m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Niekwestionowane perełki norymberskiej starówki są jeszcze piękniejsze w środku niż na zewnątrz. Schodząc ze wzgórza zamkowego w łatwy sposób trafimy do pierwszego z nich. Trzynawowa romańsko - gotycka konstrukcja kościoła św. Sebelda  uderza nas nadmiarem dekoracji dzięki czemu nie skupiamy się na stratach jakie przyniosła ostatnia wojna. Pośród pięknych eksponatów prym wiedzie epitafium Pawła Volckamera z piaskowca dłuta mistrza Wita Stwosza z 1499 roku i przede wszystkim tumba świętego Sebalda. Pod koniec II wojny światowej, podczas alianckich nalotów na Norymberga, kościół Św Sebalda uległ znacznym zniszczeniom. Przepadły m.in. gotyckie malowidła z czasów Karola IV w ambicie chóru wschodniego, szczęśliwie ocalała ze zniszczeń większość późnogotyckich kamiennych reliefów wmurowanych w ściany, a ponadto bogaty wystrój wnętrza.
Po II wojnie światowej został odbudowany. W 1952 roku, poświęcono cztery nowe dzwony (o dźwięku a0 cis1 fis1-e1). 22 września 1957 roku w obecności prezydenta RFN Theodora Heussa dokonano ponownej uroczystej konsekracji kościoła. Do kościoła prowadzi siedem wejść, z czego sześć jest ozdobionych romańskimi i gotyckimi portalami, które prowadzą do naw bocznych. W stosunku do układu przestrzennego, portale zostały rozmieszczone symetrycznie. Od strony zachodniej znajduje się para romańskich portali, kolejne cztery gotyckie tworzą dwie osie prostopadłe do osi wschód zachód.
Położony w prezbiterium późnogotycki nagrobek patrona Norymbergi, św. Sebalda powstał w latach 1488-1507, w warsztacie Vischerów, w którym oprócz Piotra Vischera Starszego działali Herman i Piotr Vischer Młodszy. Praca nad nagrobkiem kosztowała 3145 guldenów, podczas gdy budżet mieszczan norymberskich wynosił 2335 guldeny. Dzieło to ma formę zbliżoną do gotyckiego nagrobka tumbowo-baldachimowego, z bogatą dekoracją archtiktoniczno-rzeźbiarską. Poszczególne elementy zostały wykonane techniką odlewu. Na tumbie umieszczono pozłacany, skrzyniowy relikwiarz patrona.
Zleceniodawca nie zapłacił artyście całej umówionej sumy za wykonanie rzeźby, więc ten się zemścił. Skoro dostał mniej pieniędzy niż powinien, nie starczyło materiału na szatę przedstawionej postaci - dlatego wyrzeźbiony mężczyzna stoi z gołym tyłkiem. Żarcik, który przetrwał wieki.

najbliższe galerie:

 
Norynberga - cz.  III
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (07) - NORYMBERGA/spaceru część trzecia
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (05) - NORYMBERGA/Ogrody Zamkowe i spacer
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (06) - NORYMBERGA/spaceru po mieście ciąg dalszy
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy Norymberga
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Norynberga - cz. I
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.05.2016 08:47

Ładna architektura

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!