m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (17):

 
Aleja Najświętszej Maryi Panny. Reprezentacyjna ulica miasta, prowadząca prosto na Jasną Górę. Pora roku i pogoda skutecznie odstrasza pielgrzymów. Klasztor ma czas przygotować się na oblężenie, które zacznie się niechybnie wraz z pierwszym cieplejszym dniem. Gdy śniegi puszczą, trakty staną się przejezdne- pielgrzymi zawitają pod grubymi murami klasztoru. W mrozie, słocie, niepogodzie docierają tylko najwytrwalsi :) Przechodząc przez bramy, wyczułem delikatny zapach kadzidła zmieszany z deszczem. Strażnik, siedzący u szczytu,  był w wyraźnie bojowym nastroju.. Zabudowania klasztorne ściśle upchnięte na niewielkiej przestrzeni. Przecież- niezależnie od turystów- zakon działa jak co dzień, od wielu pokoleń przeorów. Na Jasnej Górze modlą się, kontemplują, ale też jedzą, śpią, etc...
..nie ten uniform.. ;) Herb zakonu Paulinów jest nawiązaniem do pustelniczego życia św. Pawła. Liśćmi palmy się żywił, lwy wykopały mu grób.. ..kruk dostarczał chleb.

motto Paulinów:
Solus Cum Deo Solo (pol.: Sam na sam z Bogiem)
(za: wikipedia.org) Jan Kazimierz, modlący się po ofiarowaniu narodu polskiego w opiekę Maryi. Okres tzw. potopu szwedzkiego. Augustyn Kordecki dowodził obroną Jasnej Góry przed wojskami szwedzkimi. Mimo przewagi wroga, nie poddał klasztoru. Ostatecznie Szwedzi odstąpili. Klasztor pozostał niezdobyty, a losy wojny odwróciły się na korzyść Rzeczpospolitej.
Wielka w tym zasługa Kmicica/Babinicza, który zniszczył najpotężniejsze działo nieprzyjaciela. Co by to było, gdyby go zabrakło..? :P Dziś można spokojnie przemieszczać się między zabudowaniami klasztornymi i oglądać zgromadzone w muzeach skarby, pamiątki, wota. Paulini ze spokojem przyjmują wizytujących, lecz na pewno część sekretów jasnogórskiego sanktuarium jest przez nich odpowiednio chroniona przed oczami ciekawskich turystów. (to sprawa dla polskiego Browna.. ;) ) Wizyta poza sezonem turystycznym odkrywa inne oblicze Jasnej Góry- spokój, kontemplacja, zaduma, wyciszenie..

najbliższe galerie:

 
Częstochowa - Jasna Góra
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Aaa... ta Góra Jasna jest - galeria na powitanie!
1pix użytkownik porzeczka odległość 0 km 1pix
Częstochowa-Jasna Góra
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
KLASZTOR NA JASNEJ GÓRZE
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska zaprasza
1pix użytkownik irkas odległość 0 km 1pix
Jasnogórskie sanktuarium (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
moneeq użytkownik moneeq(wpisów:1090) dodano 20.06.2008 19:11

brawa za 1,2, 16, 17....
urokliwa galeria utrzymana w ciekawym tonie.
pozdr jaros

kozipiastuff użytkownik kozipiastuff(wpisów:15) dodano 20.06.2008 18:35

A mnie sie widzi:) fajny efekt dała galeria tylko w czerni i bieli. dawno nie byłem w częstochowie ale chyba się tam wybiorę.

jula użytkownik jula(wpisów:45) dodano 10.05.2008 10:17

sorki ale mnie sie nie widzi

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!