m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ulica Bastionowa (Strada Bastionului). XVI-wieczna Wieża Szewców (Turnul Cizmarilor), wzniesiona przez gildię tych rzemieślników. Przez kilka stuleci Sighișoara była twierdzą wojskową i ośrodkiem władzy politycznej. W okresie od XIV do XVI wieku saskie i węgierskie gildie rzemieślnicze wzniosły wieże i bastiony w murach obronnych, by chronić miasto przed najazdami tureckimi. W wieżach przechowywano amunicję i zapasy żywności i były one przystosowane do prowadzenia ostrzału artyleryjskiego. Spośród czternastu oryginalnych wież i pięciu bastionów, dziewięć wież i dwa bastiony przetrwały próbę czasu i zachowały się do dziś. Ulica Stolarska (Strada Tâmplarilor). Pomnik poety Sándora Petőfiego (1823-1849). Jego ojcem był Stephanus Petrovics, węgierskojęzyczny serbski uchodźca. Matka była Słowaczką. Mimo to Petőfi miał silną świadomość przynależności do narodu węgierskiego. 15 marca 1848 roku  Petőfi i jego zwolennicy opublikowali manifest, żądający reform i niezależności dla Węgier, co zainicjowało powstanie. Petőfi zaangażował się w nie jako poeta i żołnierz. Jego pieśń „Powstań, Węgrze, Ojczyzna Cię woła!” rozbudzała ducha patriotycznego. On sam zginął jako adiutant gen. Józefa Zachariasza Bema (1794-1850) w bitwie pod Sighișoarą. Ulica Stolarska. Ulica Stolarska.
Eklektyczny kościół rzymsko-katolicki p.w. św. Józefa z końca XIX wieku. Domy u wylotu ulicy Bastionowej w pobliżu kościoła rzymskokatolickiego p.w. św. Józefa. Widok z ulicy Stolarskiej na Strada Zidul Cetăţii, ulicę biegnącą wzdłuż murów obronnych. Na ulicy Stolarskiej. Na ulicy Stolarskiej. Wieża Krawców (Turnul Croitorilor). Została zbudowana w XIV wieku przez najbogatszą gildię w mieście. Jej górna część została zniszczona w czasie pożaru w 1676 roku, gdy eksplodował przechowywany w niej proch. Przebito w niej drugą bramę wejściową do miasta. Nad wejściami znajdują się dwie kondygnacje z otworami strzelniczymi. W dwóch łukowych wejściach były dawniej umieszczone dębowe wrota i kute z żelaza kraty.   Wieża została odrestaurowana w 1934 roku.
Na ulicy Stolarskiej. Na ulicy Stolarskiej. Jedna z mniejszych uliczek na Wzgórzu Zamkowym. W górnej części ulicy Stolarskiej. Na cichej uliczce Wzgórza Zamkowego. Jedna z urokliwych uliczek Wzgórza Zamkowego.
Wieża Kuśnierzy (Turnul Cojocarilor). Została zbudowana prawdopodobnie w XV wieku przez gildię kuśnierzy. Ma podstawę kwadratu i cztery piętra. Wielki pożar miasta w 1676 roku zniszczył i tę wieżę, która później została odbudowana w obecnej postaci. Wieża Kuśnierzy. Wieża Kuśnierzy i Brama Törl, która łączy ją z Wieżą Rzeźników (Turnul Măcelarilor). Pod Bramą Törl. Wieża Rzeźników. Została zbudowana przez gildię rzeźników w drugiej połowie XV wieku. Wieża Rzeźników.
Jeden z domów w pobliżu Wieży Kuśnierzy. Górna część ulicy Konwisarzy (Strada Cositorarilor). Jeden z licznych sklepików z suwenirami przy ulicy Szkolnej (Strada Şcolii). Prowadzące do Kościoła na Wzgórzu tzw. Schody Szkolne (Scara școlarilor) przypominają nieco te z naszego Kazimierza Dolnego. Zostały zbudowane w 1642 roku, a przykrywający je dach miał chronić uczniów i profesorów znajdującej się u ich szczytu szkoły, zbudowanej w 1619 roku, przed kaprysami pogody. Początkowo, schody liczyły 300 stopni, ale po 1849 roku ich liczbę zmniejszono do 176. Kościół na Wzgórzu (Biserica din Deal). Jest jednym z najcenniejszych zabytków Sighișoary. Budowę rozpoczęto na początku XIV wieku, a po raz pierwszy w dokumentach został wymieniony w 1345 roku. W latach 1400-1402 niewielką światynię powiększono, zamieniając ją w trójnawową bazylikę z imponującą 42-metrową wieżą. Ciekawostką jest fakt, że część romańskiego pierwowzoru przykryto nowym prezbiterium i w ten sposób powstała jedyna w Siedmiogrodzie krypta kościelna. W roku 1483 zakończono kolejną renowację, która nadała świątyni charakter późnogotyckiego kościoła halowego. W roku 1488 powstały malowidła w pomieszczeniu wieży, a w roku 1495 w nawie północnej pojawił się portal z herbem Sighișoary. Ozdobne wejście w nawie południowej powstało w 1525 roku. W roku 1547 Kościół na Wzgórzu przejęli luteranie. W 1704 roku świątynia mocno ucierpiała wskutek pożaru, a w roku 1838 trzęsienie ziemi zniszczyło sklepienie nad prezbiterium i część bocznych pomieszczeń. Dzisiejszy wygląd kościół uzyskał po renowacji w 1934 roku. Liczne przebudowy sprawiły, że świątynia jest meiszanką wielu stylów - gotyku, renesansu i baroku.
W Kościele na Wzgórzu zachowało się wiele elementów dawnego wyposażenia. Uwagę przykuwają gotyckie okna z maswerkami oraz stalle z 1520 roku z efektownymi intarsjami, wykonanymi przez Jana Stwosza (Johanna Stoßa), syna Wita (~1448-1533). Przypuszcza się, że jest on też autorem ołtarza. Wymienić należy także: tabernakulum z 1483 roku, kamienną ambonę z 1480 roku i poliptyk z 1513 roku. Zachowała się kamienna chrzcielnica z XV wieku, gwiaździste sklepienie w zakrystii i późnobarokowe figury ewangelistów w ołtarzu głównym. Freski na ścianach i sklepieniu pochodzą na ogół z końca XV wieku. Wieża Powroźników (Turnul Frânghierilor). Jest jednym z najstarszych budynków w Sighișoarze. Została zbudowana w XIII wieku. Dobudowano do niej mieszkanie nadzorcy historycznego ewangelickiego cmentarza, położonego w sąsiedztwie Kościoła na Wzgórzu. Budynek Liceum Josepha Haltricha z przełomu XVIII i XIX wieku na Wzgórzu Zamkowym. Sympatyczna knajpka w górnej części ulicy Konwisarzy. Placyk u wylotu górnej części ulicy Konwisarzy. W widocznym budynku narożnym ma siedzibę konsystorz Kościoła Ewangelickiego okręgu Sighișoara. Ulicą Konwisarzy dochodzimy z górnej części Wzgórza Zamkowego do Placu Muzealnego.
Na ulicy Konwisarzy. Na ulicy Konwisarzy. Na ulicy Konwisarzy. Na ulicy Konwisarzy. Na Placu Muzealnym. Spacer ponownie doprowadza nas na dawny rynek (Piață Cetății), otoczony ładnymi zabytkowymi kamieniczkami.
Wśród kamieniczek przy Piață Cetății warto zwrócić uwagę na tzw. Dom pod Jeleniami (Casa cu Cerb), stojący na rogu ulicy Szkolnej (Strada Şcolii). Nazwa pochodzi od umieszczonego na nim poroża jelenia, do którego na dwóch ścianach domalowano resztę zwierzęcia. Pierwszy drewniany dom stanął w tym miejscu już w XIII wieku, zaś w XV i XVI wieku zbudowano nowy, który został poważnie uszkodzony w pożarach  z 1676 i 1693 roku. W XVII wieku kamienica uzyskała obecną, renesansową formę. Dziś w budynku mieści się hotel i restauracja. W Sighișoarze zachowały się 164 domy, mające co najmniej 300 lat. Większość z nich uznano za zabytki i pieczołowicie odnowiono, jak widoczne na zdjęciu kamieniczki, otaczające dawny rynek. Odchodząca od Piață Cetății ulica Szkolna. Barwne kamieniczki na Piață Cetății. Widok Wieży Zegarowej (Turnul cu Ceas) z uliczki łączącej dawny rynek z Placem Muzealnym. U wylotu ulicy Klasztornej (Strada Manastirii) stoi pomnik Włada III Palownika (1431-1476), zwanego Drakulą. W 1462 roku, gdy pozbawiony władzy musiał on uchodzić z kraju, ukazały się pierwsze pamflety o jego okrucieństwach. Rok później na dworze cesarza niemieckiego Fryderyka III Habsburga (1415-1493), Michael Beheim ogłosił poemat  „Von ainem wutrich der hies Trakle waida von der Walachei”, czyli „O krwawym szaleńcu zwanym Drakulą, wojewodzie wołoskim”. Był to początek jego czarnej legendy.
Jesteśmy ponownie na Placu Muzealnym na wprost ulicy Konwisarzy i Domu Drakuli (Casa Vlad Dracul). Na Placu Muzealnym.

najbliższe galerie:

 
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Sighisoara
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Sighisoara- bajkowa starówka
1pix użytkownik marianna_p odległość 0 km 1pix
Rumunia: Starówka Sighisoary
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Shigishoara
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 30.05.2016 15:51

Klavertjevier - i miasteczko jest bardzo przytulne, czyściutkie i ładnie utrzymane. Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 26.05.2016 22:58

Zasłużone miejsce na liście UNESCO. Jest jak w bajce.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5698) dodano 24.05.2016 23:10

AK, Olazim, Przemysław - dzięki za odwiedziny i komentarze. Przemku, niestety na wspomniane przez Ciebie wzgórze nie dotarłem. Może kiedyś mi się to uda, bo mam nadzieję, że nie była to ostatnia podróż do Rumunii. Pozdrawiam. :)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 24.05.2016 17:16

Piękna relacja-super zwiedzanie-pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 24.05.2016 12:12

A na wzgórze po północnej stronie od miasta zaniosło Cie? Taaam jest dopiero widok na miasto, zwłaszcza w nocy. Są tam co najmniej dwie fajne knajpki z tarasami widokowymi. Pozdrawiam!

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 23.05.2016 23:35

Bogata historia, wspaniała relacja ! :)
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!