m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
W odległości 100 km od wybrzeża Atlantyku wyrastają pośrodku niekończącej się suchej równiny - niczym wyspa z morza - Góry Pontok. Największym wzniesieniem masywu jest Spitzkoppe.  Szczyt o wysokości 1728 m n.p.m. (ok. 700 m ponad otaczający teren) nie jest najwyższym w Namibii, a mimo to jest niezwykle popularny wśród turystów i uchodzi za najbardziej znaną górę kraju. Ze względu na charakterystyczne kontury zwany jest Matterhornem Afryki. Masyw zbudowany jest z granitu liczącego ponad 700 milionów lat. Twarde prekambryjskie skały krystaliczne, tworzące pierwotną pokrywę kontynentalną zwaną Pangeą, uległy wypiętrzeniu około 130 mln lat temu wskutek procesów geologicznych. Długotrwała erozja zdarła z nich wierzchnią warstwę skał osadowych, a proces wietrzenia spowodował powstanie niezwykle malowniczych form.
Teren, na którym rozrzucone są kopce liczy ok. 30 km² (7 km ze wschodu na zachód i 4,5 km z południa na północ). Wiele spośród wzgórz nie jest wysokich i z łatwością można wspiąć się na nie. Na początku XX wieku europejscy osadnicy odkryli na skałach w okolicy Spitzkoppe rysunki wykonane przez Buszmenów.  Metodą radiowęglową określono ich wiek na 2000-4000 lat. Namalowane zostały krwią zwierząt (ze względów kultowych używano głównie krwi antylopy eland) oraz sproszkowanymi skorupkami jaj strusich.    W masywie Pontok odnaleziono co najmniej 37 stanowisk sztuki naskalnej. Dwa najbardziej znane to Raj buszmeński i Ściana nosorożca, zwana też Małym rajem buszmeńskim. Odwiedziliśmy Small Bushman Paradise. Rysunki naskalne można obecnie oglądać wyłącznie w towarzystwie lokalnych przewodników (ścieżki prowadzące do nich przegrodzone są bramami). Niestety malowidła objęto ochroną zbyt późno.
W ciągu ostatnich 50 lat w efekcie wandalizmu uległy znacznie większym zniszczeniom niż na przestrzeni poprzednich 500. Turyści chcąc uzyskać na zdjęciach bardziej kontrastowe barwy polewali prastare piktogramy napojami, które akurat mieli przy sobie (wodą mineralną, Coca-Colą...). Niektórzy odłupywali nawet kawałki skał.    Naszej wizycie przy ścianie pokrytej wyblakłymi rysunkami przyglądał się góralek przylądkowy. Zwierzątka zwane przez miejscowych królikami skalnymi licznie zamieszkują te pustynne tereny. W czasie eksploracji masywu górskiego asysta przewodnika nie jest konieczna. Można skorzystać z jego usług i przemierzyć jedną z proponowanych tras, ale można też samodzielnie wędrować po granitowych wzniesieniach. Jedynym ograniczeniem jest kondycja, umiejętności wspinaczkowe i rozsądek. Po obejrzeniu buszmeńskich malowideł pożegnaliśmy naszego opiekuna i już na własną rękę odkrywaliśmy urodę skalnych formacji. Czas nas nie ograniczał, bo nocleg mieliśmy zaplanowany na tym pustkowiu u stóp Spitzkoppe. Biały pojazd pośrodku kadru to truck, którym przemierzaliśmy Afrykę. Obozowisko rozbiliśmy obok niego.
Od 2012 roku działa na tym terenie camping prowadzony przez lokalną społeczność Damara. Camping nawet jak na afrykańskie warunki jest skromniutki. Nie ma łazienek, nie ma wody, nie ma prądu... Są tylko suche toalety otoczone wiklinowymi parawanami, beczki na odpadki i miejsca przygotowane na ognisko... Mimo to noc spędzona u stóp Spitzkoppe pozostawia niezatarte wspomnienia. Wspomnienia jak najbardziej pozytywne. Nigdy dotąd nie widziałam równie czystego i rozgwieżdżonego nieba. Nim jednak zapadły ciemności rozświetlone Drogą Mleczną usiłowaliśmy wspiąć się jak najwyżej, by móc podziwiać ciągnącą się po horyzont sawannę.
Po łagodnie nachylonych zboczach chodziło się całkiem nieźle, bo granit jest szorstki i ma  dobrą przyczepność. Na próbę zdobycia Spitzkoppe może sobie pozwolić tylko wytrawny górołaz, którzy przyjedzie tu z własnym sprzętem. Pierwszego udokumentowanego wejścia na szczyt dokonał zespół wspinaczy z Kapsztadu w 1946 roku. Od tego czasu góra była wielokrotnie z sukcesem atakowana i wytyczono kilka dróg o różnym stopniu trudności. Wyzwanie dla wspinaczy stanowią pionowe gładkie płyty pod wierzchołkiem, a dodatkowym utrudnieniem jest temperatura nagich skał, które bardzo nagrzewają się pod wpływem słońca. Łatwo osiągalnym celem jest formacja o nazwie Natural Bridge. Wędrując w jej kierunku mijaliśmy monolit widoczny w całości na zdjęciu 7. Fantazyjne kształty skał uformowanych w wyniku erozji są zachwycające.
W czasie, gdy byliśmy na campingu nie było tu żadnych innych turystów. Wszystkie osoby, które widzicie na zdjęciach to moi współtowarzysze podróży. Na wzniesieniu stoi Nowozelandka i Japończyk,... ... a gabaryty skalnego mostu możecie ocenić dzięki Holendrowi - najstarszemu uczestnikowi naszej grupy (69 lat). W promieniach zachodzącego słońca skały nabierają pomarańczowej barwy, która nadaje im jeszcze bardziej bajkowy wygląd. W takich okolicznościach przyrody brak wody i konieczność mycia się mokrymi chusteczkami wcale nie była straszna (po lewej stronie widoczny jest ażurowy domek, czyli jedna z campingowych toalet). Obozowisko można rozbić w zasadzie w całym masywie. Najlepiej zrobić to w załomie skał lub w cieniu drzew. Nasze namioty stały obok tej obłej góry. Spomiędzy drzew po lewej przebija biel trucka.
Wietrzejący granit tworzy kuliste bloki skalne. Są one mocno przytwierdzone do podłoża, mimo iż wydaje się, że zaraz stoczą się ze zbocza. Cały kompleks wygląda jak plac zabaw olbrzyma, który bezładnie porozkładał kamienne elementy. Czasem te odłamki odklejają się i spadają w dół. Spitzkoppe ma wiele tajemniczych zakątków. Odkrywanie jaskiń i wąwozów było prawdziwą frajdą, jednak gdy dziś myślę o tym miejscu,... ... to przed oczami mam przede wszystkim... ... usiane gwiazdami niebo rozpostarte nad maleńkimi namiotami stojącymi na zupełnym odludziu.

najbliższe galerie:

 
Spitzkoppe
1pix użytkownik doracz odległość 1 km 1pix
NAMIBIA, SPITZKOPPE
1pix użytkownik martyna odległość 1 km 1pix
Brandberg
1pix użytkownik doracz odległość 96 km 1pix
Droga przez Namibię IV
1pix użytkownik jotwu odległość 110 km 1pix
Pustynia i gepardy
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 115 km 1pix
PUSTYNIA NAMIB z lotu ptaka
1pix użytkownik ulka odległość 118 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 09.10.2016 20:33

Magdalena... jak Spizkoppe to i oczywiscie fioletowo-blyszczaco-rozgwiezdzone nocne niebo! :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 30.05.2016 18:43

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam wszystkich pięknie:-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 28.05.2016 00:04

Ciekawe te górki. Zwłaszcza pierwsze fotki fajnie wyglądają - tak płasko a nagle wyrastają potężne góry

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 27.05.2016 11:47

Przyejmnie się oglądało.

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:805) dodano 27.05.2016 09:34

Formacje skalne robią niesamowite wrażenie. Zawsze z przyjemnością oglądam afrykańskie galerie. Pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 26.05.2016 22:29

Cudowne miejsce w samym sercu pstyni!
Spać w namiotach u podnóża góry, niezapomniane chwile! Mam również bardzo pozytywne wspomnienia.
Namibia krajobrazowo to perełka Czarnego Lądu!
Czekam na wydmy.
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 26.05.2016 19:29

Świetna ta góra! I bardzo przyjemna galeria. Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 26.05.2016 18:18

Super wyprawa :)
pozdrawiam...

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 26.05.2016 17:00

Fajnie śledzi się Twoje wyprawy, po prostu je lubię 😊. Pozdrawiam.

doracz użytkownik doracz(wpisów:1212) dodano 26.05.2016 11:51

Witaj Magdaleno. Namibia to przepiękny kraj, a Spitzkoppe jest jednym z magicznych i najciekawszych jego miejsc.Gratuluję i zazdroszczę wyprawy. Czekam na dalsze Twoje galerie z tego kraju. Pozdrowienia :-)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 26.05.2016 10:47

wspaniała przygoda, formacje skalne faktycznie niezwykłe:))) aż Ci zazdraszczam tego rozgwieżdżonego nieba na takim pustkowiu :) musiało być magicznie :)
pozdrówki :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 26.05.2016 00:49

Kolejny piękny kraj odwiedziłaś ..., nigdy tam nie byłem, ale z tego co widziałem tutaj na naszym portalu, to Namibia rzuca na kolana i gdybym kiedykolwiek miał odwiedzić Afrykę, to zdecydowanie ten kraj musiałbym zobaczyć ..., pozdrawiam serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 26.05.2016 00:34

Lubię takie miejsca, na pewno spodobało by mi sie tam... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!