m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W ostatniej krymskiej galerii,naszą przygodę zakończyliśmy w porcie,a wsiadając na łajbę,obiecałem,że następnym razem popłyniemy przyjrzeć się z bliska Flocie Czarnomorskiej. Słowa zatem dotrzymuję i chętnych zabieram pooglądać okręty wojenne,tym bardziej,że w obecnej sytuacji raczej już to tak kolorowo nie wygląda,chociaż nie wiem ... flaga rosyjska ma trzy kolory ... A że temat jest mi nawet bliski,to pogadajmy trochę o tej kości niezgody ... Wiadomo,że wraz z rozpadem ZSRR oraz pojawieniem się nowych niepodległych państw pojawiły się również problemy i konflikty pomiędzy byłym Centrum i niegdyś podporządkowanymi republikami. Nowe państwa wybierały różne modele realizacji swoich relacji z Rosją. W szczególnie trudnej sytuacji z różnych oczywiście czynników znalazła się właśnie Ukraina,bo to jej rola w Związku Radzieckim jak by nie było,była dwuznaczna.
I tu należałoby powiedzieć,że Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka stanowiła po Rosji drugi potencjał w ZSRR,a dlaczego to już chyba nie muszę wyjaśniać ... ...  pojawienie się niepodległej Ukrainy jest jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku, o ile niepodległa Ukraina jest najlepszym zabezpieczeniem przed możliwością odbudowy rosyjskiego imperializmu. Moskwa również doskonale rozumiała, że przywrócenie swoich wpływów na obszarze byłego ZSRR wymaga maksymalnej integracji Ukrainy z byłym Centrum. Ukraina od momentu ogłoszenia i potwierdzenia w referendum Aktu Niepodległości spotykała się z wieloma problemami związanymi z budową nowego państwa. Wśród wielu problematycznych kwestii znalazło się popieranie przez część rosyjskich polityków separatystycznych nastrojów w południowowschodnich regionach Ukrainy, a przede wszystkim kwestia broni nuklearnej oraz podział Floty Czarnomorskiej i jej status. Na Ukrainie po ogłoszeniu niepodległości znalazło się 130 silosów startowych dla strategicznych rakiet wielogłowicowych, których na terenie Ukrainy znajdowało się aż 176. Do tego 44 bombowce strategiczne przystosowane do przenoszenia broni nuklearnej i pokaźna ilość taktycznych głowic nuklearnych. W sumie 12 % nuklearnego potencjału ZSRR.
Taka sytuacja wywoływała zaniepokojenie zarówno w USA, jak Rosji. Negocjacje między Kijowem, USA i Rosją doprowadziły do porozumienia, w myśl którego Ukraina rozpoczęła w 1992 roku przekazywanie broni nuklearnej Rosji. Proces ten trwał do 1996 roku. Ukrainie zależało na uzyskaniu jak najszerszych gwarancji bezpieczeństwa, w tym gwarancji jedności terytorialnej. Sytuację komplikował spór między Kijowem a Moskwą o Flotę Czarnomorską i kwestia krymska. Ukraina starała się wykorzystać swoją pozycję państwa nuklearnego, jako nacisk na Rosję i państwa zachodnie. Do tego broń nuklearna stała się przedmiotem wewnątrz politycznego sporu na Ukrainie. Ostatecznie w roku 1994 Ukraina otrzymała odpowiednie gwarancje bezpieczeństwa ze strony Rosji, USA i Wielkiej Brytanii oraz uzyskała rekompensaty za wywiezioną broń i zdemontowane instalacje nuklearne. Ostatnie lata pokazały, że udzielone przy rozbrojeniu gwarancje okazują się dzisiaj niewystarczające.
Jednak o ile kwestię broni nuklearnej rozwiązano, to sytuacja związana ze stacjonowaniem Floty Czarnomorskiej na terenie Ukrainy  wywoływała spore emocje. Po ogłoszeniu niepodległości przez Ukrainę i rozpadzie ZSRR Flota Czarnomorska przeszła pod kontrolę Kijowa. Jednak część oficerów wystąpiła przeciw podporządkowaniu Floty Ukrainie. Rozpoczął się spór pomiędzy Kijowem i Moskwą dotyczący podziału Floty Czarnomorskiej oraz warunków stacjonowania Floty na terytorium Ukrainy. Jednocześnie rosyjska Duma uznała, że Ukraina nie ma prawa do Floty Czarnomorskiej i wystosowała odezwę do Rady Najwyższej Ukrainy o przekazanie całej Floty Czarnomorskiej pod dowództwo WNP. Podczas spotkania prezydentów Leonida Krawczuka oraz Borysa Jelcyna 3 sierpnia 1992 roku ustalono, że Flota zostanie podzielona po 50%.
Jednak w czasie, kiedy trwały negocjacje Flota Czarnomorska przeszła pod całkowitą kontrolę Rosji, a Sewastopol pozostał główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. 9 czerwca 1995 r. prezydenci Leonid Kuczma i Borys Jelcyn ustalili podział Floty w proporcjach - 81,7% okrętów przypadło Rosji, a Ukraina otrzymała 18,3%. Ostateczne porozumienie dotyczące podziału Floty Czarnomorskiej, statusu Sewastopola i stacjonowania floty rosyjskiej na Krymie zostało podpisane 28 maja 1997 r. i umożliwiło trzy dni później podpisanie Traktatu o przyjaźni i współpracy w Kijowie. W ten sposób Rosja uznała suwerenność i nienaruszalność terytorialną Ukrainy. Porozumienie zakładało, że główną bazą Floty Czarnomorskiej pozostaje Sewastopol. Rosyjska flota będzie stacjonować w trzech zatokach (w czwartej stacjonuje flota ukraińska) wydzierżawionych na 20 lat z możliwością automatycznego przedłużenia tego okresu o następne pięć lat, jeśli żadna strona nie zgłosi odpowiednio wcześniej zastrzeżeń.
Według ustaleń Flota Czarnomorska Rosji na terytorium Ukrainy mogła posiadać 338 okrętów i statków. Skład osobowy nie mógł przekraczać 25 tys. żołnierzy i obsługi. Dodatkowo w skład Floty może wchodzić 22 samoloty bojowe. Poza tym Rosja zatrzymała liczne obiekty infrastruktury umożliwiające funkcjonowanie rosyjskich jednostek (16 punktów dowodzenia z 80, 11 obiektów komunikacyjnych, 5 obiektów wsparcia rakietowo - artyleryjskiego oraz torpedowego). Rosja zobowiązała się do rocznej opłaty za dzierżawę w wysokości 97,5 mln dolarów, dodatkowo miała zapłacić Ukrainie 526,5 mln dolarów kompensacji od uzyskanych podczas podziału floty okrętów i statków oraz 200 mln dolarów rekompensaty za wywiezioną z Ukrainy nuklearną broń taktyczną. Można powiedzieć, że od samego początku kwestia stacjonowania Floty Czarnomorskiej została powiązana z rosyjskim gazem. Otóż rosyjskie należności za dzierżawę miały być odpisywane od ukraińskiego długu za gaz wobec Rosji, który oszacowano na sumę 3 mld dolarów.
W nowych porozumieniach strona rosyjska zobowiązała się płacić 100 mln dolarów rocznie dzierżawy od roku 2017 oraz obniżyć cenę na gaz dla Ukrainy o 100 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Stacjonowanie Floty Czarnomorskiej na Krymie od początku wzbudzało wiele kontrowersji. Przede wszystkim stoi ono w sprzeczności z zapisami Konstytucji Ukrainy uchwalonej w 1996 roku. Artykuł 17 głosi m. in.: „Na terytorium Ukrainy nie dopuszcza się rozmieszczenia obcych baz wojskowych”. W wypadku Umowy z 1997 r. zastosowano formułę tymczasowości, w związku z tym, że bazy te istniały przed rokiem 1997. A tajemnicą żadną nie jest,że dla Rosji obecność militarna ma zasadnicze znaczenie jeśli chodzi o utrzymanie wpływów na obszarze byłego ZSRR. Eksperci wskazują przede wszystkim na aspekt polityczny.
Obecność rosyjska na Krymie, a zwłaszcza w Sewastopolu wiązała miejscową ludność z rosyjską „macierzą”. Krym był i jest jedynym obszarem Ukrainyi Rosji gdzie etniczni Ukraińcy stanowią mniejszość. Rosjanie są w większości, a dodatkowym polem konfliktowym jest obecność Tatarów krymskich, którzy powracali masowo na półwysep od końca lat 80-tych XX wieku. Rosjanie na Krymie stanowią 58,3% wszystkich mieszkańców Krymu, natomiast Ukraińcy 24,4%, trzecią grupę stanowią tu Tatarzy krymscy - 12% (w mieście Sewastopol wskaźniki te wyglądają jeszcze inaczej: 71,6% to Rosjanie, a 22,4% Ukraińcy). Obecnie liczbę Tatarów szacuje się na niemal 300 tys. z tendencją wzrostową. Odmienni kulturowo i religijnie, z moralnym prawem do powrotu na ojcowiznę i odzyskania utraconego mienia są w obecnych realiach politycznych Krymu niemal skazani na konflikt z miejscową ludnością słowiańską.
Flota Czarnomorska - gwarant (nie)stabilności? I to tyle o flocie ... dzięki .

najbliższe galerie:

 
KRYM ( 09 ) - Sewastopol
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
KRYM  ( 08 ) - Sewastopol - Cerkiew św Piotra i Pawła
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Sewastopol
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
KRYM- UKRAINA_nie moja galeria
1pix użytkownik dreptak odległość 2 km 1pix
KRYM  ( 07 ) - Ulicami Sewastopola
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 2 km 1pix
Sewastopol
1pix użytkownik witoldson odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.03.2017 20:21

fajne te okręty

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 21.05.2016 10:32

W szkole nigdy nie byłam fanką historii, polityką też się nie bardzo interesuję jednak Twoje teksty zawsze czytam z ciekawością :)
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5701) dodano 21.05.2016 00:58

Znakomita galeria... Ja na Krym już nie zdążylem, choć mój kijowski znajomy wielokrotnie mnie namawiał na taki wyjazd. A teraz, jak to się mówi - jest "po ptokach"... Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 20.05.2016 23:02

Bardzo ciekawie to opisałeś. Faktycznie gwarancje bezpieczeństwa okazały się pustymi deklaracjami, z drugiej strony lepiej nie myśleć co byłoby gdyby Ukraina mała arsenał jądrowy a ten wpadłby w ręce jakiś separatystów tak jak stało się z całą masą broni i wojskowego wyposażenia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!