m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Moją pierwszą podróż do Budapesztu odbyłem autobusem z biura turystycznego w Krakowie. Przy wjezdzie do stolicy Węgier zatrzymujemy się przy kościele dla Polonii. świątynia położona jest na obrzeżach miasta Pesztu. Zachwyca swoim imponującym wyglądem a na zewnątrz jaki w środku budowli. Ołtarz główny. Ołtarz św.Małgorzaty Węgierskiej
Ołtarz św. Antoniego z Padwy Wieża kościelna. Zamek Vajdahunyad. Zamek znajduje się w XIV. dzielnicy Budapesztu, na terenach Parku Miejskiego, na tzw. Wyspie Széchenyiego. 
Budowla jest konglomeratem kopii budynków historycznych (stylistycznie jest mieszaniną gotyku, renesansu i baroku.).
Zabudowa i staw w parku miejskim. jw. Varosliget, czyli najpiękniejszy park Budapesztu i obok Wyspy Małgorzaty ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców miasta. Zamek Vajdahunyad. Zamek Vajdahunyad. Pomnik Anonymusa (nieznanego z imienia pierwszego kronikarza węgierskiego, autora dzieła, Bele Regis Notarius Gesta Hungarorum) autorstwa Miklósa Ligetiego z 1903. Położony w parku miejskim.
Otoczony systemem stawów zamek Vaidahunyad. Otoczony systemem stawów zamek Vaidahunyad. Otoczony systemem stawów i parkiem zamek Vaidahunyad. Zamek Vajdahunyad.
W tym miejscu obchodząc zamek Vaidahunyad miałem wrażenie jak bym był w Krakowie podczas kiermaszu świątecznego. Otoczony systemem stawów i parkiem zamek Vaidahunyad. Mnóstwo przeróżnych stoisk handlowych. jw. jw.
Otoczony systemem stawów i parkiem zamek Vaidahunyad. Ulica przecinająca park miejski Po zachodniej części lasku miejskiego majaczą kopuły największych pesztańskich term czyli Szechenyi Gyogyfurdo oraz pawilony ogrodu zoologicznego.  Budapeszt, oprócz niezliczonych innych atrakcji i zabytków, może także pochwalić się największym w Europie kompleksem basenów i term. Na zdj.Termy czyli Szechenyi Gyogyfurdo. Składa się na niego 15 basenów krytych oraz 3 duże baseny zewnętrzne, a także 10 saun. Nie opodal znajduje sie ogród zoo i pozostałość jako meczet muzułmański
Staw w parku miejskim. Ogród został założony w 1866, co czyni budapeszteńskie zoo najstarszą tego typu placówką na Węgrzech oraz jedną z najstarszych na świecie. W tym roku obchodzony jest jubileusz 150 lat istnienia. Plac Bohaterów w Budapeszcie nazywany także Placem Milenijnym lub Placem Tysiąclecia jest jednym z najważniejszych i największych placów w mieście. Po obu jego stronach wznoszą się imponujące budynki Muzeum Sztuk Pięknych wybudowane w latach 1900-1906 w eklektyczno-klasycystycznym stylu; oraz Pałac Ekspozycji z 1895 r. Na zdj.Węgierskie Muzeum Narodowe. Głównym pomysłodawcą i architektem konstrukcji był Albert Schickedanz; wszystkie prace na placu zostały zakończone w 1929 r. W tym czasie postawiono tam pomnik ku czci poległych w czasie I wojny światowej.
Jednak najważniejszym obiektem na placu Tysiąclecia jest pomnik o tej samej nazwie, którego budowę rozpoczęto w 1896 r. z okazji obchodzonego 1000-lecia istnienia Węgier. Autorem przedsięwzięcia był wspomniany wyżej Albert Schickedanz, zaś wykonawcą - rzeźbiarz Gyorgy Zala. W centralnym punkcie placu znajduje się 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela; posąg ten został wyróżniony w czasie wystawy światowej w Paryżu w 1900 r. Wokół cokołu kolumny umiejscowiono posągi jeźdźców - księcia Arpada oraz sześciu jego wodzów. Kolumnę otacza półkolista kolumnada (jej rozpiętość wynosi 85 m), składająca się z dwóch części, na których umieszczono posągi ważnych postaci z historii Węgier. Górne krawędzie kolumnady zdobią, m.in. posągi Pracy i Dobrobytu; Wiedzy i Chwały; oraz boga Wojny i bogini Pokoju. Zapraszam na kolejną część.

najbliższe galerie:

 
Budapeszt zamek Vajdahunyad
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
Budapeszt 01 - Plac Bohaterów i Zamek Vajdahunyad
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
WĘGRY. Budapeszt
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Budapeszt Plac Millenium
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT NOCNY I DESZCZOWY
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Budapeszt - Peszt
1pix użytkownik tama odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 25.04.2016 15:45

Miasto, które przyciąga. Trzeba się w końcu wybrać.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 25.04.2016 14:42

Ach Budapeszt... pyszny gulasz, przepiękne widoki i niezapomniany (jak dla mnie) - punkt 'przesiadkowy' Moszkva tér ;-)
W Budapeszcie mają fantastyczne metro - najstarsze w Europie.
ZOO - świetne. Byłeś ?
Vajdahunyad - też ciekawe miejsce, ale mnie jakoś nie urzekło.
Pozdr.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 24.04.2016 22:33

Achernar-51. Dziękuje miło mi . Pozdrawiam równie serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 24.04.2016 19:46

Bardzo lubię Budapeszt, w którym miałem okazję być kilkakrotnie, ostatni raz w 2007 roku. Z przyjemnością obejrzałem Twoją galerię i czekam na ciąg dalszy. Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2771) dodano 24.04.2016 19:19

Przemyslaw - Dzięki za wizytę i tak się składa że zdjęć wieczorowych w moich galeriach o Budapeszcie nie będzie, tak tez śmiało prowadz. Wzgórze zamkowe owszem pokażę ale w dzień oraz Wzgórze Gellerta i wiele innych cennych miejsc. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6248) dodano 24.04.2016 15:37

Patryk,
aż dziwne, że będąc na "zorganizowanej", tam Was przewodnik nie zaprowadził. To jedno z kultowych miejsc wszystkich wycieczek, złożyłbym reklamację...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6248) dodano 24.04.2016 15:36

Ach! Budapeszt...!
Jedno z nielicznych wielkich miast, do których chętnie wracam. Chociaż w przypadku "tego" powrotu w Twojej galerii, jestem trochę zły. Trochę zły, bo właśnie przeglądałem zdjęcia, zastanawiając się, jaką galerię by zapodać na OS i pomyślałem o Budapeszcie właśnie. Wszak właśnie tu zaczynają się nasze wyjazdy na Bałkany i z reguły tutaj także kończą. No ale nie dałeś żadnych zdjęć nocnych, więc jednak coś dla mnie zostało. I choć nie jestem "miszczem" w tej dziedzinie, (w ogóle żadnym "miszczem"), na nocny spacer po Zamkowym Wzgórzu i jego okolicy, spróbuję chętnych poprowadzić. Ale żeby nie było za dużo Budapesztu naraz, to już w tej sytuacji w ciągu tygodnia.
Serdecznie pozdrawiam!

PS: niedaleko zamku Vaidahunad i parku, zawsze nocujemy...:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4830) dodano 24.04.2016 15:10

Bardzo ciekawy ten zamek. Też byłem na wycieczce zorganizowanej, ale nie miałek tego zamku w programie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!