m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Kościół p.w. św. Krzyża w Prejmer już od XIII wieku miał charakter obronny, stopniowo umacniany. Z tego względu stanowi on jeden z typowych kościelnych zespołów warownych charakterystycznych dla regionu. Wokół kościoła wzniesiono potężne mury obronne, po kolejnych rozbudowach sięgające nawet 14 m wysokości, jednocześnie bardzo grube. Wieś Prejmer, położona w Burzenlandzie, w początkach XIII wieku znajdowała się na terenach przekazanych Krzyżakom, którzy wznieśli tutaj pierwszy kościół. Pierwszy raz jej nazwa pojawia się w dokumencie, na mocy którego król węgierski Bela IV (1206-1270) przekazał ją cystersom. Wieś była wielokrotnie niszczona, zarówno przez najazdy tatarskie i tureckie, jak i w trakcie waśni pomiędzy władcami Siedmiogrodu i sąsiednich krain rumuńskich. Prejmer zamieszkiwany był przez stulecia głównie przez Sasów, którzy jednak wyemigrowali stąd w znakomitej większości pod koniec XX wieku. Ich miejsce zajęła ludność rumuńska i cygańska. Spis z 2002 roku wykazał, iż w Prejmer mieszka 8316 osób, w tym 7612 Rumunów, 375 Romów, 216 Węgrów i 110 Niemców; 7758 to prawosławni, 134 ewangelicy, 129 katolicy a 118 kalwini. Zabudowania kościoła w Prejmer doskonale pokazują jak wyglądały i jak funkcjonowały transylwańskie kościoły obronne, które były swego rodzaju przedsiębiorstwem, a w zasadzie spółdzielnią miejscowych chłopów założoną w celu wspólnej obrony - z braku obrony ze strony jakiejś wyższej instancji w rodzaju miejscowego suwerena. A że przez wieki ziemie te przemierzały wzdłuż i wszerz różnego rodzaju wojska, czasem równie krwiożercze, co mityczne transylwańskie wampiry, to inwestowano w te twierdze, tworząc z nich niezdobyte fortece. Wejście na teren warownego kościoła. W średniowieczu Prejmer był wielokrotnie atakowany przez różnych najeźdźców: Mongołów,Tatarów, Węgrów, Turków, Kozaków i Mołdawian. Jednakże forteca została zdobyta tylko raz - przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Gabriela Báthorego (1589-1613) w 1611 roku. Budowę kościoła w Prejmer rozpoczęli w 1218 roku Krzyżacy, planując tę świątynię na planie krzyża greckiego, z wielokątnie zamkniętymi ramionami. Po wypędzeniu w 1225 roku Krzyżaków z Siedmiogrodu przez króla węgierskiego Andrzeja II (1176-1235) budowę kościoła kontynuowali cystersi.
Cystersi rozbudowali kościół w typowym dla nich stylu przejściowym (późnoromańskim-wczesnogotyckim). Sześciodzielne sklepienia krzyżowe okrągłe okienka z maswerkami i kaplice po bokach transeptu to właśnie ich dzieło. Widoczny na zdjęciu tryptyk ołtarzowy jest późniejszy - pochodzi z około 1450 roku. Przebudowa kościoła nastąpiła w 2. połowie XV i na początku XVI wieku, gdy nadano mu kształt krzyża łacińskiego (poprzez przedłużenie nawy zachodniej, której dano sklepienie sieciowe). Mniej więcej z tego okresu pochodzą najcenniejsze zabytki ruchome z wnętrza kościoła - gotycki tryptyk ze scenami pasyjnymi i wczesnorenesansowe stalle. Rozbudowana została nawa główna, która dziś różni się od transeptu i prezbiterium. W transepcie i prezbiterium zachowały się masywne filary, na których opierają się żebrowe sklepienia. Kościół mimo gotyckich przebudowań zachował pierwotny kształt i masywne, surowe piękno. W wielu miejscach wewnątrz i na zewnątrz natrafiamy na rozglifione okienka, część z nich została zamurowana, część przedłużona w czasie gotyckiej rozbudowy. Kolejną część okien przebito wstawiając duże, podłużna gotyckie ona z maswerkiem. Obficie zachowały się cysterskie czteroliście. Kościół jest wzorowany na kościołach Jerozolimy, a także  późnogotyckich kościołach z Nadrenii. W XV wieku, został otoczony wysokimi na 12 m murami. Dzwonnica została dobudowana w 1461 roku. Fragment kościoła. Mury otaczające kościół mieszczą w sobie od strony wewnętrznej 270 pomieszczeń, rozmieszczonych na kilku kondygnacjach (od 2 do 4). Służyły one jako schronienie dla mieszkańców wsi i ich dobytku na wypadek zagrożenia.
Efektowne jest rozwiązanie dostępności tych pomieszczeń, na które składają się liczne drewniane schodki i galeryjki biegnące po licu murów. Na dziedzińcu warownego kościoła. Pszenica i wędzone szynki - przechowywane w wieżach - wystarczały, by wyżywić całą wioskę podczas długich oblężeń. W XVI wieku kompleks rozbudowano, dobudowując od południowego wschodu otoczony niższymi już murami dodatkowy dziedziniec z budynkiem szkoły gminnej (wybudowane wówczas mury obronne zyskały renesansową attykę). Znajdowały się tu również piekarnia i młyn wodny, który napędzała woda z potężnej fosy, otaczającej całe założenie. W niektórych izbach urządzono ekspozycję etnograficzną, prezentującą sprzęty domowe, narzędzia pracy oraz dawną szkołę. Fragment ekspozycji etnograficznej. Fragment ekspozycji etnograficznej.
Widok z górnej kondygnacji obwarowań do wewnątrz twierdzy. Po szczycie murów, pod dachem, biegnie przez cały ich obwód korytarz obronny z otworami strzelniczymi. Widok z jednego z otworów strzelniczych na szczycie murów. Mniejsze otwory służyły także niegdyś do wylewania wrzącej smoły na szturmujących twierdzę najeźdźcy. Całość otaczała głęboka fosa. Wejście - sklepiona galeria - jest chronione przez barbakan i otoczone przez ściany boczne. Struktura obronna jest wzmocniona strzelnicami i bartyzanami - wieżyczkami nadbudowanymi na koronę muru obronnego. W latach 1962-1970 przeprowadzono staranne prace konserwatorskie pod kierunkiem architekt Mariany Angelescu i inżyniera Alexandru Dobriceanu. Usunięto XIX-wieczne malowidła wewnątrz kościoła, przywracając wnętrzu prosty, dawny wygląd. Nowa cerkiew prawosławna p.w. św. św. apostołów Piotra i Pawła (Sf. Ap. Petru şi Pave), zbudowana w stylu neobizantyjskim.

najbliższe galerie:

 
Prejmer - kościół warowny.
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Harman - kościół warowny
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Prejmer - kościół warowny
1pix użytkownik wo odległość 9 km 1pix
Transylwania,  wrzesień 2010r
1pix użytkownik satan odległość 15 km 1pix
Transylwania
1pix użytkownik therek odległość 15 km 1pix
Rumunia - BRASOV
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5593) dodano 23.05.2016 22:06

Charlie, potwierdzam miejsce jest naprawdę z gatunku "must see". Jeśli trafisz do Rumunii, wpisz je koniecznie na listę obiektów do odwiedzenia. W pobliżu jest także drugi wspaniały kośció w Harman (zaledwie ok. 10 km od Prejmeru, ale nam już zabrakło czasu, by tam podjechać. Pozdrawiam. :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 23.05.2016 08:48

Bardzo fajne i ciekawe miejsce. Jeśli kiedykolwiek uda mi się dotrzeć do Rumunii, z pewnością odwiedzę też ten warowny kościół.
Pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5593) dodano 22.05.2016 12:13

Magdalena, Lucy56 i Mocar - dziękuję za odwiedziny i komentarze. Pozdrawiam. :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2785) dodano 20.05.2016 12:21

Widać po licznych galeriach że Rumunia stała się bardzo atrakcyjna turystycznie, ja jeszcze nie byłem osobiście więc z przyjemnością oglądam galerie z tego regionu.
Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3089) dodano 20.05.2016 11:55

W Rumunii nie byłam, więc jak mam czas zwiedzam razem z Tobą 😊. Pozdrawiam serdecznie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 20.05.2016 08:20

Prejmer kojarzy mi się głównie z tym sklepieniem sieciowym. Piękny obiekt. Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!