m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Schöner Brunnen - późnogotycka studnia w kształcie wieży – wysoka na 19 m z licznymi figurami m.in. Marii, apostołów i proroków. Schöner Brunnen (z niem: Piękne źródło, Piękna studnia) - dawna studnia miejska w północno-zachodnim narożniku Rynku Starego Miasta w Norymberdze, obok Ratusza. Jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych atrakcji historycznych Norymbergi. Przy rynku staromiejskim (Hauptmarkt), tuż na wschód od chóru kościoła św. Sebalda, wznosi się renesansowy ratusz z XIV-XVII w. Jest uważany za jedną z największych atrakcji miasta. Ratusz jest nadal najbardziej rozpoznawalnym dziełem architekta Jakuba Wolffa (1571-1620), nawet jeśli jest on w dużej mierze przebudowany po 1945. Na południowej stronie jest zintegrowany rdzeń gotyckiej hali. W piwnicy znajdują się dziury więzienne jako atrakcja turystyczna. Przed ratuszem wznosi się znana Piękna Fontanna. Studnia została wybudowana w latach 1385-1396 przez Heinricha Beheima w postaci wysokiej na 19 m, późnogotyckiej ażurowej wieżycy z kamienia, z licznymi figurami (m.in. Najświętszej Marii Panny, apostołów i proroków), a następnie otoczona kutym ogrodzeniem w formie kraty
Na przestrzeni wieków była kilkakrotnie przebudowywana i odnawiana, po raz ostatni w latach 1822-1824 przez rzeźbiarza J. C. Burgschmieta. Od 1912 r. jej miejsce zajmuje wierna kopia, wykonana z wapienia muszlowego i pomalowana w celu zabezpieczenia przed korozją i podkreślenia rozmaitości drobnych detali rzeźbiarskich. Pozostałości kamiennego oryginału (restaurowane w latach 1899-1903 przez Heinricha Walraffa) są przechowywane w Niemieckim Muzeum Narodowym w Norymberdze. Bombardowania alianckie pod koniec II wojny światowej konstrukcja przetrwała okryta betonowym płaszczem.
Jeden z mosiężnych pierścieni w kracie otaczającej studnię jest ruchomy. Panuje przekonanie, że trzykrotne przekręcenie go w lewo przynosi szczęście. Dlatego w szczycie sezonu turystycznego do studni ustawiają się długie kolejki chętnych. Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche) - gotycki kościół w Norymberdze, we Frankonii (Bawaria Niemcy). Świątynia została ufundowana w 1352 przez Karola IV Luksemburskiego - króla Czech i Niemiec, od 1355 Świętego Cesarza.
W efekcie budowy, która trwała w latach 1352-1362 powstała niewielka, bogato zdobiona świątynia będąca swego rodzaju kaplicą dworską, składająca się z trójnawowego, halowego korpusu nawowego oraz wydzielonego, dwuprzęsłowego poligonalnie zamkniętego prezbiterium, do którego od strony południowej przylega zakrystia. Dominantą kościoła NMP jest część zachodnia z bogato dekorowaną elewacją korpusu nawowego oraz przylegającej do niego kruchty, ponad którą wznosi się kaplica Świętego Michała, z której cesarz prezentował na widok publiczny relikwie i insygnia władzy cesarskiej. Zachowała się w znacznej części gotycka dekoracja architektoniczno-rzeźbiarska i wystrój wnętrza, m.in. dekoracja rzeźbiarska kruchty (XIV i XV w.), zespół rzeźbiarskich epitafiów dłuta Adama Krafta, figury i świeczniki przyścienne prezbiterium oraz retabulum ołtarza głównego - tzw. Ołtarz Tucherów datowany na 1445 rok. Wraz z ewangelickimi kościołami Świętego Sebalda i Św. Wawrzyńca, należy do głównych zachowanych zabytków sakralnych miasta. Jest położony na Hauptmarkt - głównym rynku miejskim na którym stoi XIV-wieczna Piękna Studnia, tworząca wraz z kościołem NMP malowniczy gotycki akcent.
Kościół Świętego Wawrzyńca (niem. St. Lorenz-Kirche) - jeden z najważniejszych i największych średniowiecznych kościołów w Norymberdze w Niemczech. Usytuowany jest przy placu którego nazwa dedykowana jest patronowi świątyni (niem. Lorenzer Platz) w południowej części historycznej Norymbergi. Kolejna fundacja cesarska - gotycki kościół Św. Wawrzyńca z XIII–XIV w. z monumentalnym piaskowcowym tabernakulum Adama Krafta licznymi tryptykami (gł. XV i XVI w.) oraz zespół rzeźb Wita Stwosza – Pozdrowienie Anielskie z 1517 r.
A przed kościołem - słońce czy deszcz - muzykant (czy to jeden z czterech muzykantów z Bremy?) gra na pianinie swojej dziewczynie.
Bardzo ciekawy posąg.

najbliższe galerie:

 
Niemcy Norymberga
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
Norynberga - cz. I
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Norynberga - cz. II
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (07) - NORYMBERGA/spaceru część trzecia
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (05) - NORYMBERGA/Ogrody Zamkowe i spacer
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Niemcy_2016 (06) - NORYMBERGA/spaceru po mieście ciąg dalszy
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
glockerka użytkownik glockerka(wpisów:739) dodano 22.05.2016 10:23

Piękna starówka! Pozdrawiam.:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!