m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Marzył mi się dom... Dom z dużym ogrodem, a w nim staw. Najpiękniejszy ogród świata z naturalnym stawem, obrośniętym szuwarami i roślinnością wodną, z przylatującymi w skwarne dni ptakami do wodopoju, z pluskającymi rybami i rechoczącymi żabami... I było sobie pole. Rosła na nim pszenica, rzepak i lucerna, rosły też chwasty, niektóre piękne jak ten. I przyszedł geodeta i wymierzył działki, a ludzie zaczęli stawiać na nich swoje domy... Tak powstał i nasz dom. Równocześnie z domem powstawał ogród, najpiękniejszy ogród świata. A w nim upragniony staw. A pole? Znaczna jego część nadal jest polem i w maju przepięknie na nim kwitnie i pachnie rzepak. Wciąż widzimy je z tarasu wybudowanego już domu... Wiosna bez forsycji, to nie wiosna. Niestety - w tym roku forsycja zakończyła kwitnienie dość wcześnie. Ale moja duma - wrzośce, właśnie osiągnęły apogeum kwitnienia. A pierwsze kwiaty pojawiły się już w grudniu... Niekiedy trafi się wśród nich taki dziwoląg: białas jakiś, czy co? I tylko, żeby nie było, że szerzę jakąś mowę nienawiści...;) Powstaje najpiękniejszy ogród świata...:)
Kamienie w ogrodzie, zwłaszcza w młodym ogrodzie, pełnią bardzo istotna rolę. Do ustawienia niektórych trzeba było użyć dźwigu... Pałki wodnej nie muszę szukać nad jeziorem, choć mam do niego całkiem niedaleko...;) A jak jest pałka wodna, to i porastająca brzegi krwawnica też powinna się znaleźć...:) Środek tafli wodnej zajmują różnokolorowe grzybienie, zwane potocznie liliami wodnymi. Kwitną od maja, praktycznie do jesieni... A oto i prawdziwe lilie, jedna z niezliczonych odmian hodowlanych. Mogą być ozdobą każdego ogrodu ze względu na imponujące pięknem i rozmiarami kwiaty, ale też i ze względu na wspaniały, intensywny zapach roznoszący się na znaczne odległości, zwłaszcza wieczorem... Choć jeśli chodzi o zapach - mają konkurenta. Równie pięknie pachnie wieczorem i w nocy, raczej niepozorny wiciokrzew pomorski. Na naturalnych stanowiskach, właściwie tylko zapach zdradza jego obecność, gdyż jako pnącz, wspina się po pniach drzew wysoko w ich korony i tam dopiero zakwita...
Maj bez pierwiosnków? - nie wyobrażam sobie. Jak trafi na dobre warunki, hula po całym ogrodzie tworząc rozległe darnie... Z balkonu widok jest jakby szerszy... A z helikoptera można nawet podejrzeć bajzel na działce sąsiada...;) Gdzie kwiaty, tam liczni goście, niektórzy równie piękni, strojni i kolorowi...:) Wiewający na wietrze tamaryszek, nie tylko w maju pięknie wygląda, ale też i pięknie pachnie... A towarzystwo wyniosłych daglezji, świerków serbskich i kapiącego złotem żarnowca, bardzo mu odpowiada. ..
Uprasza się zachować spokój i ciszę - Pani Kaczka właśnie przysnęła sobie na trawniku...;) Kawałek Prowansji w ogrodzie? A dlaczego by nie?...;) Najpiękniejszy ogród świata...:) Moje Keukenhof. Tyle, że nie ze specjalizacją na tulipany i inne cebulowe, lecz na moje ukochane sasanki. Poświęciłem im kiedyś całą odrębną galerię wraz ze wskazówkami hodowli. Spróbujcie - też dacie radę...;) Znajdziecie je pod tym adresem, a to wcale nie wszystkie:   
http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=22361 Szczególnej uwadze polecam odmiany biało kwitnące...
I różowe.. Przylaszczki - przepiękny zwiastun wiosny. Jednak nie muszę szukać ich w pobliskim lesie. W moim ogrodzie przylaszczki zakwitają bardzo wcześnie i zależnie od stanowiska utrzymują kwitnienie do pierwszych dni maja... Na pierwsze kwitnienie wisterii, zwanej też glicynią, czekałem kilka lat. Ale jak już zakwitła - to z przytupem...;) Cóż to byłby za ogród i maj, gdyby zabrakło w nim w tym czasie przepięknie pachnących konwalii? W końcu, ich pełna botaniczna nazwa, to - konwalia majowa...:) Maj w najpiękniejszym ogrodzie świata...:) Brzegi mojego górskiego potoku opanował wspaniale kwitnący chroniony zawilec wielkokwiatowy. Dziwne: w naturze bardzo rzadki i zamierający, w ogrodzie sieje się obficie sam...
Maj w najpiękniejszym ogrodzie świata...:) W maju nad stawkiem obficie zakwita kosaciec żółty, występujący w Polsce dziko nad wieloma zbiornikami wodnymi... Raz wprowadzony do ogrodowego stawku, rozsiewa się sam... Nieco później zakwita znacznie rzadszy i chroniony na naturalnych stanowiskach, kosaciec syberyjski... Wciąż kwitną kaczeńce - nadwodne zwiastuny wiosny... Maj w najpiękniejszym ogrodzie świata...:)
Tatrzański potok to może nie jest, ale floks skalny czuje się w granitowym otoczeniu bardzo dobrze...;) Forsycja, pigwowiec i wrzośce - wszystkie kwitną jednocześnie: to maj, piękny maj...:) Moje małe, własne Bagno Okawango. Zamieszkujące je żaby, w przerwach między kolejnymi upojnymi koncertami robią sobie małe kijanki...;) Najpiękniejszy ogród świata...:) Wyhodowany z nasienia wawrzynek wilczełyko. Trudna sprawa. Ale po kilku latach uporczywych prób, mam już kolejne 3 krzaczki. Kwitnie długo i wspaniale pachnie. W tym roku zakwitł już w styczniu i wciąż jeszcze trzyma kwiaty... Dzikie kaczki na stawku z upływem czasu stają się coraz bardziej oswojone. Od wielu lat już z początkiem kwietnia przylatuje niezmiennie ta sama para...
Maj w najpiękniejszym ogródzie świata...:) Najbardziej znane żarnowce, to te występujące w naturze i kwitnące w maju i czerwcu - koloru żółtego. Tu, przywieziony z Holandii kolorowy żarnowiec, nomen omen - Hollandia. Wśród wielu innych odmian, które przewinęły się przez mój ogród, wyróżniał się nie tylko kolorem ale i zapachem... W następnym roku po posadzeniu, rozrósł się w imponujący krzak dorastający 2m wysokości. Niestety, to czas przeszły: większość kolorowych żarnowców nie wytrzymuje naszych zim, a nie każda zima w Polsce jest tak łagodna jak ostatnia...:( Podobny los spotkał niemal wszystkie inne moje kolorowe żarnowce, także ten...:( Od zachodu szybko zbliża się burza... Czas ewakuować się w stronę domu...
Panu Kaczorowi nie robi to jednak żadnej różnicy - w końcu i tak całe życie spędza w wodzie... I co: czy są jeszcze jakieś wątpliwości, który ogród jest najpiękniejszym ogrodem świata?...;)

najbliższe galerie:

 
Łężeczki - punkt widokowy
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Tulipany w Chrzypsku Wielkim. Cz. 1.
1pix użytkownik jotwu odległość 5 km 1pix
PRZ rowerem po Wielkopolsce
1pix użytkownik pedro1912 odległość 5 km 1pix
 Ogórek (dr) w tulipanach
1pix użytkownik dispar odległość 5 km 1pix
Mała Holandia. . .
1pix użytkownik jesko odległość 5 km 1pix
Tulipanowy raj
1pix użytkownik annuus80 odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (25):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 18.05.2016 13:10

przepiękny ten Twój ogródek, zazdraszczam wszystkiego a najbardziej sasanek, na naszej działce tak nie "idą".
Nasz sposób na kamienie, to przywożenie ich z każdej podróży, jeżeli jedziemy samochodem, oczywiście...
gratuluję działeczki i pozdrawiam...

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 16.05.2016 15:28

Gregy,
dziękuję za wizytę. Mówisz o galerii Na Rozstajach? To było jeszcze przed moimi początkami na OS, ale właśnie uzupełniłem "zaległości"...:) Pytasz, skąd będzie następna galeria? Sam jeszcze nie wiem, ale jedna jest już nawet "wklepana" i czeka na jakiś opis. Myślę, że też Ci się spodoba...;)
Pozdrawiam!

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 16.05.2016 07:00

Na samym początku moeje egzystencji na OS też wrzuciłem tu pewne piekne ogrody. Nie budują one w nas tyle emocji co egzotyczne podróże, ale obdarzone są niezwykłym pięknem. Tym włąsnie jest Twoja galeria. Podoba się :-). Ciekawy jednak jestem skąd Przemek będzie Twoje następna galeria :-)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 15.05.2016 00:01

Barbara,
zachęcam do założenia ogrodu całorocznego, wyłącznie ozdobnego, z iglakami, krzewami ozdobnymi i bylinami. Oczywiście kawałek trawnika, a jeśli się da - chociaż małe oczko wodne. Po kilku latach jedyne narzędzia jakich będziesz używała, to kosiarka i sekator. Powodzenia!
PS:
u sąsiadów, (budowali się trochę później), jest w tej chwili także bardzo ładny ogród, a najstarsza córka prowadzi nawet firmę ogrodniczą. I czasem poprzez młodszą siostrę zasięga u mnie konsultacji...;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 14.05.2016 23:53

Śnieżko,
dla niego czy na dworze, czy na polu, jak mówią - wsio ryba. A ryby on uwielbia!...:)
Jakby co - da dla Niej znać...;)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:800) dodano 14.05.2016 21:08

No faktycznie masz piękny ten ogród. U mnie na razie taki "kwiatowy" jest w planach, teraz póki co walczymy z warzywniakiem.
A ci sąsiedzi ... mam to samo😃😃😃
Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 14.05.2016 17:59

Przemek, dzięki za wyczerpującą odpowiedź:) Jak przyjedziesz Podkarpacie to się spotkamy gdzieś na polu;)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 13.05.2016 23:27

Mariuszku,
bierz się, bierz! Ja nie chcę być bezkonkurencyjny - zdrowa konkurencja inspiruje i napędza postęp, to jest dobre!
A teraz wybacz - dobranoc!
Właśnie wróciłem z Holandii i mam 1000km za sobą, a jazda przez Dojczland, to się zrobił koszmar - 12 godz w korku, dopijam piwo i chyba zaraz padnę...

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 13.05.2016 23:21

Śnieżko, powiem tak:
ad.1: ogród to moja wyłączna domena. Jestem projektantem, wykonawcą, sponsorem i operatorem. Wszystko zrobiłem sam i wykonuje sam. Najmowałem sprzęt do ustawienia kilku kamieni - każdy po ok. 1t żywej wagi lub więcej - dźwig, usunięcia ziemi tam gdzie jest staw - koparka, ale brzegi i dno formowałem już sam, sąsiedzi, 8 chłopa pomagali jednym ruchem położyć płachtę ok.200kg specjalnej foli w jednym kawałku. Zatem z duma twierdzę, że to wyłączne dzieło moich rąk...:)
ad.2: doskonale czuję tę geografię...;)
Ja zdecydowanie idę na dwór. Moja śp.teściowa szła by na pole, ale PK, choć urodzona krakowianka, jednak wychoawana we Wrocławiu i w Poznaniu, tez idzie na już dwór...;)
A teraz też geograficznie Ją zapytam: czy ja dla Niej dobrze wyjaśniłem...;) - no bo on chował się w Białowieży, na Podlasiu...;)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4770) dodano 13.05.2016 19:34

Cześć Przemku,
Zacny ogródek,zainspirowałeś mnie bardzo i od przyszłego roku biorę się ostro za swój :)
No bo co ? Bezkonkurencyjny chciałbyś być ;) ?
Pozdrawiam !

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 13.05.2016 15:39

Rzeczywiście piękny macie ten ogród.
A ja mam 2 pytania:
1) Kto dba o to, że to wszystko tak pięknie wygląda.
2) Pytanie geograficzne - jak wychodzicie do ogrody to idziecie "na dwór" czy "na pole"?

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 12.05.2016 22:27

Ponownie pozdrawiam z Holandii i dziekuje za odwiedziny!
Wielkopolanko - zapraszam, kiedy tylko zechcesz, takze jesienia, wtedy bedzie dopiero kolorowo!
Charlie - na tulipany zdazylem raczej srednio: oni w pelni kwitnienia obcinaja kwiaty, zeby cebula bardziej rosla, ale jeszczezalapalem sie na koncowke.
RoMi - szczerze to nie wiem.I nie wiem jaka metoda policzyc zeby nie wyszlo jak z ostatnia "demonstracja"...;)
A w ogole, to dobrze, ze jutro wracam...:)
Dobranoc!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 12.05.2016 08:59

Przemku a ile jest tych kijanek w stawie ?

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 12.05.2016 08:57

Aaaa... no widzisz. I tu mnie złapałeś ;-)
A jak tam tulipany ? Zdążyłeś ?
Pozdr.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1911) dodano 12.05.2016 07:50

Przemku Twój ogród jest naprawdę cudowny....spacerując po nim całkowicie zrelaksowalam się i na pewno będę tu wracać...
pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 11.05.2016 22:25

Dziekuje Wszystkim za odwiedziny i mile slowa, serdecznie pozdrawiam z Holandii, kraju przekwitnietych tulipanow!
Charlie - nie doliczylas sie ryb, a jest ich cos ze 60-70 w stawie!...;)
Patryk -jakos jeszcze daje rade...;)
Lucy - masz racje: serce to chyba podstawa. No i "troche"pracy, zwlaszcza na popczatku...:)
Licja - ciesze sie i dziekuje!
Pawel - byl plan, zeby ten kawalek dokupic,ale wlasciciel nie chce odsprzedac. Na szczescie, pole wciaz istnieje i rzepak kwitnie, choc kiedys, niestety, to zniknie.
RoMi - nie powiem ze ogrod jest samoobslugowy, ale nie jest xle: glowne narzedza to sekator i nozyce. No i kosiarka, ale to juz relaks!...;)
Aniu - dawno nie widziana, bardzo ciesze sie ze zajrzalas! A jak tam Twoje lilie w tym roku? Bo moje, niestety cos zzera... Serdecznie pozdrawiam!...:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2739) dodano 11.05.2016 15:26

No cóż zostałam wezwana do tablicy..;) fakt, całkiem, całkiem ładnie...ale czy taki naj. Chociaż patrzę, patrzę i przyznaję nie mam Okawango i grążeli... Więc prowadzisz:) ściskam mocnooo

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 11.05.2016 14:55

No nareszcie mogłam się rozejrzeć w Twoim ogrodzie :) Muszę przyznać, że przyjemnie tam macie i kolorowo. No i domyślam się jak te wszystkie kwiatuszki ładnie pachną... Wyobrażam też sobie ile pracy wymaga utrzymanie takiego ogrodu. Ja niestety nie mam ani ogrodu ani czasu na to by się nim zajmować :)
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 10.05.2016 21:27

Wszystko piękne, masz pasję ..., i tak sobie myślę, że fajnie by było dokupić sobie za tą siatką kawałek pola i posadzić te tulipany, to byłby piękny Keukenhof:)
Pozdrawiam:)

licja użytkownik licja(wpisów:477) dodano 10.05.2016 20:38

Ta galeria sprawiłam mi wiele radości. Gratuluję.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3059) dodano 10.05.2016 20:06

Ba...musi być najpiękniejszy 😊. Widać ile serca i pracy w nim ulokowałeś! To teraz ma prawo oko cieszyć. Pozdrawiam serdecznie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 10.05.2016 09:10

No pięknie... Aż dziw, że właściciel takiego ogrodu znajduje czas na podróże, biorąc pod uwagę ile roboty jest przy takim ogrodzie ;)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 10.05.2016 09:02

Uff... zatem skoro jest i bez, to ogród jest najpiękniejszy z najpiękniejszych :-)))
Szczęśliwej podróży :-)
Pozdr.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6207) dodano 10.05.2016 08:55

Witaj!
Bez normalnie kwitnie u mnie później, ale w tym roku właśnie zaczął - oczywiście, jest...:)
Serdecznie pozdrawiam i ...właśnie odpalam w stronę Holandii: może załapię się jeszcze na tulipany. Odezwę się wieczorem!
:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 10.05.2016 08:28

Zaiste, słusznie prawisz Przemysławie - jesteś posiadaczem najpiękniejszego ogrodu na świecie :-)
Znalazłam w nim 2/3 moich ulubionych wiosennych kwiatów - forsycję i konwalię. Brakuje mi tylko pięknie pachnącego, fioletowego przedstawiciela miesiąca maja
Przemku !!! A gdzie bez ???
Twoje sasanki to absolutne cudo. Białe może i tam kiedyś widziałam w czasach zamierzchłych, ale różowe - absolutnie pierwszy raz je oglądam.
Zwierzyniec też godny podziwu. Naliczyłam psa, kota, komplet kaczek, żabę i motyla :-)
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!