m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Skawa - rzeka o długości 96,4 km, uchodzi do Wisły. W okolicy Mucharza i Skawiec tworzy bardzo malowniczy przełom zwany czasem „Małymi Pieninami.  Tereny wzdłuż rzeki Skawy od wielu lat sa przygotowywane pod zalew Świnna. Oto widoki w trakcie prac pod zalew. Zbiornik Świnna Poręba - usytuowany jest na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce, od Świnnej Poręby poprzez Mucharz po Tarnawę Dolną i Zembrzyce na długości 11 km. Jego wody rozleją się u stóp otaczających rzekę Skawę wzniesień i szczytów: Jaroszowickiej Góry, Upaliska, Kurczyny i Starowidza.
Zbiornik będzie pełnił przede wszystkim funkcję przeciwpowodziową ze znaczącym wpływem na ochronę doliny Skawy, ....doliny Wisły poniżej ujścia Skawy i na ochronę przeciw powodziową Krakowa. Jeszcze po suchym dnie zalewu prowadzi asfaltowa droga z Łękawicy do Mucharza W pewnym miejscu przecina koryto rzeki Skawy na którym znajduje się przeznaczony do rozbiórki stary most. Na moście nawierzchnia drogi z asfaltu przechodzi w drewniane podkłady. Koryto rzeki widziane z mostu.
Dolina która nie długo będzie stanowić dno zalewu. Z doliny widoczne wzgórze Upalenisko - góra w Mucharzu (442m) ostro opadająca ku Skawie, i pierwsze zabudowania Mucharza z kościołem lokata z 1254r przez Bolesława V Wstydliwego. Kościół parafialny w Mucharzu - pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika wybudowany w latach 1835-1868, konsekrowany przez biskupa Albina Sasa Dunajewskiego. Od niedawna w kościele znajdują się relikwie Św. Wojciecha podarowane parafii przez Katedrę w Gnieźnie Dzieje Mucharza i jego parafii są tak stare i odległe, że giną we mgle zamierzchłej przeszłości. Trudno jest więc mówić o jego prastarej historii, gdyż to, co się o tym powie będzie maleńkim, znikomym i bladym wycinkiem jego bogatej przeszłości. Na zdj.Figura Św.Cyryla.
Trzeba nam zatem stanąć w zadumie na Mucharskim wzgórzu, w kościele czy też obok niego, bo kiedy się tu przybywa lub przychodzi do kościoła - a szczególnie wtedy, gdy się tu człowiek modli - to trudno oprzeć się tej świadomości, że tutaj przychodziły całe pokolenia aby się modlić i oddawać cześć Bogu.  Na zdj. Wnętrze świątyni W tej zadumie stają przed nami nasi prapradziadowie, którzy przychodzili na to wzgórze jeszcze jako poganie, by wielbić Boga tak jak umieli.   Na zdj. Kaplica  rodowa Knezków oraz właściciela Jaszczurowej i Mucharza Franciszka Thetschla i jego rodziny, położona tuż obok kościoła w Mucharzu W roku 880 Wiślanie przyjęli chrześcijaństwo z rąk św. Metodego lub jego uczniów /misjonarzy/.  Na zdj.Na placu przykościelnym w Mucharzu stoi kamienna statua św. Wojciecha. Ludność gromadziła się na miejscach kultu pogańskiego. Przypuszczać należy , że istniejącą tu świątynie pogańską zamieniono później na chrześcijańską. Za tym zaś , że chrześcijaństwo przybyło na te tereny za czasów apostołów Słowian św. Cyryla i Metodego świadczy kult tych świętych, których figury - z poprzedniego starego kościoła - zachowały się do tego czasu i znajdują się w obecnym kościele. Obecny kościół jest prawdopodobnie czwartym z kolei.
Upalenisko - najdalej na wschód wysunięte wzniesienie Beskidu Małego z przepięknym widokiem na południe w stronę Babiej Góry i Policy. Na zdj. centrum nowego Mucharza. Według legendy na Upalenisku spalono na stosie za czary niejaką Sikonionkę - co dało początek nazwie wzniesienia. Widok z Upaleniska na teren zalewowy doliny Skawy. Nowe betonowe wały powstającego zbiornika oraz most kolejowy Kraków Zakopane Najstarsza część dzielnicy gminy Mucharz.
Beskid Mały - zwarte i bardzo atrakcyjne pasmo górskie zbudowane w 95% z piaskowców z licznymi stanowiskami skałek - stanowi zgrupowanie podłużnych lub poprzecznych pasm i pasemek górskich, przełomowych dolin, siodeł i przełęczy, z dużymi kompleksami lasów, malowniczymi śródleśnymi polanami i przysiółkami. Na zdj. pozostałości rozlewisk Skawy. Gmina Mucharz położona jest we wschodniej jego części. Na zdj. pozostałości rozlewisk Skawy i osiadłe tu łabędzie i żurawie. Rozległa dolina a za nie długo, zapełnione wodą dno zalewu Świnna. DZIĘKUJE.

najbliższe galerie:

 
Zalew Świnna Poręba
1pix użytkownik mocar odległość 3 km 1pix
Dwory i dworki galicyjskie
1pix użytkownik mocar odległość 5 km 1pix
Dworek Emila Zegadłowicza
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Spacerkiem po Podbeskidziu
1pix użytkownik mocar odległość 6 km 1pix
Dwór Senator
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Beskid Mały, styczeń 2015r - fotorelacja
1pix użytkownik satan odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 07.04.2016 11:06

Widziałem i byłem w tym czasie gdy zbiornik był wypełniony po brzegi wezbraną woda z opadów.
,,Zapora i zbiornik wodny w Świnnej Porębie to inwestycja, która trwa dłużej niż III RP. W przyszłym roku minie trzydzieści lat od rozpoczęcia prac. Inwestycja miała zakończyć się w tym roku. Jednak brakło pieniędzy na dokończenie prac i jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, w tym roku przecięcia wstęgi na Świnnej nie będzie. Nie wiadomo też kiedy roboty zakończą się." Gazeta Krakowska.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 07.04.2016 09:24

Bliski sercu rejon pokazales. Po tym moscie czesto jezdzilismy z dzieciakami nad Skawe.
Zastanawiam sie tylko , czy dozyje czasu, kiedy dno doliny rzeki wepelni sie woda ?
Raz udalo mi sie to zobaczyc, bylo to wtedy jak powodz zagrazala Krakowowi i zalano zbiornik. Widok byl piekny.
Pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 07.04.2016 09:15

To fakt że miejsce nie za bardzo znane, ale jedno z najstarszych pod względem lokacji jako Mucharz. Dzięki za zainteresowanie i wizytę.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 06.04.2016 23:38

Ciekawy i chyba mało znany zakątek Polski... Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2774) dodano 06.04.2016 13:08

Wiadomo w czym problem - kasa, ale już jest nadzieja że nie długo już będą napełniać. Dzięki za wizytę i pozdrowienia.
Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.04.2016 12:06

No ciekawa jestem kiedy w końcu ten zbiornik powstanie, bo jego budowa ciągnie się i ciągnie. Co roku gdy przejeżdżam tamtędy pierwszy raz mam taką cichą nadzieję, że zobaczę w końcu zalany zbiornik i co roku się rozczarowuję ;-)
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!