m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Dumą Bańskiej Bystrzycy jest Rynek Główny . Najładniejszy widok na różnokolorową powierzchnię rynku głównego roztacza się ze smukłej Wieży Zegarowej.  Na zdj. Boczna ulica prowadząca do staromiejskiego rynku. Wybudowano ją już w roku 1552 jako część składową więzienia miejskiego. Najładniejszym domem z południowego szeregu budowli rynkowych jest Thurzov dom - dziś muzeum. Kilka zabytkowych budowli na Rynku Stefana Mojżesza  tworzyło kiedyś zamek miejski. Jego pierwotny wygląd zmienił się w wyniku usunięcia podstawowej części umocnienia, z których zachowała się może jedna czwarta a z czterech baszt stoją tylko trzy. Na zdj.Staromiejski rynek otoczony gotyckimi, renesansowymi i barokowymi kamienicami mieszczańskimi, z wieżą zegarową z 1552, Znajduje się w nim ołtarz św. Barbary, patronki górników - dzieło Mistrza Pawła z Lewoczy,  Do północnej ściany umocnienia zamkowego dobudowano w roku 1492 drugi kościół zamkowy - Kościół św. Krzyża  Z innych budowli wzbudzi zainteresowanie zwłaszcza późnogotycki Dom Macieja  z roku 1479 oraz stary ratusz z wieżą zbudowany około roku 1500.
Na zdj.Kościół katedralny pw. św. Franciszka Ksawerego. Został wybudowany przez jezuitów w dobie triumfu kontrreformacji na przełomie XVII i XVIII w.Z ustanowieniem w 1776 r. biskupstwa w Bańskiej Bystrzycy kościół stał się bazyliką katedralną. Surowa fasada zwieńczona parą kwadratowych wież bez hełmów powstała podczas rozbudowy świątyni w 1844 r. Dzisiejszy stan przyjęła po kolejnej przebudowie w 1880 r. Wystrój wnętrza pochodzi z I połowy XIX w. Na zdj.Katolicki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zw. „niemieckim”. Romańsko-gotycki z XIII i XIV w., częściowo zbarokizowany. Staromiejski rynek Wież zegarowa z 1552 na starym rynku Staromiejski rynek Staromiejski rynek
Na zdj. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, zw. „niemieckim”. Na zdj. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - najstarszy kościół w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Jego budowę rozpoczęto w 1255 r. - do dziś stoi romańska wieża i północna ściana budowli. W XIV w. kościół rozbudowano w stylu gotyckim o zakrystię i boczne kaplice. We wnętrzu kościoła, kruchta Prezbiterium, ołtarz św. Barbary, patronki górników - dzieło Mistrza Pawła z Lewoczy. We wnętrzu kościoła rzucają się w oczy barokowe malowidła A. Schmidta na sklepieniu oraz obrazy J. Prackera w ołtarzu głównym.
Barokowe freski na sklepieniu fary. Najcenniejszy zabytek kryje się w gotyckiej kaplicy św. Barbary po lewej stronie nawy głównej. Jest to kunsztowny gotycki ołtarz wyrzeźbiony w 1509 r. przez wspomnianego Mistrza Pawła z Lewoczy. Na złocistym tle stoją w nim postacie Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Barbary i św. Hieronima.
 Brązowa chrzcielnica, piękne dzieło średniowiecznego kowalstwa, autorstwa mistrza Jodaka z 1476 r. 25 sierpnia 1620 r. obradujący w Bańskiej Bystrzycy sejm wybrał siedmiogrodzkiego księcia Gábora Bethlena na króla Węgier, w kościele Wniebowzięcia NMP została odprawiona msza dziękczynna. Tu również przedstawiciele delegatów sejmowych, a po nich przedstawiciele poszczególnych stanów złożyli hołd nowo wybranemu królowi. Staromiejski rynek otoczony gotyckimi, renesansowymi i barokowymi kamienicami mieszczańskimi, Staromiejski rynek W rynku na jednej z zabytkowych kamienic umieszczona jest pamiątkowa tablica wizyty Papieża Jana Pawła II.
W Bańskiej Bystrzycy znajduje sie Centrum Jana Pawła II, oraz jego pomnik. Pomnik Papieża JP II. Zabudowa miejska Staromiejski Rynek
Zabudowa rynku Staromiejski Rynek Thurzov dom - dziś muzeum. Staromiejski Rynek Panorama Bańskiej Bystrzycy.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
Bańska Bystrzyca
1pix użytkownik grzechu odległość 9 km 1pix
Wielka Fatra - Kriźna(1574m n. p. m. ) - lipiec 2013
1pix użytkownik mondzus odległość 19 km 1pix
Veľká Fatra, lipiec 2005r
1pix użytkownik satan odległość 23 km 1pix
Niżne Tatry - Prašivá
1pix użytkownik doracz odległość 23 km 1pix
Blatnica i nieco okolicy
1pix użytkownik hardin77 odległość 28 km 1pix
Vlkolinec - wieś na końcu świata
1pix użytkownik dispar odległość 34 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 25.04.2016 09:18

Przyjemnie w tej Bańskiej :-)
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 23.04.2016 22:32

marcin1980 - Dokładnie. Pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 23.04.2016 10:07

Bardzo ładne miasto, widać że nie trzeba bardzo daleko jechać aby znaleźć interesujące miejsce.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 20.04.2016 11:46

Dzięki , miejsce bardzo malownicze, zadbane i historyczne zwiedziłem go w drodze do Budapesztu, czy smakowicie to nie spróbowałem jedynie co mogę stwierdzić to podają wyśmienita kawę :)
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6301) dodano 20.04.2016 10:24

Bardzo zachęcające miejsce! Czy to nie tu R.Makłowicz kręcił jeden ze swoich niedawnych programów? Wynikało z niego, ze jest tam nie tylko ładnie ale i bardzo smakowicie...;)
Piękną porą tam trafiłeś, pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!