m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Miejsce znane,lubiane i z chęcią przypuszczam przez turystów odwiedzane.Nie wiem,czy moja galeria coś nowego wniesie,ale mam cichutką nadzieję,że przynajmniej tych co jeszcze nie byli na wodospadach Krka,choć trochę zachęci. Zapraszam zatem do oglądania,a my zwiedzanie zaczniemy od młynów wodnych ... Młyny wodne w Parku Narodowym należą do systemu urządzeń wodnych na rzece Krka z okresu poprzedzającego uprzemysłowienie. Od zawsze symbolizują siłę ekonomiczną tego terenu i w historii często były przyczyną konfliktów. Zachowane młyny wodne z XIX wieku mają wyjątkowe znaczenie kulturowo historyczne,jako zabytki wiejskiego budownictwa i dowody przeszłości gospodarczej. Z uwagi na swoje pierwotne przeznaczenie i ich charakter ludowy,uważane są za zabytek etnologiczno etnograficzny.
W odrestaurowanych urządzeniach wodnych Parku przygotowano prezentację mielenia zboża,prania i uszlachetniania sukna,tkania toreb i dywaników na podłogę,kucia podków,orki,siewu,przewiewania zboża,przygotowywania posiłków w starej kuchni ... ... itp. Obszar 109 km2,obejmujący dorzecze Krki i jej tok,w roku 1985 uznany został za Park Narodowy Krka. Fakt ten potwierdził wyjątkowe piekno krasowej Krki,swoistość jej zjawisk przyrodniczych i zabytków kulturalno historycznych. Rzeka Krka z siedmioma wodospadami naciekowymi jest fenomenem przyrodniczym i krasowym. Park Narodowy Krka znajduje się na terenie  Żupanii Szybenicko Knińskiej .
Obejmuje bieg rzeki Krki dwa kilometry w dół rzeki od Knina do Skradina i dolny bieg rzeki Cikoli. Martwica wapienna jest podstawowym fenomenem Parku i częstym zjawiskiem w tokach powierzchniowych krasu dynarskiego,ale rzadko buduje takie kaskady,jak na rzece Krka. Ta cała martwica wapienna to nic innego jak wytrącający się z wody wapień,który osadza się na organizmach typu mchy, algi,w wyniku czego powstają skały osadowe,tworząc różne formy geomorfologiczne. Z uwagi na szczególne położenie i różnorodność siedlisk,obszar rzeki Krki wyróżnia się wyjątkowo bogatą florą i fauną. Na terenie parku stwierdzono 860 różnorodnych gatunków roślinnych. W części toku,który stanowią rozlewiska i jeziora oraz na bagnach żyją liczne płazy,w zaroślach i na gruncie kamiennym gady,a w rzece liczne endemiczne gatunki ryb.
Krka jest wyjątkowo ważna dla wiosennych i jesiennych wędrówek ptaków,a ze względu na liczebność gatunków,jest jednym z najcenniejszych obszarów ornitologicznych w Europie. I tym samym doszliśmy do naszych wodospadów... Wiadomo,nie jest to Niagara czy Wiktoria,ale przyjemność obcowania z takim darem natury nawet w pomniejszonej skali jest niezapomniana ... :) :) :)
:) :) :) :) :) :)
:) :) :) Zaczynamy naszą wspinaczkę do góry,wiadomo po co.Podobno z góry lepiej widać :) Po drodze mijamy pozostałości niegdysiejszej elektrowni wodnej Krka,która została zbudowana i zaczęła działać w 1895 roku,tylko dwa dni później niż elektrownia wodna Nikoli Tesli na wodospadach Niagary. Między innymi dzięki elektrowni,Szybenik otrzymywał energię elektryczną wcześniej niż wiele innych miast europejskich.
Skradinski Buk. Skradinski Buk jest najdłuższym i najczęściej zwiedzanym wodospadem na rzece Krka ... Jest jednym z najbardziej znanych,niezwykle pięknych zjawisk przyrodniczych Chorwacji. Wodospad tworzą bariery ze skał osadowych,wysepki i jeziora ... Naciekowe wodospady rzeki Krki mają bardzo delikatną budowę. Reagują na zmiany czynników naturalnych jak i na wszystkie działania człowieka.
Można by je uznać za prawdziwe istoty żywe ... Rodzą się,rosną,rozwijają,starzeją i jeżeli nie ma wody ... umierają. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
CROATIA – GRAND TOUR 2011 – Krka River Waterfall
1pix użytkownik przemyslaw odległość 1 km 1pix
KRKA
1pix użytkownik jo_ta odległość 2 km 1pix
Wodospady rzeki Krk
1pix użytkownik jedrek odległość 3 km 1pix
Krka
1pix użytkownik nikita odległość 4 km 1pix
Chorwacja - Krka
1pix użytkownik valt69 odległość 4 km 1pix
Chorwacja - Narodowy Park  KRKA
1pix użytkownik omektron odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 14.04.2016 14:48

Jeszcze jakoś nie dotarłam, a zdecydowanie warto:) Piękne miejsce:)
pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 10.04.2016 10:29

Bardzo malownicze miejsce.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 10.04.2016 00:07

Może nie tak potężne, jak oglądane przed chwilą w galerii Magdaleny kaskady Wodospadu Wiktorii na Zambezi, ale również piękne... Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 09.04.2016 22:35

Rozmusiaki jak widać mamy nieco bliżej do całkiem fajnych wodospadów.Ładnie nas zalało;)Pozdrawiam.

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 09.04.2016 22:00

dla mnie ciekawe, bo nie byłam. niemal słyszę szum wody...

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 09.04.2016 16:36

Trzecia galeria z rzędu, w której oglądam wodospady.
Rozmusiaki, te Wasze mają cudowne kolorki i choć nie dorównują wodospadom Wiktorii, są również urocze.
Pozdrawiam.

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 08.04.2016 21:36

ładnie. W tym roku tam będziemy. Taki przynajmniej mamy zamiar. :-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!