m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Krajobraz południowo-zachodniej Transylwanii w okolicach Hunedoary. Autostrada, łącząca Sibiu i Hunedoarę. Zamek w Hunedoarze (Castelul Corvinilor) był ufortyfikowaną rezydencją królewską i nigdy nie spełniał funkcji czysto militarnych. Tym nie mniej jest jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury obronnej na obszarze historycznych Węgier. Warownia zdaje się nie pasować do mroczno-romantycznej wizji dzikiej Transylwanii, posępnych, wysokich gór, lasów, odludzi i roztacza wokół siebie niezwykłą aurę, niczym z francuskich pieśni średniowiecznych, czy legendy o królu Arturze. W pierwszej fazie przebudowy w XV wieku twierdza otrzymała dwa pierścienie murów obronnych z bloków wapiennych. Innowacją było wybudowanie, obok tradycyjnych wież prostokątnych, wież okrągłych. Wejście do zamku usytuowane jest pod tzw. Nową Wieżą Bramną (Turnul Nou de Poartă) po przejściu przez most, który dawniej był mostem zwodzonym. Jest to masywny budynek obrony, wyposażony w otwory strzelnicze i galerię. W wieży tej mieściły się izby dla żołnierzy i skład broni, mieściło się w niej także więzienie. Przez pewien czas był tu więziony Wład III Palownik (1431-1476).
Zamek, zwieńczony licznymi wieżami i wieżyczkami, stoi na skale w miejscu XIV-wiecznego kasztelu - posiada 42 komnaty, dwa tarasy, dwa mosty i zajmuje powierzchnię 7000 m². Droga do zamku prowadzi przez drewniany most, wsparty na czterech masywnych kamiennych filarach, umieszczonych w korycie rzeki Zlasti. Fragment zabudowań zamkowych. Widok Nowej Wieży Bramnej. Fragment średniowiecznych murów obronnych, Na dziedzińcu zamkowym. Widoczna jest także tzw. Stara Wieża Bramna  (Turnul Vechi de Poartă) została zbudowana w czasach Jana Hunyadyego i stanowiła dawne wejście do zamku i pełniła funkcje obronne. Prostokątna wieża została zbudowana nad szerokim wejściem, zamykanym kratą, do którego prowadził most zwodzony nad fosą. Brama została pozbawiona swej funkcji po zbudowaniu w czasach księcia Gabriela Bethlena, tzw.Białej Wieży, która ją zasłoniła.
Przy wejściu na dziedziniec zamkowy pod Nową Wieżą Bramną. Spacer po zamku to intrygująca lekcja historii. Niestety, pomimo fascynującej architektury, nie zachowało się prawie nic z oryginalnego wyposażenia, a pustkę wypełniają sztampowe wystawy typu „sala tortur”. ... Przypominający o węgierskim panowaniu w Siedmiogrodzie monumentalny średniowieczny zamek, mimo że sprawia wrażenie potężnej fortecy, pełnił zawsze rolę szlacheckiej i królewskiej rezydencji. Kościół na dziedzińcu zamkowym był pierwotnie cerkwią, przekształconą później w świątynię katolicką. Detale architektoniczne.
Zachodnie skrzydło zamku mieści najciekawsze wnętrza m.in. Salę Rycerską (Sala Cavalerilor), Salę Rady (Sala Dietei), Komnatę Księżniczek (Camera Domnitelor), czy Schody Spiralne (Scara Spirala). Na rodowym herbie Hunyadych widnieje kruk, który trzyma w dziobie złoty pierścień. Legenda głosi, że Jan Hunyady był nieślubnym synem ówczesnego króla Węgier Zygmunta Luksemburskiego oraz kobiety o imieniu Elizabeth z Haţeg. Aby uciąć plotki na ten temat, król zaaranżował małżeństwo między nią a rycerzem Voicu. Aby rozpoznać w przyszłości syna Zygmunt  dał mu złoty pierścień. Ale pewnego dnia klejnot został skradziony przez kruka. Po wielu przygodach Hunyady odzyskał pierścień ale na pamiątkę król nadał mu herb nawiązujący do tej historii. Pierwsze pisemne wzmianki o mieście, zwanym wtedy Hungnod, pochodzą z 1265 roku i wiemy z nich, że już wtedy istniał tutaj niewielki zamek. W XIV wieku Hunedoara przeszła w ręce Andegawenów, a w 1386 roku, po śmierci ostatniego z nich - króla Karola III - stała się własnością króla Zygmunta Luksemburskiego, który w miejscu starego zamku zbudował nową, gotycką warownię. W 1409 roku, w uznaniu zasług dla węgierskiej korony Zygmunt Luksemburski przekazał zamek wraz z otaczającymi go dobrami szlachcicowi Vojkowi Hunyadyemu. Jak wspomniałem już wcześniej i stnieje też wersja, która mówi, że węgierskiej koronie przysłużyła się raczej żona Vojka, która urodziła Zygmuntowi nieślubnego syna - Jana. Jan Hunyady-Korwin rozbudował twierdzę, za jego czasów powstały między innymi dwa pierścienie murów obronnych, a typowo wojskowa warownia zamieniła się w bogatą rodzinną rezydencję. Gospodarcze pomieszczenia zamku.
Gospodarcze pomieszczenia zamku. W tzw. Wieży Capistrano (Turnul Capistrano) można obejrzeć odrestaurowany kominek w stylu gotyckim, jedyny jaki się zachował na zamku. Nazwa wieży pochodzi od franciszkanina Giovanni da Capestrano (1386-1456), późniejszego świętego, który był spowiednikiem Jana Hynyadyego i miał tu swoje mieszkanie. Syn Jana Hunyadego, Maciej Korwin został królem Węgier, a za jego panowania Węgry stanęły u szczytu swojej potęgi! Król rozbudowywał również siedzibę swojego rodu - zamek w Hunedoarze, a że studiował w Italii, gdzie zafascynowały go idee renesansu, to i zamek zyskał renesansowy charakter. Ostatnim właścicielem z rodu Hunyadych był nieślubny syn Macieja, Jan Korwin. Później zamek często zmieniał właścicieli. ... W zakamarkach zamkowych.
W zakamarkach zamkowych. W zakamarkach zamkowych. W zakamarkach zamkowych. Ważnym elementem systemu obronnego była wzniesiona jeszcze w XV wieku Wieża Nje Boisia (Nie bój się), wysunięta poza główny obwód obronny. Nazwa wieży została nadana najprawdopodobniej przez serbskich żołnierzy służących na zamku w czasach Macieja Korwina. Wieża posiada pięć pięter wyposażonych w okienka strzelnicze i jest połączona z zamkiem długą na 33 m krytą galerią, podtrzymywaną przez masywne filary z kamienia wapiennego. ... ...
Na dziedzińcu zamkowym. Jedną z sal zdobi m. in. takie wykopalisko. Niestety, nie zapamiętałem czyj to szkielet... Spojrzenie w stronę Nowej Wieży Bramnej. Gotyckie podcienia na dziedzińcu zamkowym. Jedno z malowideł... Jeszcze raz Nowa Wieża Bramna.
Detale architektoniczne. Widok z dziedzińca na jedno ze skrzydeł zamkowych. Strop w jednej z sal zamkowych. Detale architektoniczne. Widok z tzw. Tarasu Artyleryjskiego (Terasa de artierie) na okolice zamku. ...
... Po prawej stronie widoczna jest Wieża Buzdygan (Turnul Buzdugan), zbudowana w czasach Jana Hunyadyego. Nazwę wzięła od okrągłego kształtu i kopulastego dachu, który został zastąpiony obecnym stożkowym po renowacji w XIX wieku. Wieża jest zwieńczona brązowym posągiem z 1874 roku, przedstawiającym średniowiecznego żołnierza.

najbliższe galerie:

 
Transylwania 2016 - Hunedoara (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Hunedoara
1pix użytkownik muzyk odległość 3 km 1pix
Zamek w Hunedoara
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 3 km 1pix
W kraju Drakuli
1pix użytkownik imod odległość 6 km 1pix
Cz 08 RO W drodze w Retezat
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 23 km 1pix
Sarmizegetusa Regia- dacki skrawek w Rumunii
1pix użytkownik imod odległość 35 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6366) dodano 24.06.2016 20:13

Znowu w plener mnie wywiało ale nadrabiam straty :) Teraz do wieczornej kawuni dwie galerie na raz o zamku ! :)
Super :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3123) dodano 23.06.2016 23:59

Podobający się zamek 😊. Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 23.06.2016 23:41

Patryk80 - dziękuję. Mnie też się zamek bardzo podobał. Pozdrawiam. :)

Nata14 - te 45 lat to całe życie Włada III. W lochu w Hunedoarze spędził krótki czas, a ksywkę faktycznie zdobył sobie wcześniej - głównie w czasie walk z Turkami, pisałem o tym w jednej z galerii z Sighisoary. Pozdrawiam. :)

Kordula157 - to cieszę się, że mogłem odświeżyć Twoje wspomnienia. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 23.06.2016 23:04

Piekne zamczysko, robi wrażenie. Dwa razy ogladałam Twoja galerię, zerknełam do swoich zdjeciowych magazynów i sobie przypomniałam, że jednak tam byłam. Czas jednak zaciera wiele rzeczy. 4 lata temu byłam.Rumunia ma tyle do zaoferowania:) Pozdrawiam:)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 23.06.2016 21:43

45 lat w lochach zamku. Nic dziwnego ,że temu Palownikowi odbiło. Czy może słynną ksywkę zdobył sobie przed ?
Fajna , ciekawa galeria.
Pozdrawiam.:))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 23.06.2016 21:34

Zamek jest faktycznie bardzo ładny. Byłem kilka lat temu i byłem pod wrażeniem. Odznacza się charakterystyczny dla regionu styl architektoniczny szczególnie widoczny w wieżach. Ładna prezentacja

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!