m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Stolicą Karyntii jest, liczący ok. 100 tys mieszkańców, Klagenfurt am Wörthersee. Ładna zabudowa centrum i spokojny urok zachęcają do odwiedzin. W samym sercu miasta Przy Neuer
Platz stoi pomnik Bernarda Spanheima - księcia Karyntii (1176-1256), założyciela trzech książęcych miast St. Veit, Klagenfurt i Volkermarkt.
W pobliżu na placu stoi Ratusz, a przed nim fontanna z ogromnym posągiem smoka. Maria Teresa austriacka (1717-1780) z Bożej łaski cesarzowa rzymska, królowa Niemiec, Węgier, Czech, Galicji i Lodomerii, arcyksiężna Austrii, księżna Burgundii, Styrii, Karyntii, Krainy, wielka księżna Siedmiogrodu etc. Przy Alter Platz zacienione kawiarenki w upalny dzień oferują miły chłód. W Klagenfurcie jest kilka fontann, a oto jedna z nich.
Na obrzeżach miasta docieramy do ogromnego jeziora Wörthersee. Jezioro ma ok. 20 km i 1-2 km szerokości. Rozciąga się od Klagenfurtu na zachodzie do Velden na wschodzie. Wzdłuż jego północnego brzegu rozciąga się tzw. Austriacka Riwiera Leżąca na niewielkim półwyspie miejscowość Pörtschach otwiera przed nami ramiona i urzeka pięknymi klombami kwiatów. Zamek Leonstein w Pörtschach to obecnie ekskluzywny hotel. Obok zamku swoje eksponaty oferuje sklep z minerałami.
 Wśród eksponowanych kamieni, wrażenie robią duże geody ametystowe.
Znów mamy widok na jezioro, tym razem z jego zachodniego brzegu w Velden.
Deptak nad jeziorem. Na deptaku u miejscowego artysty można zamówić ładny portret. Niestety interes idzie coraz gorzej bo w pobliżu można kupić Selfie Stick i pstryknąć sobie autoportret telefonem komórkowym. W pięknym zamku nad jeziorem mieści się obecnie hotel. Nie jest on zbyt tani bo pobyt w dwuosobowym pokoju kosztuje 485 Euro za dobę, ale za to śniadanie wliczone jest w cenie.
Po następnej rewaloryzacji emerytur chyba się tam zatrzymamy. Wody jeziora Wörth są wyjątkowo czyste i mają piękną lazurową barwę. Ciekawą miejscowością jest leżąca na półwyspie, na południowo-wschodnim krańcu jeziora Maria Wörth.
Kościół św. Primusa i Felicjana w Maria Wörth wznoszący się na półwyspie nad Jeziorem Wörthersee powstał z końcem IX wieku. Jest miejscem licznych pielgrzymek. Kilkanaście kilometrów na północny wschód od Klagenfurtu, w dolinie rzeki Glan, znajduje się inny ważny zabytek Karyntii - kościół Maria Saal. Wnętrze kościoła. Maria Saal jest popularnym celem pielgrzymek Karyntian i Słoweńców.Początki tej świątyni sięgają VIII w. W owym czasie była tu siedziba biskupa i kościół pełnił funkcję katedry. 
W okresie renesansu kościół został przebudowany w stylu gotycko-romańskim. Nie wiele pozostało z tamtych czasów. Po wielkim pożarze w r. 1669 kościół odbudowano i nadano mu obecny wygląd.
Jadąc dalej na północ w kierunku St. Veit na dolomitowym wzgórzu widzimy Zamek Hochosterwitz uważany za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków w tej części Europy. Twierdza Hochosterwitz nigdy nie została zdobyta. My też jej nie zdobywaliśmy, ale powodem był tylko brak czasu. Zatrzymaliśmy się w Sankt Veit an der Glan. To niewielkie, liczące ok. 12 tys. mieszkańców miasto jakby zastygło w prowincjonalnej atmosferze. Nie ma tu w pobliżu ani ośrodków sportów zimowych, ani jezior. St. Veit był stolicą Karyntii do 1518 r. O jego dawnej świetności świadczą domy bogatych mieszczan o barokowych fasadach i książęcy zamek na dziedzińcu, którego zrobiłem to zdjęcie. Wnętrze Ratusza, służące jako miejsce spotkań, okolicznościowych imprez i jako sala koncertowa uderza specyficznym nastrojem i elegancją. Promenada w centrum miasta to jeden z elementów nowoczesności, które pojawiły się w centrum miasta. Przed nami niesamowity budynek hotelu Fuchspalast. Jego projektantem był, zmarły w ubiegłym roku, Ernst Fuchs , współtwórca założonej w 1948 roku wiedeńskiej szkoły realizmu fantastycznego.
Oderwawszy się od realizmu fantastycznego w miejscowości Moosburg trafiliśmy do tamtejszego zamku. Wnętrze zamku przywitało nas gościnnie, a jeszcze bardziej gościnnie przywitały nas suto zastawione stoły. Pomyśleliśmy, że dobrze było by po posiłku walnąć się na kanapie, ale w planie wycieczki było jezioro Ossiach. Otóż i jesteśmy nad Ossiacher See - trzecim co do wielkości jeziorem w Karyntii położonym u podnóża góry Gerlitzen.
W sielankowej atmosferze usiedliśmy na ławeczce, kontemplując uroki otoczenia.
Nad nami pluskała wodna harfa Dalej zaplątaliśmy się w jakieś boczne szutrowe drogi, ale nawet jadąc ciemną doliną widzieliśmy, że nic nam się nie stanie bo On był z nami. Pewnej niedzieli postanowiliśmy odwiedzić drugie co do wielkości miasto Karyntii - Villach. Ten znany węzeł komunikacyjny był wyjątkowo zatłoczony. Nawet brakował miejsc parkingowych dla rowerów. Jeszcze trudniej było zaparkować samochód, ale wreszcie udało się. Dalej ruszyliśmy tropem trzech dziewczyn i minąwszy kiosk z czekoladowymi sercami
znaleźliśmy się na głównej ulicy miasta w samym centrum obchodzonego właśnie odpustu.
 Villacher Kirchtag wraz z Tygodniem Ludowym, w skład którego wchodzi, to największa impreza ludowa w Austrii -
w pierwszy weekend sierpnia. Do miasta ściąga wtedy nawet ok. 350 000 osób. Oferta gastronomiczna jest wręcz imponująca. Jakże było nie spróbować Villacher Kirchtags-suppe i posłuchać kwartetu smyczkowego w towarzystwie jednego podchmielonego melomana. Pomyślałem o piwie, a tu jak widać piwa pod dostatkiem. Sympatyczny dostawca piwa zechciał mi pozować na tle beczek z tym złocistym napojem.
Piwa na festynie nie brakowało aczkolwiek zauważyłem, że ten pan miał pusty kufel i na tym moje opowiadanie dobiegło końca. Wszystkim Wam, Którzy odwiedziliście moją galerię dedykuję przepis na apfelstrudel czyli austriacki jabłecznik. Smacznego.

najbliższe galerie:

 
Austria_2015 (24) - KARYNTIA/Affenberg
1pix użytkownik charlie odległość 5 km 1pix
Alpy Julijskie
1pix użytkownik adi77 odległość 12 km 1pix
Sielska i anielska Słowenia
1pix użytkownik tesa31 odległość 17 km 1pix
Austria_2015 (25) - KARYNTIA/Pyramidenkogel
1pix użytkownik charlie odległość 17 km 1pix
Alpy Julijskie cz.1
1pix użytkownik pipol odległość 17 km 1pix
SŁOWENIA Kranjska Gora
1pix użytkownik ogi odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 31.03.2016 21:56

Witaj, Jacku.
Bardzo lubię Twoje galerie. Zauważyłem, że lubimy podobne klimaty i często podążamy tymi samymi ścieżkami.
A mnie udało się zdobyć Hochosterwitz i to bez kolejki. Świetne miejsce, polecam każdemu:-)
Pozdrawiam serdecznie

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.03.2016 14:45

Charlie. Karyntia po obu stronach, austriackiej i słoweńskiej jest rzeczywiście piękna i znów zamierzamy przez nią przejechać w tym roku zatrzymując się w Logarskiej Dolinie bo jeszcze nas tam nie było. Do zamku można wyciągnąć się windą i chyba to kiedyś zrobimy. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.03.2016 14:40

Mietku. Tyle było atrakcji na odpuście w Villach, zwłaszcza kulinarnych i piwnych, że dziewczyny nam się gdzieś zapodziały. Pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.03.2016 14:38

Achernarze. Witam i pozdrawiam.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.03.2016 14:37

Mocarze. Na szczyt góry można wyjechać windą i chyba się tam kiedyś wybierzemy. Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:657) dodano 31.03.2016 11:54

Piękna kraina!!! Znam tylko Klagenfurt i Villach, przez które wielokrotnie przejeżdżałam, podczas wędrówek po Europie. A kraina rzeczywiście piękna. Jacku, mam ochotę poznać ją dokładnie. Uwzględnij to w swoich wakacyjnych planach. Może uda nam się zobyć, ten niezdobyty i niesamowity, zamek Hochosterwitz (25)? Piękna galeria.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 30.03.2016 20:24

Absolutnie kocham Karyntię, choć ubiegłoroczne wakacje spędziłam w innej części tego regionu.
Cudowne cieplutkie jeziora, otoczone malowniczymi górami i niekończące się słońce. Bajka :-)
Hochosterwitz też miałam w planach, ale odpuściłam. Następnym razem. Jeśli mnie pamięć nie myli, to aby dotrzeć do zamku, trzeba przejść przez 14 bram :-)
Przypomniałeś mi wakacje tą karyncką galerią :-)
Pozdr.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 30.03.2016 18:20

Jacku! Wydaje mi się, że ja i byłem w Karyntii, ale musiałbym poszukać dowodów w postaci zdjęć. Piękny kraj i piękne zdjęcia. Najbardziej podobał mi się komentarz do slajdu nr 16, o zamiarze pobytu w hotelu po następnej waloryzacji emerytury! I jeszcze jedno pytanie, co z tymi dziewczętami (nr 41), tropem których ruszyliście? Piękna galeria. Pozdrawiam. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5608) dodano 30.03.2016 17:34

W swoim czasie, gdy pracowałem we Włoszech, kilkakrotnie zdarzyło mi się przejeżdżać przez pokazane na zdjęciach okolice Klagenfurtu i Villach. Bardzo ładna galeria... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 30.03.2016 16:39

No szkoda że się nie wdrpaliście na szczyt tej góry z zamkiem Hochosterwitz, ale i ja sobie od puszcze tym razem .Dzięki za piękną galerię.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!