m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (28):

 
To jeszcze urokliwa Słowacja - Tatry widziane z Popradu Pierwsza miejscowość po drodze to RIMETEA węg. Torocko, czyli osada węgierskich Szeklerów w samym sercu Transylwanii / Siedmiogrodu W Rimetea czas jakby się zatrzymał... Przyjemne podwórko u Państwa TULIT - to tutaj Makłowicz kręcił odcinek poświęcony Szeklerom Rodzinne zdjęcie na ścianie w jadalni - dziadek właścicielki pensjonatu (oczywiście Węgier) Domki w Rimetea / Torocko są jak z bajki. Otrzymały wyróżnienie konserwatorskie Europa Nostra w 1999 r.
W wiosce zachował się dawny układ architektoniczny z zespołem niemal identycznych XVIII-wiecznych domów mieszkalnych wzniesionych w stylu sasko-siedmiogrodzkim. W wielu miejscach można kupić pamiątki Zegnamy Torocko (pisze nazwę węgierską, bo 80 % mieszkańców to Węgrzy) I jesteśmy w kopalni soli SALINA TURDA- jednej z największych i najstarszych w Europie W skład kompleksu wchodzą trzy szyby: Terezia (z najgłębszym punktem - 120 m), Anton (108 m) i Rudolf (42 m). Jedziemy dalej i mijamy Aiud.
Wjazd do Blaj Na rynku Blaj nie brakuje pięknych, odrestaurowanych budynków Góry Transfogarskie widziane z drogi do Alba Iulia Alba Iulia. Sobór koronacyjny na pierwszym planie Zamek górnego miasta - został zbudowany w latach 1716-1735, w obrębie twierdzy znajdują się m.in. dwie katedry (średniowieczna katolicka i XX-wieczna prawosławna)
W wielu miejscach powiewa rumunska flaga Mury dookoła starówki układają się w kształt gwiazdy Miasto ma wiele powiązań z dawnymi losami Polski. Tu bowiem, w roku 1559 zmarła córka króla Polski Zygmunta Starego, Izabela Jagiellonka. Izabela była żoną księcia siedmiogrodzkiego i matką książąt z rodziny Zápolya.

Katedra  została wybudowana w XIII wieku w stylu romańsko-gotyckim Świątynia prawosławna i rzymsko-katolicka obok siebie.
Katedra Św. Michała jest jednym z najcenniejszych zabytków Siedmiogrodu Cygańskie domy w Huedin Do zobaczenia, Rumunio!

najbliższe galerie:

 
Alba Iulia
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
Alba Iulia - Sacrum
1pix użytkownik wo odległość 10 km 1pix
Alba Iulia
1pix użytkownik patryk80 odległość 10 km 1pix
Alba Julia - Cytadela
1pix użytkownik muzyk odległość 10 km 1pix
Alba Julia
1pix użytkownik kabaczek odległość 11 km 1pix
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Alba Iulia
1pix użytkownik mocar odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5576) dodano 29.03.2016 23:50

Mam nadzieję, że i mnie Transylwania urzeknie. Wybieram się tam na tydzień na przełomie kwietnia i maja, a więc już za miesiąc... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!