m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Skrzydło Bethlena (Aripă Bethlen), zbudowane w pierwszej połowie XVII wieku mieści sypialnie na dole i na jadalnię na górze. W XIX wieku została dodana galeria, stworzona zgodnie z kanonami architektury neogotyckiej. Wieża Bębniarzy (Turnul Toboşarilor) znajduje się po wschodniej stronie zamku. Jest dwukondygnacyjną okrągłą wieżą obroną, zbudowaną w latach 1440-1444. Obecny wygląd wieży,  jest wynikiem renowacji z końca XIX wieku. Jeden z wielu bastionów w murach zamkowych. Wieża Buzdygan (Turnul Buzdugan). Wieża Bębniarzy (Turnul Toboşarilor) widziana z Tarasu Artyleryjskiego. Taras Artyleryjski (Terasa de artierie) jest konstrukcją czysto wojskową, która uzupełnia umocnienia XV-wieczne. Została zbudowana na początku XVII wieku czasach Gabriela Bethlena. ...
... ... Herb Hunyadych-Korwinów. Herb Andegawenów.
Herb Królestwa Węgier z czasów Macieja Korwina. Lapidarium w jednej z piwnic zamkowych.
W XVII wieku zamek przebudował - dodając m.in. część pałacową, Białą Wieżę (Turnul Alb) i platformę dla artylerzystów - książę Siedmiogrodu Gabriel (Gábor) Bethlen. Wspaniałe konstrukcje obronne nigdy się warowni nie przydały - zamek ominęły wojny targające Europą i pełnił on głównie funkcje rezydencjonalne. Widok ze wschodniego skrzydła zamku. Na szczególną uwagę zasługują tu Sala Rycerska (Sala Cavalerilor), Sala Rady (Sala Dietei) oraz spiralna klatka schodowa (Scara Spirala). Obydwie sale zbudowane są na planie prostokątów. Sala Rycerska - dwunawowa hala ze sklepieniem krzyżowo-żebrowym i bogatą dekoracją kamieniarską, uważana jest za majstersztyk węgierskiej architektury gotyckiej. Kaplica (Capela) została  zbudowana w stylu gotyckim w latach 1442-1446. ... ... Element architektoniczny - herb Hunyadych-Korwinów na zworniku.
Widok z galerii w zachodnim skrzydle zamku. Widok z galerii w zachodnim skrzydle zamku. Widok z galerii w zachodnim skrzydle zamku. Wnętrze jednej z komnat w zachodnim skrzydle zamku. W zachodnim skrzydle zamku. W zachodnim skrzydle zamku.
Zabytkowy piec w sali zachodniego skrzydła zamku. Zabytkowy piec w sali zachodniego skrzydła zamku. Drewniany strop jednej z komnat zamkowych. ... Z zamkiem wiąże się jeszcze jedna legenda. Na jego terenie znajduje się studnia, którą Jan Hunyady polecił wykopać trzem tureckim więźniom w zamian obiecując im wolność. Więźniowie kuli w litej skale przez 15 lat, docierając do wody na głębokości 28 metrów. W międzyczasie Jan zmarł, a jego żona Elżbieta nie dotrzymała słowa danego przez męża. Na boku studni więźniowie umieścili napis: Macie wodę, ale nie macie serca. W rzeczywistości napis brzmi: Tu kopał, Hassan, więzień giaurów w fortecy koło kościoła. Obecnie napis znajduje się na jednym z filarów w kaplicy zamkowej. W zachodnim skrzydle zamku.
Detale architektoniczne. W zachodnim skrzydle zamku. Fragment ekspozycji muzealnej. Wyjście na dziedziniec zamkowy. Dziś zamek w Hunedoarze przechodzi kolejne renowacje, by olśniewać coraz liczniejszych turystów. Teren u podnóża zamku.

najbliższe galerie:

 
Transylwania 2016 - Hunedoara (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Hunedoara
1pix użytkownik muzyk odległość 3 km 1pix
Zamek w Hunedoara
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 3 km 1pix
W kraju Drakuli
1pix użytkownik imod odległość 6 km 1pix
Cz 08 RO W drodze w Retezat
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 23 km 1pix
Sarmizegetusa Regia- dacki skrawek w Rumunii
1pix użytkownik imod odległość 35 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5680) dodano 05.02.2017 23:26

Chyba tak, ale nie znam jej szczegółów... Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4834) dodano 19.08.2016 15:12

Jakaś impreza rekonstrukcyjna tam była?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!