m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Pierwszy tramwaj wyrusza w trasę koło szóstej rano. Lizbona budzi się powoli ze snu. Jedną z atrakcji Belem jest Pomnik Odkrywców. Portugalia zawsze była silnie związana z odkrywaniem Nowego Świata. Pomnik Odkrywców upamiętnia Portugalczyków zasłużonych dla epoki wielkich odkryć geograficznych. Został odsłonięty w pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, a widnieją na nim wizerunki m.in. Vasco da Gama i Ferdynanda Magellana. Niezwykła marmurowa mapa świata u podnóża pomnika dumnie prezentuje trasy podróży portugalskich odkrywców. Ta mozaika przywołuje efekt 3D.
Lubię takie widoki... Pomnik Odkrywców o złotej godzinie na tle rzeki Tag i mostu 25 kwietnia. Wieża Belem z XVI wieku to świadek ówczesnej potęgi Portugali. Chroniła militarnie ujście Tagu do Oceanu Atlantyckiego. W swojej historii pełniła też rolę punktu poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, latarni morskiej czy punktu obsługi telegrafu. Wieża Belem zachwyca swoim stylem manuelińskim. Jej unikalne walory architektoniczne zostały docenione przez UNESCO poprzez wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury.
Ten krużganek Wieży Belem tak bardzo urzekł mnie, że mogłabym tam wracać za każdym razem przy okazji wizyty w Lizbonie. Aż trudno uwierzyć, że Wieża Belem pierwotnie znajdowała się na środku rzeki Tag, a dzisiejsze położenie zawdzięcza... trzęsieniu ziemi z 1755 roku, które przeniosło ją w obecne miejsce.    Obserwując detale jej architektury odnajdziemy elementy związane z morską pasją Portugalczyków np. liny morskie. Nie ma chyba lepszego widoku na pobliski Klasztor Hieronimitów niż z platformy widokowej Pomnika Odkrywców. Klasztor Hieronimitów wzniesiony przez króla Manuela I przypomina o morskiej potędze Portugalii. Ta perła architektury powstała jako wyraz dziękczynienia za wyprawę Vasco da Gama do Indii.
Zbudowano go w miejscu kaplicy, w której ostatnią noc przed podrożą do Indii spędził na modlitwach Vasco da Gama.  Klasztor Hieronimitów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przeszedł do historii również z innego powodu. To tutaj w grudniu 2007 roku podpisano Traktat Lizboński reformujący Unię Europejską. Trudno sobie wyobrazić Lizbonę bez słynnych ciasteczek Pasteis de Belem. Ich wytwórnia oraz cukiernia znajdują się nieopodal Klasztoru Hieronimitów i działają nieprzerwanie od 1837 roku. Legenda głosi, że ich produkcją zajmowali się już w XVII wieku mnisi z zakonu świętego Hieronima. Pasteis de Belem nie tylko apetycznie wyglądają, ale rozpływają się dosłownie w ustach. Sama tego doświadczyłam...
Cukiernia Pasteis de Belem to nie tylko ciasteczka, ale i niezrównana atmosfera pozwalająca przenieść się w minione czasy. Opuszczamy dzielnicę Belem i podążamy dalej tramwajem nr 28. Dokąd zawiodą nas jeszcze lizbońskie tory ? Zwiedzanie miasta... tramwajem ? Czemu nie! Jest to doskonała opcja, by poznać miasto i jego najciekawsze zabytki w centrum Liz bony. Wysiadając przy eleganckiej Rua Augusta dotrzemy do Windy Santa Justa, jednej z atrakcji dzielnicy Baixa. Ta neogotycka winda z przełomu XIX i XX wieku jest dziełem ucznia Gustawa Eiffela. Z tarasu wieńczącego górny poziom windy rozciąga się wspaniały widok na centrum Lizbony.
Tramwajem nr 28 pniemy się dalej po wąskich uliczkach kolejnej dzielnicy - Alfama. Dojeżdżamy do Katedry Lizbońskiej wzniesionej w XII wieku na miejscu dawnego meczetu po odbiciu miasta z rąk Maurów. Na naszej trasie mijamy charakterystyczny zielony tramwaj turystyczny. Po dotarciu do Zamku Świętego Jerzego możemy podziwiać historyczną cześć Lizbony niemalże z lotu ptaka. Tramwaj wspina się w kierunku dzielnicy Chiado. Wysiadamy na Placu Camoes. Tak jak Kraków ma pomnik Adama Mickiewicza, tak Lizbona szczyci się mieszczącym się na tym placu pomnikiem Luisa de Camões, największego portugalskiego poety. Nieopodal znajduje się najsłynniejsza, ponad stuletnia lizbońska kawiarnia - A Brasileira.
W tym kultowym miejscu w stylu art deco można wypić pyszną kawę, parzoną ze specjalnie wyselekcjonowanych ziaren pochodzących z Brazylii. Codziennie wpadaliśmy tu na małą czarną.  Nie sposób pomylić logo tej kawiarni, która od lat jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców Lizbony i turystów. Poruszanie się po Lizbonie ułatwiają także kolejki szynowo-linowe. Jedna z nich Elevador da Gloria łączy Plac Restauradores z dzielnicą Bairro Alto. Widok dwóch mijających się wagoników kolejki urzekł nas. Ze znajdującego się na Placu Comercio Łuku Triumfalnego można również podziwiać interesującą panoramę miasta. Wędrując po uliczkach historycznego centrum natrafiamy na tradycyjny sklep z konserwami rybnymi z których słynie Portugalia.
Kolejny przystanek... Trudno wyobrazić sobie poznawanie historii Lizbony i jej tradycji bez odwiedzin Muzeum Płytek Azulejos. Mieści się ono w dawnym Klasztorze Matki Boskiej, który zachwyca swym wnętrzem. Ponownie korzystamy z tramwaju, aby tym razem poznać nocne życie Lizbony. Nie może ono obyć się bez muzyki fado w jednej z lokalnych restauracji w Chiado. Melancholijne fado powstało w XIX wieku w ubogich dzielnicach portowych miast. Niektórzy określają je mianem portugalskiego bluesa. W tym lokalu fado miesza się z futbolem, jeszcze jedną wielką pasją Portugalczyków. Po kilku dniach pobytu w Lizbonie staliśmy się fanami podroży starymi, lizbońskimi tramwajami.
I dzięki nim utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Lizbona to naprawdę niepowtarzalne i niezwykle klimatyczne miasto.

najbliższe galerie:

 
Os encantos de Portugal 2016 - adeus a Lisboa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - Oceanário de Lisboa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
O esplendor de Portugal - Lizbona (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - romântica Alfama (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - Baixa-Chiado
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - romântica Alfama (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (33):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 20:39

Bardzo ładne zdjęcia, a miasto to wiadomo.

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 03.12.2016 19:20

Z przyjemnością obejrzałam ta galerie. Moja córka jest obecnie w Lizbonie. Dzięki twojej galerii skojarzyłam przysyłane przez nią zdjęcia z opisami pod twoimi fotografiami. Serdecznie pozdrawiam.

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 10.06.2016 11:36

Satan, bardzo dziękuję i pozdrawiam :)))

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 27.05.2016 15:13

Super galeria, spóźniona dycha ode mnie! Pozdrawiam ;-)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.05.2016 14:02

Paweller, trzymam kciuki abyś niedługo się tam wybrał.
Wymarzone miejsce do robienia zdjęć z góry :))
Serdecznie pozdrawiam :) 

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.05.2016 13:57

Koniczynko, potwierdzam te ciasteczka warte są grzechu :))))
Pozdrawiam serdecznie :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.05.2016 13:56

Toman, na turystów czeka cała masa rożnych pojazdów. Do Twojej informacji dodałabym jeszcze tuk tuki, ale ciekawe jest również zwiedzanie miasta amfibią Hippo Trip, która najpierw jedzie po ulicach a następnie wpływa do Tagu.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 27.05.2016 13:53

Olaf, mam nadzieję, że miasto Cię zauroczy tak jak mnie.
Dziękuję i pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 26.05.2016 12:02

Bardzo ciekawa odsłona tego pięknego miasta, nigdy tam nie byłem, ale śmiało mogę powiedzieć, że lubię to miasto;) Super galeria ..., pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 24.05.2016 23:15

Pastei z Belem to "niebo w gębie"!
Galeria urocza, kadry super!
Pozdrawiam.

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 23.05.2016 06:44

Znalazłem jeszcze 2 ulotki. www.lisbonbybeetle.com. Zwiedzanie starym, odkrytym garbusem może być urokliwe. Nie sprawdzałem ani strony ani przejażdżki ale może ktoś spróbuje.
I jeszcze www.wehatetourismtours.com - jazda jeepem, też znana mi tylko z ulotki.
Nie wiem, czy gdzieś w centrum nie natknąłem się Citroeny cytrynki, tak kultowe pojazdy, też czekające na turystów
Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 22.05.2016 19:14

Super galeria, bardzo przydadzą mi się informacje :) latem się tam wybieram...

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.05.2016 18:07

Marcin, dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.05.2016 18:06

Lucy, trzymam kciuki i czekam na Twoją odsłonę.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.05.2016 18:05

Wielkopolanko, nie masz innego wyjścia … musisz tam wrócić :)))
Podróż tramwajem 28 to niezapomniana przygoda. Cieszę się, że galeria się podobała i dziękuję za skromne zdanie :)
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.05.2016 11:14

Charlie, bardzo lubię detale i często się na nich skupiam. Chociaż w Lizbonie można skupiać się na wszystkim...
Zdecydowanie polecam Ci to niezwykłe miasto i mam nadzieję, że zakochasz się w nim tak jak ja.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.05.2016 11:09

Glockerko, bardzo mi milo. Dziękuję za odwiedziny. Faktycznie miałam szczęście, tej wiosny słońce malowało Lizbonę.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 22.05.2016 11:06

Śnieżko, polecam Lizbonę. Tak jak Porto też ma coś magicznego w sobie. Dlatego wracam tam z przyjemnością. Portugalia ma wiele miejsc mogących oczarować.
Dziękuję i pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.05.2016 22:33

Toman, bardzo miło Cię gościć. Masz rację, pomarańcze mają wyśmienite… niby ten sam kolor... ale smak…
Ja też nieraz odmawia sobie większych kalorii, ale tych ciasteczek nie potrafiłam… Podobno jak coś bardzo, bardzo smakuje to nie tuczy :))))))
Dziękuje i pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.05.2016 22:31

Magdaleno, bardzo dziękuję. Takie słowa inspirują.
Serdecznie pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.05.2016 22:30

Achernar, bardzo mi miło i cieszę się, że mogłam podzielić się z Tobą sympatycznymi wspomnieniami.
Miasto rzeczywiście jest wspaniałe.
Pozdrawiam :)

migawka użytkownik migawka(wpisów:306) dodano 21.05.2016 22:13

Kordula, dziękuję za miły komentarz. Masz rację, Lizbona potrafi zauroczyć prawie każdego. Byłam tak już kolejny raz i zawsze odkrywam coś nowego.
Tygodniowy pobyt w Lizbonie zaowocował mnóstwem zdjęć, więc kolejna galeria jest w planach. A co do pasteis de Belem to warto zagłębić się do środka. Wewnątrz jest spora kawiarnia, gdzie te słodkości można zjeść przy pysznej kawie.
Pozdrawiam serdecznie :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 21.05.2016 10:11

Pięknie pokazane uroki i pięknie oprowadzone.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3158) dodano 20.05.2016 11:58

Zaglądam póki co do obieżyświatowej Lizbony. A Ty ją fajnie pokazałaś i wierzę, że wkrótce ją zobaczę. Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 20.05.2016 11:00

Piękna galeria .. z przyjemnością odbyłam podróż tramwajem tym bardziej, że mi nie bylo to dane bo akurat tego dnia było święto i po południu tramwaje już nie kursowały..
Moim skromnym zdaniem to jedna z najlepszych galerii Lizbony na tym portalu,
pozdrawiam serdecznie:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 20.05.2016 10:33

Migawko, Ty to zawsze masz oko do detali, które nadają Twoim galeriom 'smaku'. I tak też pokazałas Lizbone. Z wysmakowaniem.
Jak do tej pory Lizbony nie brałam pod uwagę w planach wyjazdowych, bo wydawała mi się taka... mało ciekawa, teraz zaczynam się przekonywać.
Pomnik Odkrywców oświetlony zachodzącym słońcem wygląda rewelacyjnie. Mozaika z mapą świata też piękna. A krużganek na wieży Belem... no, faktycznie ma w sobie coś magnetycznego :-)
Pozdr.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 20.05.2016 08:50

Lizbona słońcem malowana! Przy Twojej galerii nie można się nie zatrzymać...
Pozdrawiam.:-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 19.05.2016 20:38

Obejrzałam raz jeszcze:)
Lizbona zachwyca, wszystkie te miejsca , które pokazałas odwiedziłam w zeszłym roku w , tez w kwietniu:)
Piekne zdjecia z góry na mape świata i mozaikę. W super świetle sfotografowałas Wieżę i Pomnik odkrywców:)
A pasteis de Belem sa rzeczywiście przepyszne, warto postac w długiej kolejce:)
Bardzo ładna przekrojowa galeria:) Czy będzie cos jeszcze z Lizbony?
Pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3509) dodano 19.05.2016 19:59

Bardzo chętnie się tam kiedyś wybiorę. Po jednej krótkiej wizycie w Porto mam słabość do Portugalii. Twoja galeria mi o tym przypomniała;)
Pięknie pokazałaś Lizbonę w niesztampowych kadrach! Pozdrawiam:)))

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 19.05.2016 08:42

Galeria bardzo ciekawa. Gratuluję.
Krótko byłem w Lizbonie więc i ja z przyjemnością przypomniałem sobie to b.ciekawe miasto. Byłem z 3 niewiastami i zostałem przegłosowany więc potem zmuszony do jazdy na konsumcję tych słynnych ciasteczek z 23-24. Oczywiście odmówiłem pójścia do tej kawiarni (będąc słodkim chłopakiem z gatunku my młodsi inaczej nie potrzebuję żadnych dodatkowych kalorii) i na ławce w pobliskim mini parku konsumowałem kanapki. Ale przyznać trza, że pomarańcze mają wyśmienite!
Pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3738) dodano 19.05.2016 07:59

Świetna urozmaicona galeria:-) Bardzo lubię Twoje kadry:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5810) dodano 18.05.2016 23:51

Sprawiłaś mi wielką przyjemność tą lizbońską galerią, bo wróciły wspomnienia z pobytu w tym wspaniałym mieście... Bardzo ładna prezentacja. Pozdrawiam. :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 18.05.2016 21:45

Jutro obejrze ponownie i napisze cos madrego. Wiem , ze podobało się:) POzdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!