m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przejście pod Wieżą Zegarową (Turnul cu Ceas). Widok ulicy Wieżowej (Strada Turnului) w kierunku Dolnego Miasta (Orașul de Jos). Cichy, ustronny zaułek na Wzgórzu Zamkowym (Dealul Cetății). Na Placu Hermanna Obertha (Piață Hermann Oberth) u stóp Wzgórza Zamkowego. Ciekawy budynek przy Placu Hermanna Obertha. W wielu miastach Rumunii można spotkać pomniki, przedstawiające wilczycę kapitolińską, karmiącą Romulusa i Remusa. Jest to nawiązanie do faktu, że dawna Dacja, na której terytorium leży Rumunia została podbita przez cesarza Marka Ulpiusza Trajana (53-117) i była od 106 roku prowincją rzymską. Ten pomnik (Statuia Lupa Capitolina), ozdobiony wizerunkiem Trajana i stojący przy głównej arterii Sighișoary - ulicy 1 Grudnia 1918 roku (Strada 1 Decembrie 1918), został ofiarowany miastu przez Rzym w 1992 roku.
Widok Wzgórza Zamkowego z Dolnego Miasta. Dominuje nad nim symbol miasta - Wieża Zegarowa, na prawo od niej widoczny jest dawny kościoł klasztorny dominikanów p.w. NMP (Biserica Manastirii Dominicane Sf. Maria) i Wieża Kowali (Turnul Fierarilor) z przełomu XIV i XV wieku. Dawny hotel Pod Złotą Gwiazdą (Hotel zum Goldenen Stern) przy ulicy 1 Grudnia 1918 roku. Jeden z domów przy ulicy 1 Grudnia 1918 roku na Dolnym Mieście. Podwórko na Dolnym Mieście. Prawosławna katedra p.w. św. Trójcy (Catedrala Ortodoxă Sf. Treime), położona na pólnocnym brzegu rzeki  Wielka Tyrnawa (Târnava Mare). Została zbudowana w stylu neobizantyjskim w latach 1934-1937. Prawosławna katedra p.w. św. Trójcy.
Prawosławna katedra p.w. św. Trójcy. We wnętrzu prawosławnej katedry p.w. św. Trójcy. We wnętrzu prawosławnej katedry p.w. św. Trójcy. Domy przy ulicy Młyńskiej (Strada Morii) u podnóża Wzgórza Zamkowego. Widok z ulicy Oktawiana Gogi (Strada Octavian Goga) w kierunku Wzgórza Zamkowego. Nazwa ulicy upamiętnia Oktawiana Gogę (1881-1938) - rumuńskiego polityka, poetę, dramatopisarza, dziennikarza i tłumacza. Ulica Oktawiana Gogi na Dolnym Mieście.
Dom przy ulicy Oktawiana Gogi na Dolnym Mieście w pobliżu Placu Hermanna Obertha. Kamieniczki przy głównej arterii Dolnego Miasta, ulicy 1 Grudnia 1918 roku. Okazały budynek przy ulicy 1 Grudnia 1918 roku. Taką plątaninę kabli spotkamy w Rumunii bardzo często. Ulica Nicolae Bălcescu na Dolnym Mieście. Jej patron - Nicolae Bălcescu (1819-1852) - był żołnierzem, historykiem, dziennikarzem i przywódcą rewolucji na Wołoszczyźnie w czasie Wiosny Ludów w 1848 roku.  Kamieniczki przy głównej arterii Dolnego Miasta, ulicy 1 Grudnia 1918 roku.
Domy w pobliżu Placu Hermanna Obertha u stóp Wzgórza Zamkowego. Uliczka Zamkowa (Stradela Cetății) wiodąca z Dolnego Miasta na Wzgórze Zamkowe. Na Stradela Cetății. Na Stradela Cetății. Na Stradela Cetății w pobliżu jej wylotu na ulicę Wieżową, prowadzącą do Wieży Zegarowej. W drodze na Wzgórze Zamkowe.
Zejście na Stradela Cetății od strony ulicy Konwisarzy (Strada Cositorarilor). U wylotu Stradela Cetății na ulicę Wieżową. Besarabia jest rumuńska! to  hasło, malowane na murach, spotykaliśmy bardzo często - nie tylko w Sighișoarze. Wejście na Wzgórze Zamkowe od strony ulicy Oktawiana Gogi. W drodze na Wzgórze Zamkowe od strony ulicy Oktawiana Gogi. W drodze na Wzgórze Zamkowe.
W drodze na Wzgórze Zamkowe. Widok ze Wzgórza Zamkowego na Dolne Miasto. Wieża Zegarowa. Przejście pod Wieżą Zegarową. Na Placu Muzealnym (Piață Muzeului). Na Placu Muzealnym.
Wieża Zegarowa. Wyjście sprzed Domu Drakuli (Casa Vlad Dracul) na ulicę Konwisarzy. Wieża Zegarowa. Tzw. Dom Wenecki (Casa Venețiană) na Placu Muzealnym, vis-à-vis dawnego kościoła klasztornego dominikanów p.w. NMP. Jest to patrycjuszowska XVI-wieczna kamienica, wybudowana w stylu weneckim. Legenda głosi, że burmistrz Sighișoary zakochał się w kobiecie z Wenecji, którą przywiózł do Sighișoary i dla której zbudował dom, przypominający jej rodzinne miasto. W Domu Weneckim, zwanym też Zielonym Domem (z racji odcienia elewacji), znajduje się Biuro Informacji Turystycznej. Wieża Zegarowa. Na uliczce, łączącej dawny rynek  - Piață Cetății z Placem Muzealnym.
Widok Piață Cetății i Wieży Zegarowej. Pensionat Dom Saski (Casa Saseasca) przy Piață Cetății.

najbliższe galerie:

 
Sighisoara- bajkowa starówka
1pix użytkownik marianna_p odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Rumunia: Starówka Sighisoary
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Rumunia cz.  4 - Shigisoara.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5541) dodano 31.05.2016 18:31

Barbara - ja też, czego najlepszym dowodem jest to, że spędziliśmy tam sporą część pobytu w Rumunii. Pozdrawiam. :)

barbara_31 użytkownik barbara_31(wpisów:800) dodano 31.05.2016 16:57

Uwielbiam takie miasteczka. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5541) dodano 30.05.2016 15:52

Śnieżko, nie zawiedziesz się. W rzeczywistości jest jeszcze ładniej, niż na zdjęciach. Pozdrawiam. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 25.05.2016 22:27

Znowu mnie zachęciłeś do Rumunii. To miasteczko jest urocze, muszę je kiedyś zobaczyć. Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 24.05.2016 23:09

jest co zwiedzać i na co popatrzeć, mi najbardziej podobały się zaułki :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!