m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Naszą wycieczkę zaczynamy w Tczewie. Wg mnie jego największą atrakcją jest most przez Wisłę. Zbudowany w latach 1851-1857. Był wówczas najdłuższym mostem w Europie. Obecnie trwa jego remont i mam nadzieje, że będzie on szczęśliwie i szybko zakończony. Jadąc wzdłuż Wisły warto spojrzeć jak wyglądają biegnące wzdłuż jej brzegu wały przeciwpowodziowe. Co jakiś czas były zbudowane na wałach domki strażnika wałowego który miał za zadanie dbać o stan wałów i ewentualnie informować o zagrożeniu powodzią. Obecnie te tereny zachwycają pięknem krajobrazu. Nic dziwnego, że objęto je ochroną.
Dojeżdżamy do pierwszej wsi na naszej trasie. To Steblewo. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z 1298 roku. Istniała tu wówczas przeprawa przez Wisłę. W otoczeniu ruin kościoła pozostałości dawnego cmentarza. Sam kościół był gotycką budowlą zbudowaną w XIV wieku przez Krzyżaków.
W czasie Potopu Szwedzkiego świątynia została częściowo zniszczona. Została jednak wkrótce odbudowana przez gdańskich mieszczan. Steblewo przez lata należało do Gdańska. Także w okresie międzywojennym wieś administracyjnie należało do Wolnego Miasta Gdańska. Przez lata urokliwa świątynia była motywem plenerów malarskich i pocztówek. Niestety wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej doszło do jej spalenia. W Steblewie warto zwrócić uwagę na dwa charakterystyczne dla Żuław domy podcieniowe.
Zostały one zbudowane w XIX wieku przez mieszkających tu Mennonitów. Jeden dom łatwo znaleźć, drugi kryję się wśród zarośli.  Warto także zwrócić uwagę na inne, późniejsze zabudowania np. taki budynek szkoły (?). Kolejna wieś to istniejące od XIII wieku Giemlice. Tutejszy kościół był od reformacji do XIX wieku jedyną katolicką świątynią na terenie Żuław Gdańskich. Jadąc sobie dalej zobaczyłem dom podcieniowy którego nie było na mojej mapie. Oczywiście podjechałem aby mu się bliżej przyjrzeć.
I miła dla mnie niespodzianka. To współczesny budynek, który naśladuje dawną architekturę tych okolic. Dla mnie bomba. Jesteśmy w Osicach. Tutejszy dom podcieniowy z 1844 roku. I kościół z XIV / XV w. Dawniej szkieletowy, później przebudowany na murowany ale z szachulcową wieżą z 1767 roku. Czarnym szlakiem jedziemy na północ. Dojeżdżamy do wsi Trutnowy.
Warto zatrzymać się przy gotyckim kościele z 1334 roku. Na ścianie kościoła znak wodny po powodzi która zalała wieś. W 1829 roku Wisła przerwała wały i w ciągu 4 godzin Trutnowy zalała 1,5 metrowa fala. W sąsiedztwie kościoła znajduje się barokowa plebania z 1728 roku. Tu możemy też zobaczyć jeden z lepiej zachowanych domów podcieniowych na Żuławach. Widok od frontu... ...i od podwórka. Dom ten został zbudowany w 1720 r.
Kolejne warte uwagi miejsce to Grabiny Zameczek. Tutejszą fortecę wybudowali Krzyżacy. Była ona jednak wielokrotnie niszczona... ... i odbudowywana. Jednym z właścicieli tego miejsca był patrycjusz gdański Eberhard Ferber. Obecnie trudno sobie wyobrazić jak dawniej wyglądało to miejsce. Ale to właśnie tu stał krzyżacki zamek.
Suchy Dąb  tutejszy kościół zbudowano w połowie XIV wieku. Kościół został spalony w 1945 roku i odbudowany ale już bez szachulcowej wieży. Dojechaliśmy do kolejnej wsi o zaskakującej nazwie Krzywe Koło. Tutejszy dom podcieniowy z początku XIX wieku. XIV wieczny kościół. Herb Gdańska na ścianie kościoła.
Wewnątrz kompletne barokowe wyposażenie z XVII- XVIII wieku, w tym stalle gburskie. Gbur to był tutejszy zamożny gospodarz który miał własny majątek ziemski. Obecnie staraniem proboszcza (?) jest przeprowadzana renowacja wnętrz. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Wakacyjna pocztówka z Gdanska i okolic
1pix użytkownik do-re-mi-fa odległość 2 km 1pix
Żuławy - Wróblewo
1pix użytkownik kabaczek odległość 3 km 1pix
Bałtyk-wiosna 2009
1pix użytkownik olazim odległość 4 km 1pix
Pomerania rowerowo by Satan cz. I
1pix użytkownik satan odległość 6 km 1pix
Gdańsk cz.4
1pix użytkownik mocar odległość 7 km 1pix
Szlakiem żuławskich domów podcieniowych
1pix użytkownik barbara_31 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2293) dodano 17.05.2016 13:47

Fajna galeria. Lubię takie spokojne wiejskie klimaty :-) Podcieniowe domy zaiste super.
Pozdr.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1067) dodano 16.05.2016 09:14

Dziękuję za odwiedziny i zachęcam do odwiedzin nie tylko w samym Gdańsku ale i jego okolicach.
Pozdrawiam.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 15.05.2016 12:57

Bardzo ciekawa, urozmaicona galeria. I znany most i zabytki i krajobrazy. Herb Gdańska w Krzywym Kole to rzeczy samej ciekawostka.
Pozdrowienia.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1984) dodano 14.05.2016 14:33

Bardzo fajna wyprawa.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4705) dodano 14.05.2016 10:42

Cześć Kabaczku,
Sporo tego macie na swoich terenach .
Też lubię takie objazdówki po terenie.
Pozdrawiam !

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:799) dodano 13.05.2016 21:33

Piękne są te nasze Żuławy, szczególnie teraz gdy pola toną w żółtym rzepaku, a wierzby się zielenią. Fajna ta trasa, chyba się na nią znowu wybiorę. Juz nie mogę się doczekać Dni Otwartych Żuławskich Zabytków.
Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3143) dodano 13.05.2016 15:09

Hej.

Bywałem tam wielokrotnie, uwielbiam te żuławskie przestrzenie, podcienie i stare, ceglane kościoły. Dom podcieniowy z 23-25 jeszcze przede mną.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!