) dodano 19.03.2016 06:29

Ależ ładnie w Twojej Florencji.Mam podobnie, często po przeczytaniu książki-jej bohaterowie wyznaczają moje szlaki .Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!